Aliexpress WW
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 49

Tema: Da li se u našim školama uči suvišno?

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59

Bes

Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Био сам у Киеву у Украјини у стану једне учитељице. Ако неко дете из њеног разреда нешто не научи, предвече дође код ње кући и она му показује док не научи. Мада у то време тамо нису имали шта да једу, Она те часове није наплаћивала. Како је рекла, то раде и друге учитељице јер ако дете данас не савлада лекцију, неће моћи ни следећу, ...

Шта мислите да ли би наше учитељице радиле тако нешто?
    UCITELJICA MOGA, SINA SIGURNO NE. ONA I SAD ZAHTEVA OD NAS RODITELJA DA RADIMO SA DECOM, DA KUPIJEMO DODATNE KNJIGE IZ KOJIH BI VEZBALI SA RODITELJIM KUCI. NA RODITELJSKOM SASTANKU NAM OBJASNJAVA KAKO TREBA RADITI KUCI SA DECOM, A DA NE PRICAM O DOMACIM ZADACIMA KOJI SU OBIMNI. PA SE PITAM ZASTO MOJE DETE IDE U SKOLU, KAD SVE MOZE DA ODRADI KOD KUCE SA MNOM.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la ban Pregled poruke
    mislim konkretno na zadatke tipa: 25+3=20+(5+3) i slicno. Deca znaju koliki je zbir pre nego sto "iskomplikuju" na ovaj nacin. Moje dete zna da izracuna ali ne zna da zapise na ovaj nacin.postoje zadaci koje ucenik ne ume da zapise ali "iz glave" zna da izaracuna. Na to sam mislila ako me razumete.
    E baš to treba da skonta, da za jedan problem ima više rešenja koja se mogu odraditi na više načina a da rezultat bude isti.Treba da skonta da se broj 28 može dobiti na više načina, to će mu pomoći i nadalje u životu a ne samo u matematici.Nadam se da me razumeš šta hoću da ti kažem!I nemoj da mi persiraš.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    UCITELJICA MOGA, SINA SIGURNO NE. ONA I SAD ZAHTEVA OD NAS RODITELJA DA RADIMO SA DECOM, DA KUPIJEMO DODATNE KNJIGE IZ KOJIH BI VEZBALI SA RODITELJIM KUCI. NA RODITELJSKOM SASTANKU NAM OBJASNJAVA KAKO TREBA RADITI KUCI SA DECOM, A DA NE PRICAM O DOMACIM ZADACIMA KOJI SU OBIMNI. PA SE PITAM ZASTO MOJE DETE IDE U SKOLU, KAD SVE MOZE DA ODRADI KOD KUCE SA MNOM.
    Bez obzira na učiteljicu ti moraš da radiš sa svojim detetom,jer kako sam ti već rekla vežba je u pitanju.I kod talentovanih ljudi odnos je talenat-vežba 5%-95%, ovo ti govorim iz ličnog iskustva.

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    Bez obzira na učiteljicu ti moraš da radiš sa svojim detetom,jer kako sam ti već rekla vežba je u pitanju.I kod talentovanih ljudi odnos je talenat-vežba 5%-95%, ovo ti govorim iz ličnog iskustva.
    U PRAVU SI, TREBA VEZBATI KUCI SA DETETOM, ALI TEK TOLIKO DA SE OBJASNI KAD NEGDE ZAPNE,A NE PONAVLJATI ISTO STO JE VEC TREBALO U SKOLI NAUCITI. NE ZNAM KOLIKO SAM JASNA, JA IMAM I STARIJE DETE (8.RAZRED) ALI ON JE IZ SKOLE DOLAZIO SA VECIM ZNANJEM, TJ. SVE SKONTA U SKOLI, NA CASU.JA SAM MU KUCI SAMO POMAGALA, DOK SAD UCIMO SVE KUCI.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    U PRAVU SI, TREBA VEZBATI KUCI SA DETETOM, ALI TEK TOLIKO DA SE OBJASNI KAD NEGDE ZAPNE,A NE PONAVLJATI ISTO STO JE VEC TREBALO U SKOLI NAUCITI. NE ZNAM KOLIKO SAM JASNA, JA IMAM I STARIJE DETE (8.RAZRED) ALI ON JE IZ SKOLE DOLAZIO SA VECIM ZNANJEM, TJ. SVE SKONTA U SKOLI, NA CASU.JA SAM MU KUCI SAMO POMAGALA, DOK SAD UCIMO SVE KUCI.
    To zavisi i od deteta-koliko je pažjiv na času!Imaš dva različita tipa ljudi oni koji bolje pamte kada slušaju i oni koji bolje pamte kada vide sliku.Ja recimo spadam u prvu grupu,tako da kada sam studirala gledala sam da idem na sva predavanja jer mi je to bilo urađeno 75% posla,jer kada čujem predavanje na kojem možeš da dobiješ i informacje kojih u knjigama nema,mnogo je lakše posle i za razumevanje a Boga mi i za učenje.Naravno da to zavisi i od profesora u tvom slučaju učiteljice ili nastavnika koliko će svog znanja pružiti učeniku,jer ako mu ne kaže ništa posebno,onda je na roditelju da to otkriva detetu i mi tu na žalost ništa ne možemo.

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    To zavisi i od deteta-koliko je pažjiv na času!Imaš dva različita tipa ljudi oni koji bolje pamte kada slušaju i oni koji bolje pamte kada vide sliku.Ja recimo spadam u prvu grupu,tako da kada sam studirala gledala sam da idem na sva predavanja jer mi je to bilo urađeno 75% posla,jer kada čujem predavanje na kojem možeš da dobiješ i informacje kojih u knjigama nema,mnogo je lakše posle i za razumevanje a Boga mi i za učenje.Naravno da to zavisi i od profesora u tvom slučaju učiteljice ili nastavnika koliko će svog znanja pružiti učeniku,jer ako mu ne kaže ništa posebno,onda je na roditelju da to otkriva detetu i mi tu na žalost ništa ne možemo.
    NE MOZEMO, ALI BAR MOGU DA SE IZJADAM OVAKO JAVNO. RAZLIKA IZMEDJU PRVOG RAZREDA KADA JE MOJ STARIJI SIN POHADJAO I SADA JE VELIKA. CINI MI SE DA JE PRE 7 GODINA NASTAVA BILA KVALITETNIJA (KORISTILI SU RACUNALJKE, DRVCA ZA DESETICE I JEDINICE). SADA TOGA NEMA. VEROVATNO UCITELJICA MISLI DA SU SADA PRVACI PAMETNIJI ILI SE RADJAJU TAKO. TAKAV SE UTISAK STICE KAD POGLEDAM NJEGOVE KNJIGE (KKREATIVNI CENTAR). IZ SRPSKOG JEZIKA SU RADILI "TUZIBABU" PA ISPOD TEKSTA SU PITANJA NA KOJA DECA NE MOGU DA ODGOVORE JER IZ TEKSTA SE TO NE MOZE ZAKLJUCITI. PITANJA: KAKO SE OSECAO DECAK KOGA JE DRUGI DECAK TUZAKAO? KAKO SE OSECALA UCITELJICA? TA PITANJA SU MOGLA BITI DRUGACIJE FORMULISANA.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    NE MOZEMO, ALI BAR MOGU DA SE IZJADAM OVAKO JAVNO. RAZLIKA IZMEDJU PRVOG RAZREDA KADA JE MOJ STARIJI SIN POHADJAO I SADA JE VELIKA. CINI MI SE DA JE PRE 7 GODINA NASTAVA BILA KVALITETNIJA (KORISTILI SU RACUNALJKE, DRVCA ZA DESETICE I JEDINICE). SADA TOGA NEMA. VEROVATNO UCITELJICA MISLI DA SU SADA PRVACI PAMETNIJI ILI SE RADJAJU TAKO. TAKAV SE UTISAK STICE KAD POGLEDAM NJEGOVE KNJIGE (KKREATIVNI CENTAR). IZ SRPSKOG JEZIKA SU RADILI "TUZIBABU" PA ISPOD TEKSTA SU PITANJA NA KOJA DECA NE MOGU DA ODGOVORE JER IZ TEKSTA SE TO NE MOZE ZAKLJUCITI. PITANJA: KAKO SE OSECAO DECAK KOGA JE DRUGI DECAK TUZAKAO? KAKO SE OSECALA UCITELJICA? TA PITANJA SU MOGLA BITI DRUGACIJE FORMULISANA.

Što se tiče udžbenika moje je mišljenje da tu ne postoji dobra komisija koja bi to sve pregledala i dala ‚‚amin‚‚ po pitanju kvaliteta.Viđala sam u nekim udžbenicima matematike za niže razrede tekstualni zadak koji u opšte nije matematički zadatak, već je nešto bez veze,ne može se izvući u izradu tj. nije postavljen tako da se može bilo šta izračunati, u stvari može ali nije iz oblasti koja se trenutno proučava, a računati nešto bez veze ipak nije cilj. Tako je i sa udžbenicima geografije gde se za neke zemlje čas govori da je glavni grad,taj i taj,a u zaključku se kaže da to nije glavni grad već da je največi grad u toj državi-totalna besmislica,koja je eto puštena u štampu, kao da su to dnevne novine pa će sutra da se zaboravi.
    Ta pitanja na kraju teksta koja su u stvari predviđena za vežbu,moraju da imaju veze sa tekstom,ali na njih ne mogu da dam nikakav komentar pošto ne znam o čemu se govori u datom.Pozdrav

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Уџбеници су пре свега добар бизнис. Због тога код нас деца уџбенике носе кући и један уџбеник се не користи за више генерација.

Од неког сам чуо да се поједини уџбеници за основну школу штампају у Кини и да су много боље урађени и да у њима нису могли да понађу ни једну граматичку нити словну грешку, док су домаћи пуни грешака.

Док је Завод за уџбенике и наставна средства имао монопол, а то је било до скоро, они који су се углавили да Завод изда њихов уџбеник, живели су као бубрези у лоју. Наравно штампали су се уџбеници припадника клана, а не они који су најбољи. ...

Ту је срж проблема са уџбеницима.
    Poslednji put uređena Dejan : 14-04-2009 u 13:14
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    Što se tiče udžbenika moje je mišljenje da tu ne postoji dobra komisija koja bi to sve pregledala i dala ‚‚amin‚‚ po pitanju kvaliteta.Viđala sam u nekim udžbenicima matematike za niže razrede tekstualni zadak koji u opšte nije matematički zadatak, već je nešto bez veze,ne može se izvući u izradu tj. nije postavljen tako da se može bilo šta izračunati, u stvari može ali nije iz oblasti koja se trenutno proučava, a računati nešto bez veze ipak nije cilj. Tako je i sa udžbenicima geografije gde se za neke zemlje čas govori da je glavni grad,taj i taj,a u zaključku se kaže da to nije glavni grad već da je največi grad u toj državi-totalna besmislica,koja je eto puštena u štampu, kao da su to dnevne novine pa će sutra da se zaboravi.
    Ta pitanja na kraju teksta koja su u stvari predviđena za vežbu,moraju da imaju veze sa tekstom,ali na njih ne mogu da dam nikakav komentar pošto ne znam o čemu se govori u datom.Pozdrav
    TUZIBABA JE ONO KAD JEDAN DECAK NA CASU SVE VREME TUZAKA DRUGO ZBOG GUPOSTI,TE UZEO MU GUMICU TE GLEDA GA ,TE REKAO MU JE DA JE NISTA ITD. UCITELJICA IH STALNO OPOMINJE ALI SE IZ DATOG TEKSTA NE MOZE ZAKLJUCITI KAKVA SU IM OSECANJA. JEDNOSTAVNO, POENTA PRICE IDE U DRUGOM SMERU.

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    Sto se tice udzbenika, iz godine u godinu se menjaju i koriguju, pogotovu istorija za 8. Razred. Ali mi je apsurdno sto uciteljica od djaka prvaka zahteva da deca pisu u sveskama sa kockama. Zato moj sin pise toliko ruzno da se pitam hoce li ikad popraviti rukopis.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Уџбеници су пре свега добар бизнис. Због тога код нас деца уџбенике носе кући и један уџбеник се не користи за више генерација.

Од неког сам чуо да се поједини уџбеници за основну школу штампају у Кини и да су много боље урађени и да у њима нису могли да понађу ни једну граматичку нити словну грешку, док су домаћи пуни грешака.

Док је Завод за уџбенике и наставна средства имао монопол, а то је било до скоро, они који су се углавили да Завод изда њихов уџбеник, живели су као бубрези у лоју. Наравно штампали су се уџбеници припадника клана, а не они који су најбољи. ...

Ту је срж проблема са уџбеницима.
    Meni je to vrlo dobro poznato.
    Ali gde ćemo da stignemo jurcajući samo za novcem?!I da li smo svesni posledica ‚‚glupih‚‚ generacija koje treba da nas naslede.Ovo sve ima mnogo dublji i ozbiljniji problem nego što na prvi pogled izgleda,strašna je i pomisao kako deformišu čitave generacije neznanjem i mišlju kako je novac najbitniji...Kako je važno biti superioran i u toj ‚‚superiornosti‚‚ gaziti sve oko sebe...

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Sto se tice udzbenika, iz godine u godinu se menjaju i koriguju, pogotovu istorija za 8. Razred. Ali mi je apsurdno sto uciteljica od djaka prvaka zahteva da deca pisu u sveskama sa kockama. Zato moj sin pise toliko ruzno da se pitam hoce li ikad popraviti rukopis.
    Udžbenici se svake godine menjaju iz razloga koji je Dejan izneo (prošitaj njegov post).Ako učiteljica traži da deca pišu i srpski u sveskama na kockice onda ja ne znam gde je ta studirala,jer je dobro poznato zašto se od dece u prvom razredu traži da imaju one dobro poznate sveske sa ‚‚tankim i debelim‚‚ linijama,baš iz razloga vežbe velikih i malih slova,to je i tebi nadam se jasno.Nemoj da te brine njegov rukopis jer je to odlika njegovog karaktera i induvidualnosti.

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    udžbenici se svake godine menjaju iz razloga koji je dejan izneo (prošitaj njegov post).ako učiteljica traži da deca pišu i srpski u sveskama na kockice onda ja ne znam gde je ta studirala,jer je dobro poznato zašto se od dece u prvom razredu traži da imaju one dobro poznate sveske sa ‚‚tankim i debelim‚‚ linijama,baš iz razloga vežbe velikih i malih slova,to je i tebi nadam se jasno.nemoj da te brine njegov rukopis jer je to odlika njegovog karaktera i induvidualnosti.
    onda treba promeniti sistem skolstva, s obzirom da sadasnji 6.razred kad zavrsi 8. Polaze malu maturu. Pitam se zasto su onda ucili svih pnih godina ako sve to ponovo polazu? Jos uvek se ne zna koji ce se predmeti polagati ali znam da su pet obavezna i jos neki zavisno od skole koju upisuju.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    onda treba promeniti sistem skolstva, s obzirom da sadasnji 6.razred kad zavrsi 8. Polaze malu maturu. Pitam se zasto su onda ucili svih pnih godina ako sve to ponovo polazu? Jos uvek se ne zna koji ce se predmeti polagati ali znam da su pet obavezna i jos neki zavisno od skole koju upisuju.
    Још кад би имао ко да промени систем школства. Децу прво треба да науче да уче, проналазе потребне информације и користе научено.

Чини ми се да имају две струје које штите неке своје визије школства. Једно хоће да врате систем од пре осамдесетих, систем који су још Аустроугари увели и који је преобиман, застарео и досадан.

На супрот њима су они који покушавају да уведу систем као у Америци, али не онај из престижних школа, већ у државних. То је "модерна струја".
    Poslednji put uređena Dejan : 14-04-2009 u 22:47
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    Citat U originalu postavio/la dejan Pregled poruke
    Још кад би имао ко да промени систем школства. Децу прво треба да науче да уче, проналазе потребне информације и користе научено.

Чини ми се да имају две струје које штите неке своје визије школства. Једно хоће да врате систем од пре осамдесетих, систем који су још Аустроугари увели и који је преобиман, застарео и досадан.

На супрот њима су они који покушавају да уведу систем као у Америци, али не онај из престижних школа, већ у државних. То је "модерна струја".
    taj americki sistem nije los. Mislim da skolovanje traje manje nego kod nas a i gradivo je lakse. Znam slucaj (davno je to bilo) kad je moja drugarica koja je ovde ponavljala 1.godinu srednje skole otisla kod roditelja u ameriku itamo za godini dana dala dve godine ili tako nesto. Znam samo da je srednju skolu zavrsila pre mene.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu