Aliexpress WW
Strana 11 od 11 PrvaPrva ... 7891011
Prikaz rezultata 151 do 160 od ukupno 160

Tema: Sombor !!!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    ... zadnji put kada sam bila u pozoristu sedela sam u lozi na desnoj strani ... druga ili treca loza do pozornice. Tada je bila predstava Madame Bovary
    Prikačene slike Prikačene slike

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la plantaže Pregled poruke
    ...и најкраћа, и без иједног дрвета У бутику са горње фоткице појавиле су се прве руком сликане свилене мараме, кравате...М.Марић. Пре свега, то је кућа у којој је живео и радио академски сликар Иван Јакобчић (1912-1997). Моја сестра је поносни власник портрета.
    Само за тебе, ЈО, леп линк - ликовни уметници Сомбора
    http://www.sombor.org.rs/art/slikari.html
    U ovom slucaju nema veze da nema drveca, ta ulica ima sarma i bez drveca ... ima poseban fler i mislim da nije slucajnost da se zove bas "Pariska"

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Венац, историјско језгро Сомбора.
    На једном од бројних острва у сплету мочвара и меандара реке Мостонге, на основама средњовековног утврђења, поновљена је матрица касније утврђеног града, насеља међу шанчевима, квадратне основе, истакнутих праваца cardo и decumanus, чији изглед потврђује скица из 1698. Две карте Сомбора из XVIII века приказују квадратно језгро – унутрашњу варош око које се временом насеље концентрично шири и постепено добија звездасти облик. На плану из 1881. видљива је непромењена већ формирана матрица. Градско језгро Сомбора уоквирено венцем, који чине четири улице – венци војводе С. Степановића, П. Бојовића, Ж. Мишића и Р. Путника – складна је хомогена урбанистичко-архитектонска и културно-уметничка целина континуирано развијана током два века, да би процват доживела седамдесетих година XIX века обогативши баштину градитељским наслеђем барока, класицизма, истористичких опредељења еклектике са елементима неоренесансе, необарока, али и изванредним примерима сецесије и модерне. На овом простору су значајне грађевине Градска кућа, Народно позориште, Градска библиотека, Препарандија, Крушперова палата и кула, Галеова, Грашалковићева, Лалошевићева, Коњовићева кућа, цркве Св. Ђорђа, Св. Јована, Св. Тројства, Св. Ивана Непомука и др. Конзерваторски радови изведени су на појединим зградама.
    ... e sad kada bi jos samo nasli tu kartu

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la jo Pregled poruke
    ... E sad kada bi jos samo nasli tu kartu
    Има их у књизи Милана Војновића, Сомбор илустрована хроника. Добила сам је од аутора, са посветом Био је ђак мог супруга, а после мој пословни сарадник. Наћи ћу, видећеш карту.

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la jo Pregled poruke
    ... Zadnji put kada sam bila u pozoristu sedela sam u lozi na desnoj strani ... Druga ili treca loza do pozornice. Tada je bila predstava madame bovary
    Акционарско друштво за изградњу позоришта основано 1877, донело је на својој седници 1879. одлуку о расписивању конкурса за израду плана. Зграда позоришта подигнута је 1882. по пројекту Адолфа Вајте. Смештена у старом градском језгру, својим складним и одмереним линијама у духу класицизма представља једно од најрепрезентативнијих позоришта на подручју Војводине. Крајем седамдесетих година xx века извршена је доградња, реконструкција и адаптација, када је додавањем другог крила објекат добио симетричан изглед, сасвим у складу духа времена у коме је настао. Фасади из улице Косте Трифковића са монументалним прочељем и два крила, посебан акценат даје испад у виду трема у приземљу са балконом на спрату и класицистички конципиран фронтон са тосканским и јонским пиластрима и тимпаноном. Богато обрађен ентеријер у барокном стилу, са сликаном и штуко декорацијом, рађен по узору на бечка и пештанска позоришта један је од ретких позоришних простора који је до данас сачуван у аутентичном облику. Конзерваторски радови су извођени 1977. и 1981–82.
    Имала сам ту срећу да "радим", у златно доба, са Коканом Младеновићем, Сашом Торлаковићем, Биљаном Кескеновић, Дафом, у време када су у Општинској управи Сомбора имали слуха за културу.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Znaci tako izgleda danas pozoriste ... lepo su ga renovirali

... evo starih glumaca koji su radili u tom pozoristu(mislim da sam ovu sliku vec negde ovde bila prikacila)

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    JEDAN TI JE OD OVIH POSLEDNJI!

Sta mislite o ovome natpisu na somborskom suncanom satu? Za mene je uspesan sarkazam i crni humor - svidja mi se. Radoznala sam da li postoje neka poznata objasnjenja? Plantaze, znas li ti nesto? ... ili mozda ima neko ideju, kakav smisao se jos sakriva iza tog duhovitog natpisa?

Steta za taj prelepi suncani sat da je u takvom losem stanju!

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Сат се налази на фасади римокатоличког жупног двора, а постављен је на видном пољу и тешко га је не приметити. Заслуга за овакав лепи сат припада некадашњем професору и управитељу Сомборске учитељске школе Јовану Чокору, који је рођен 1810. године у Баји, а умро 1871. године у Сремском Карловцима. Чокор се бавио астрономијом.
    Кo се добро загледа у овај сат видеће да je између шипке и бројчаника насликан анђео и петао који кукуриче и најављује зору. Испод бројчаника је крупним словима духовито написано „Један ти је од ових последњи”
    Овај натпис изазива немир код посматрача. Прећутно опомиње на пролазност, неминовност смрти, коначност људског живота.

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Читајући поезију Вељка Петровића наићи ћеш на лепе стихове посвећене сунчаном сату, вероватно инспирисане сунчаним сатом који је гледао у свом родном Сомбору.

Сунчани часовник

Налете прамен облака на сунце,
    И неста сенке, казаљке, на плочи.
    Да л је то време стало? Бар за нас,
    За поклонике светлости, бистрине?
    Стога чекај: Звезда чим опет просија,
    И сенка стреле, такнуте у жижу,
    Падне на бројку и на танки зарез,
    Прени се, неће прнути ни часак,
    -а, све се пјано у светлости топи!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Сат се налази на фасади римокатоличког жупног двора, а постављен је на видном пољу и тешко га је не приметити. Заслуга за овакав лепи сат припада некадашњем професору и управитељу Сомборске учитељске школе Јовану Чокору, који је рођен 1810. године у Баји, а умро 1871. године у Сремском Карловцима. Чокор се бавио астрономијом.
    Кo се добро загледа у овај сат видеће да je између шипке и бројчаника насликан анђео и петао који кукуриче и најављује зору. Испод бројчаника је крупним словима духовито написано „Један ти је од ових последњи”
    Овај натпис изазива немир код посматрача. Прећутно опомиње на пролазност, неминовност смрти, коначност људског живота.
    Hvala mnogo, bas mi na vreme stiglo ovo, ne znam ali nisam mogla izguglati i naci na netu a na Krstarici sam to isto pitala i nikoga tamo 0-reakcije
    ... da tako sam i ja mislila da je to ko neko precutno opomenje ... znala sam da nema veze sa Transilvanijom ha, ha, salica naravno Hvala

Strana 11 od 11 PrvaPrva ... 7891011

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu