Aliexpress WW
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 49

Tema: Da li se u našim školama uči suvišno?

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la ban Pregled poruke
    taj americki sistem nije los. Mislim da skolovanje traje manje nego kod nas a i gradivo je lakse. Znam slucaj (davno je to bilo) kad je moja drugarica koja je ovde ponavljala 1.godinu srednje skole otisla kod roditelja u ameriku itamo za godini dana dala dve godine ili tako nesto. Znam samo da je srednju skolu zavrsila pre mene.
    Ja mislim da je itekako loš,a evo i zašto:Oni gledaju da u školovanju pogotovo u srednjoj školi i fakultetu da idu na usku specijalizaciju u poslu kojom će se ta osoba baviti u svom životu.Gradivo im nije obimno, jer šta će im ljudi koji mnogo razmišljaju i bolje im je da ljude drže u neznanju jer se njima lakše manipuliše,nego da svaki čas imaju demonstracije na ulicama.Učenje koje oni primenjuju ne ide toliko u dubinu i širinu,zato i traže naučnike iz Evrope (tako imaju kvalitetan prvorazredni ‚‚proizvod‚‚(naučnika) bez ijednog uloženog dolara).Pa neka mi sada neko kaže da je njihovo go.no bolje od našeg.
    Jedino što mi se sviđa kod njih je to što na fakultetu već počneš da radiš u nekoj firmi, tako da već imaš neko predznanje kada treba da se zaposliš,e jedino bih to uvela kod nas,samo što mi nemamo takve firme.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    taj americki sistem nije los. Mislim da skolovanje traje manje nego kod nas a i gradivo je lakse. Znam slucaj (davno je to bilo) kad je moja drugarica koja je ovde ponavljala 1.godinu srednje skole otisla kod roditelja u ameriku itamo za godini dana dala dve godine ili tako nesto. Znam samo da je srednju skolu zavrsila pre mene.
    Па зависи како се узме.

Ако је циљ завршити школу онда је тај амерички систем добар. Тамо може да се упише дописна школа која се завршава скоро без икаквих тестова знања. Али тамо се зна колико тачно вреди диплома неке школе или факултета и које стартно место са којом дипломом може да се заузме.

Мислим да је у нашем систему највећи проблем што је прилагођен неком "просечном" детету. Детету које је изнад тог "просека" је досадно, а оном испод је претешко и убија вољу за школовањем.

Требало би систем школовања реорганизовати тако да ученици на основу неких мерљивих величина напредују у школовању. У том случају би и они који су у неком тренутку испод "просека" могли драстично да напредују и стигну по овом систему "надпросечне". А "надпросечнима" би омогућијо да искористе свој дар.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    TAKO ISPADA DA SU NASA DECA NAJOBRAZOVANIJA NA SVETU,PUNI ZNANJA SIROKIH RAZMERA, ALI U NASOJ ZEMLJI BEZ POSLA, A NE MOGU SVI DA ODU TAMO GDE IH CENE (ZBOG ZNANJA), I TAKO PROPADAJU PUNI ZNANJA OVDE KOD NAS, RADECI POSLOVE ZA KOJE IM ZNANJE I NIJE POTREBNO.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Па зависи како се узме.

Ако је циљ завршити школу онда је тај амерички систем добар. Тамо може да се упише дописна школа која се завршава скоро без икаквих тестова знања. Али тамо се зна колико тачно вреди диплома неке школе или факултета и које стартно место са којом дипломом може да се заузме.

Мислим да је у нашем систему највећи проблем што је прилагођен неком "просечном" детету. Детету које је изнад тог "просека" је досадно, а оном испод је претешко и убија вољу за школовањем.

Требало би систем школовања реорганизовати тако да ученици на основу неких мерљивих величина напредују у школовању. У том случају би и они који су у неком тренутку испод "просека" могли драстично да напредују и стигну по овом систему "надпросечне". А "надпросечнима" би омогућијо да искористе свој дар.
    U mom gradu u jednoj osnovnoj školi postojao je jedan sistem,koji ne znam da li sada postoji,gde su deca prvi i drugi razred išla kako su ih razvstali po razredima a u trećem su ih delili po nekim kategorijama kako napreduju,tako da su ovi nadprosečni bili u jednom,prosečni u drugom a oni lošiji u trećem razredu iste godine,što je po mom mišljenju dosta loše jer ovi dobri uglavnom pomažu lošijima i ‚‚vuku‚‚ ih napred.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    TAKO ISPADA DA SU NASA DECA NAJOBRAZOVANIJA NA SVETU,PUNI ZNANJA SIROKIH RAZMERA, ALI U NASOJ ZEMLJI BEZ POSLA, A NE MOGU SVI DA ODU TAMO GDE IH CENE (ZBOG ZNANJA), I TAKO PROPADAJU PUNI ZNANJA OVDE KOD NAS, RADECI POSLOVE ZA KOJE IM ZNANJE I NIJE POTREBNO.
    Pa nismo baš najobrazovaniji ali imali smo dosta temeljno učenje,na žalost tvoj komentar je na mestu,svi moji prijatelji koji su završili fakultet,uglavnom tehnički,su bili primorani da izađu ‚‚napolje‚‚ da bi se ostvarili u svojim profesijama,tamo su se dobro snašli i cenjeni su u firmama u kojima su zaposleni,rade ono što su završili i ne žale se,jer dok su bili ovde moram teška srca da priznam,neki su kopali kanale i nosili džakove dok im nije prekipelo i dok nisu shvatili da ovde mogu samo da propadnu.

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    Pa nismo baš najobrazovaniji ali imali smo dosta temeljno učenje,na žalost tvoj komentar je na mestu,svi moji prijatelji koji su završili fakultet,uglavnom tehnički,su bili primorani da izađu ‚‚napolje‚‚ da bi se ostvarili u svojim profesijama,tamo su se dobro snašli i cenjeni su u firmama u kojima su zaposleni,rade ono što su završili i ne žale se,jer dok su bili ovde moram teška srca da priznam,neki su kopali kanale i nosili džakove dok im nije prekipelo i dok nisu shvatili da ovde mogu samo da propadnu.
    VECINA JOS UVEK "NOSI DZAKOVE" I PROPADA OVDE JER NEMA MOGUCNOSTI DA ODE PREKO. OSIM TOGA, VECINA BI DA ZAVRSI "VELIKE SKOLE" DA SE NE BI MUCILI FIZICKIM - TESKIM RADOM, JER IMATI DIPLOMU JE CILJ. SVI BEZE OD POLJOPRIVREDE, ZANATSTVA.... STA RECI? U SRBIJI IMA POSLA SAMO GA TREBA OSMISLITI, ALI STVARNOG POSLA.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    U mom gradu u jednoj osnovnoj školi postojao je jedan sistem,koji ne znam da li sada postoji,gde su deca prvi i drugi razred išla kako su ih razvstali po razredima a u trećem su ih delili po nekim kategorijama kako napreduju,tako da su ovi nadprosečni bili u jednom,prosečni u drugom a oni lošiji u trećem razredu iste godine,što je po mom mišljenju dosta loše jer ovi dobri uglavnom pomažu lošijima i ‚‚vuku‚‚ ih napred.
    Треба осмислити начин како да се деца драстично не раздвајају, али да свако дете може да напредује да га нико не спутава. Али то би требало да осмисле они који су у тој причи.

Дечији мозак је као сунђер, једино што нека мало брже, а друга мало спорије упијају. Зато мислим да је погрешно са свима радити потпуно исто.

Нас нису учили да учимо. Постоје технике учења које олакшавају процес.

Пс. Пада ми глава на тастатуру. ...
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Jan 2008
    Poruka
    24
    Читам ваше коментаре и, углавном, се слажем са Вама. Ја сам једна од тих и таквих учитељица. Свако дете је индивидуа за себе, са својим могућностима и способностима, и учитељица би требала да прилази сваком детету сходно томе. Међутим, у одељењу са 25 - 30 ђака, то је веома тешко. За успех ученика су битне три ''карике'' - дете, родитељ, наставник. Свакако, преузимам део одговорности за неуспехе деце, али велики проблем праве сами родитељи. Раде код куће са децом на сасвим другачији начин него што се ради у школи и деца су збуњена. Не знају ни како учитељица објашњава, ни како мама. Ово се односи првенствено на математику. Од првог дана говорим родитељима да им ништа не објашњавају код куће. Њихова је улога да прегледају да ли је све урађено, да преконтролишу тачност. Али, то за већину не важи. Не да им погрешно објашњавају, него и раде уместо њих. Саветујем им да не седе са њима док раде домаћи, да их осамостаљују од самог почетка, али,...

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la sex Pregled poruke
    Читам ваше коментаре и, углавном, се слажем са Вама. Ја сам једна од тих и таквих учитељица. Свако дете је индивидуа за себе, са својим могућностима и способностима, и учитељица би требала да прилази сваком детету сходно томе. Међутим, у одељењу са 25 - 30 ђака, то је веома тешко. За успех ученика су битне три ''карике'' - дете, родитељ, наставник. Свакако, преузимам део одговорности за неуспехе деце, али велики проблем праве сами родитељи. Раде код куће са децом на сасвим другачији начин него што се ради у школи и деца су збуњена. Не знају ни како учитељица објашњава, ни како мама. Ово се односи првенствено на математику. Од првог дана говорим родитељима да им ништа не објашњавају код куће. Њихова је улога да прегледају да ли је све урађено, да преконтролишу тачност. Али, то за већину не важи. Не да им погрешно објашњавају, него и раде уместо њих. Саветујем им да не седе са њима док раде домаћи, да их осамостаљују од самог почетка, али,...
    Ti mora da si od onih savesnih učiteljica..na žalost sve je manje takvih...to da roditelji rade zadatke umesto dece je tačno ali ne znaju da im time čine ‚‚medveđu uslugu‚‚....meni moja mama nikada nije htela da uradi domaći zadatak ali sam joj sada zahvalna na tome...Pozdrav

Datum priključivanja
    Jan 2008
    Poruka
    24
    Постоји комплексна метода усвајања читања и писања, где индивидуализација долази до пуног изражаја. Ту нема обраде слова, него свако дете усваја слова према својим могућностима. Свако дете има своју словарицу. Од тих слова саставља речи и реченице, чита их и затим записује фломастером у велику свеску без линија са подметачем. Свеска је без линија јер поред писања ту црта, лепи сличице. На истом часу дете које не зна слова учи их, које зна да чита и пише саставља реченице и вежба читање и писање. Неко дете на једном часу научи једно слово, а друго састави 2-3 реченице. Све што ураде је добро. Сваком се упућује само похвала, јер је урадио оно што је могао. Метода је фантастична, али мало учитељица се усуђује да раде на тај начин. СВА деца за два месеца науче и да читају и да пишу.

Datum priključivanja
    Jan 2008
    Poruka
    24
    Трудим се да будем савесна! Колико успевам... То за ''медвеђу услугу'' и ја говорим родитељима, али њима је битно само да деца имају петице.

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    59
    Citat U originalu postavio/la sex Pregled poruke
    Трудим се да будем савесна! Колико успевам... То за ''медвеђу услугу'' и ја говорим родитељима, али њима је битно само да деца имају петице.
    iskreno, toza petice meni nije bitno sad dok je dete prvi razred jer nema ocena, ali mi je jako bitno da dete uspostavi dobru komunikaciju sa uciteljicom i da je razume. Toga nema i zato me hvata panika jer mi je btno da dete sada savlada osnovne operacije sabiranja i oduzimanja, pogotovu sa prelaskom. E zato ja moram sa njim da radim kuci. U pravu ste, mozda i pogresno radim,drugacije od uciteljice, ali nikad mu ne resavam zadatke. Kazete da dete treba biti samostalno u radu, ok. Ali kako kad on jednostavno ne ume sam da uradi zadatak.?

Datum priključivanja
    Sep 2009
    Poruka
    1

Thumbs down da

mislim da previse uce deca a i neki roditelji (moja mama)
    deci isparawa mozak

Datum priključivanja
    Mar 2007
    Poruka
    362

Namigivanje

pozdrav svima...
    nisam sigurna bas da ucimo (ili smo ucili ili cemo tek uciti) u skolama previse...
    moja bratanica je II razred osnovne skole...
    i npr. iz engleskog pisu neke reci koje uce na casovima,
    a latinicu jos nisu poceli da rade iz srpskog jezika...
    moja bratinica zna da cita i pise latinicu zato smo je preko raspusta radili sa njom, a sta ce biti sa decom koja nisu naucila latinicu unapred...
    tako da li ima puno gradiva ili malo je diskutabilno i to bih prepustila STVARNO strucnim ljudima,
    a ne ovima koji su radili reformu skolskog gradiva, pa po ovom mom primeru engleski i srpski plan i program bas i "ne pricaju".

Datum priključivanja
    Sep 2009
    Poruka
    1

Thumbs up

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu