Aliexpress WW   Banggood WW
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9

Tema: Kako dalje?!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971

Kako dalje?!

Moje je mišljenje da našem sistemu obrazovanja nedostaje samo par stvari da profunkcioniše kako treba.

Ako Želite da prokomentarišete to što ću navesti, molim vas dodajte pored teksta komentara i svoj status, tj. da li ste student, profesor, da li ste diplomirali ili ste neko ko je upoznao naš sistem školovanja na neki preostali način ili.... (hvala)

Osim studenata moraju se ocenjivati i profesori i to na sledeći način:
    - Prvu ocenu će dati komisija sastavljena od kolega profesora koja će oceniti kvalitet predavanja.
    - Drugu ocenu će dati studenti.
    - Treća ocena se dobija na osnovu prolaznosti na ispitima.

Razgovarao sam o tome što vam sad pišem sa nekoliko profesora Beogradskog univerziteta. Kvalitetni ljudi su apsolutno za tako nešto, a sa druge strane sam naišao i na reakcije tipa: Zar mene da ocenjuju studenti??? (zar ta bagra, kako pročitah između redova).

Ako studenti dolaze na predavanja i slušaju ih, a ispit ne poloŽe, moramo se zapitati i kakav nam je kvalitet predavanja.

Svaki kurs na fakultetu se odnosi na neku oblast preuzetu iz realnog Života najčešće bitnu za budućeg diplomiranog pravnika, agronoma, mašinca, građevinca, lekara... Dok studirate, na Žalost retko to imate priliku i da shvatite...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388

Thumbs down

Ređe se dešava da to MI ne shvatamo, mnogo češće da je ta oblast preuzeta ili iz tuđeg (ne našeg) Života ili od pre nekoliko decenija. Za neke oblasti je istorijat i teorija svavkao bitna, ali za neke koje se menjaju iz dana u dan (tehničke nauke) mnogo je bitnije praćenje novosti i trendova. SlaŽem se da je potrebno mnogo više napora i sredstava za modernizaciju obrazovnog sistema, ali ne moŽemo stalno kukati da "nema para" i vući plan i program od pre neku deceniju. Nije ni čudo što studenti ne završavaju fakultet, jer TO što ih dobar deo kurseva uči je odavno ZASTARELO i predstavlja gubljenje dragocenog vremena. Posebno mislim na oblast računara, elektronike i telekomunikacija. Takvim studentima, i kad završe, ne smeši se blistava budućnost osim ako ne odu napolje na postdiplomske studije i tek tamo dobiju PRAVE informacije o oblasti koju specijalizuju. Neki će reći: pa mora se temeljno savladati oblast. Pa ne treba nama student elektrotehnike koji je prema našem gradivu ISTORIČAR nauke, već stručnjak koji će voditi aktuelne projekte i biti konkurentan s kolegom iz bilo koje druge zemlje. Ako nismo u stanju to da pruŽimo studentima, bilo bi poštenije da takve fakultete UKINEMO i priznamo da nismo u stanju da pratimo korak.

P.S. ja sam "nezavršeni" student elektrotehnike, koji nije Želeo da gubi vreme na ISTORIJU, već se samoobrazovao i dostigao Željeni nivo znanja sam, bez "pomoći" učenih glava kojima nije cilj obuka studenata već što veća plata i "bakšiš" za polaganje ispita.
    Poslednji put uređena Darko : 20-09-2003 u 10:53

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Kod nas se svaki problem svodi na "nema para", a kad se nađu pare onda je poloŽaj planeta kriv za lošu situaciju.

Na fakultetima se u stvarnosti sve svodi na loš nastavni kadar. Na mom faksu su bili profesori koje su studenti poštovali. Kod njih predavanja uglavnom nisu bila obavezna, ali su amfiteatri bili puni. Predavali su i "strogi" profesori koji su govorili "bog zna za 10, ja za 9, a za studente šta ostane". Ti profesori su se uglavnom trudili da kroz "strogost" prikriju svoje neznanje. Takvi profesori su kako bi zaštitili svoj poloŽaj za asistente uzimali ljude koji su gluplji od njih. Takvi asistenti će jednog dana postati profesori i spirala će se nastaviti.

Što se tiče novca opet tvrdim da on ne mora da bude problem. Siguran sam da bi recimo IBM, Japanci, CIA (što da ne), i drugi davali besplatno opremu ovdašnjim fakultetima da za uzvrat mogu dobiti nešto korisno. Znam sigurno da ima profesora koji su cenjeni i koji mogu od stranaca da dobiju projekte koji će doneti novac. Verovatno ima i onih profesora koji sa odabranim studentima već rade na nečem takvom ali van okvira fakulteta. ...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388
    Pa da ali su STRANCI... Njihov cilj je da dođu do talenata i ODVEDU IH iz zemlje... A to se fakultetima tj. drŽavi ne dopada, pa onda ograničavaju studente u količini znanja ostavljajući samo idiote od profesora i asistenata. Pri tom zaboravljaju da će ljudi ipak otići, makar i ne završili fakultet...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Kao u košarci tako i u nauci postoje lovci na stručnjake i talente. Oni Žive od toga što će nekog da zaposle preko. Imaju tarifu koju naplaćuju poslodavcima. Ovakva borba drŽave protiv odliva mozgova samo sniŽava cenu onima koji odlaze, a povećavaju zaradu onima koji ih odvode. I ovde se opet postavlja pitanje ko su ljudi koji mogu da prate rad talenata i stručnjaka na fakultetima? MoŽemo li ti i ja da šetamo po fakultetima i skupljamo podatke o studentima i asistentima?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388
    To što fakulteti nemaju baze podataka i evidenciju o studentima, ne znači da to nema neko drugi... Sledeća afera će verovatno biti o špijunaŽi na fakultetima...

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983

ocena

Ja sam profesor. Potpuno se slazem da je potrebna ocena rada ne samo profesora, nego svih zaposlenih, bez obzira na zanimanje. To ocenjivanje rada profesora prema posecenosti predavanja od strane studenata, kvalitetu predavanja i dr. postoji na Zapadu. Nadam se da ce biti primenjeno kod nas na pravi nacin, bez zloupotreba da se zadovolji necija povredjena sujeta. Pretpostavljam da ce biti precizirani parametri prema kojima ce se procenjivati vrednost rada profesora.
    Samo me zanima jedno, hoce li pod tom lupom biti samo profesori ili svi zaposleni, bez obzira na zanimanje.

Datum priključivanja
    Feb 2005
    Poruka
    2,595

Tu?an Teško...vreme će pokazati...

Citat U originalu postavio/la Ljiljaa
    ...Nadam se da ce biti primenjeno kod nas na pravi nacin, bez zloupotreba da se zadovolji necija povredjena sujeta...
    Sudeći po svemu ostalom, sagledavajući celokupno društveno ponašanje i funkcionalnost pravde i poštenja od strane državne mašinerije, pretpostavljati je da će biti manipulacija i na ovom polju. ?ta je tu je, ko može neka se bori > ja sam, nažalost, odustao do daljnjeg.
    "Znam ko sam i ne tražim da budem shvaćen" Prle007

Datum priključivanja
    Oct 2006
    Poruka
    21
    treba opet uvesti da nastavno osoblje bude institucija pa ce se i kvalitet poboljsati

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu