Aliexpress WW   Banggood WW
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10

Tema: Петар Петровић Његош

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983

Петар Петровић Његош

Хвала Ти, Господи, јер си ме на бријегу једнога Твојега свијета удостојио извести и зраках једнога Твојега дивнога сунца благоволио напојити. Хвала Ти, Господи, јер си ме на земљи над милионима и душом и тијелом украсио – колико ме од мога ђетинства Твоје непостижимо величество топило у гимне Божествене радости, удивленија и велељепоте Твоје, толико сам биједну судбину људску са ужасом разматрао и оплакивао.“ (Из Тестамента)
    Prikačene slike Prikačene slike  
    Poslednji put uređena Ljiljaa : 07-10-2006 u 23:06

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983
    '' На народном збору 23. маја одлучено је да Његош пође у Русију како би га тамо завладичили и како би изнео молбе за помоћ Русије Црној Гори. Креће на пут 3. јуна. За свог заменика именовао је Ивана Вукотића, а том приликом потврђен је и законик Закони отачаства који је саставио Вукотић. На путу борави у Котору, Трсту, Бечу и у источној Пољској. У Петроград стиже 20. јула. У цркви Казански сабор, 6. августа, бива рукоположен за архијереја, у присуству цара Николаја I и свих чланова Синода. Његоша, током те посете Петрограду, примају митрополит петроградски, министар спољних послова гроф Неселроде и оберпрокурор светога Синода Нечајев. Први пут се као „владика црногорски“ потписује у писму Вуку Ст. Караџићу из Петрограда, 23. августа. „Ово ти јутрос полусанљив пишем из гласовитог монастира Александра Невскога, но теке именом монастира, а свијем прочим палате, и јављам ти да сам здраво путовао од Беча до довде, здраво дошао и здраво се сада налазим у монастиру Невском. Наслађујем се предивнијем погледом и прекраснијема зданијама Петробурга, разном искусном архитектуром дворовах царскијех, храмовах свемогућему уздигнутијех и величественима памјатницима воздвигнутијема основатељу ове столице и просвјетитељу Русије, какогод и другима мудрима њему посљедоватељима. Сваки безпристрасни овђе дошавши мора рећи и рећи ће: 'Руски је народ велик, а цари рускога народа велики; свемогућа је рука творца излила благодат на цара Русије и на сав његов дом, свемогућа је воља творца возвисила Русију до овога степена, свемогућа је рука владике излила своје богате даре просвјешченија и човекољубија на дворјане'.“ (писмо Вуку Ст. Караџићу, прва половина августа 1833) ''
    Poslednji put uređena Ljiljaa : 07-10-2006 u 22:51 Razlog: Пут у Петроград

Datum priključivanja
    May 2005
    Poruka
    5,969
    Eh kad se samo setim, al se nekad dobro jelo........
    "everyone will have their fifteen minutes of fame"

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983
    Петар Петровић Његош је владар који је писао поезију, односно песник који је владао једном државом. Потиче из славне династије Петровић Његош која је од 1696-1818 владала у Црној Гори. Рођен је у селу Његушима под Ловћеном. До велике промене у његовом животу дошло је 1825. када га је владика Петар И узео код себе, с намером да га припреми за свог наследника. 1830. у својој 17. години Радивоје постаје “управитељ” Црне Горе. Његош је већ у првим годинама своје владавине прегао да удари темеље стварне власти: установио је Сенат, основао народни суд, увео плаћање пореза, образовао “перјанике” који су имали улогу краљеве гарде и полиције. Упоредо с тим, положио је основу модерне просвете. Њедова највећа дела су: “Пустињак цетински”, “Свободијада”, превод првог пјевања Илијаде, “Луча микрокозма”, “Горски вијенац”. Умро је 19. октобра , тачно после 21 године владавине, а 4 године касније његове кости су биле пренесене у маузолеј на Ловћену.
    Poslednji put uređena Ljiljaa : 07-10-2006 u 23:24

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983

Мисли из Луче микрокозме

Луча микрокозма је посвећена Његошевом учитељу и пријатељу Сими Милутиновићу Сарајлији:

'' Но свијет жељи не зна угодити и човјек се лако изгуби ако се упусти у одгонетање овог замешатељства. С точке сваке погледај човјека. Како хоћеш суди о човјеку - Тајна чојку човјек је највиша. ''

Datum priključivanja
    May 2005
    Poruka
    5,969
    Citat U originalu postavio/la Ljiljaa
    тачно послије 21 године владавине, а 4 године касније његове кости су биле пренесене у маузолеј на Ловћену.
    A zašto nisu prenešene u neku crkvu kao i svi crnogorski vladari, nego u mauzolej?

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983
    "Ne bojim se od vražjega kota, neka ga je ka na gori lista, no se bojim od zla domaćega" - Njegoš

'' Snimak Njegoševe crkvice, zavjetne Kapele, objavljen 1893. Petar II Petrović Njegoš je 1845. godine (ili 1846) na Lovćenu, na Jezerskom vrhu, podigao crkvicu i posvetio je svome stricu svetom Petru Cetinjskom. Prilikom podizanja, a i neposredno pred smrt, Njegoš je izrazio želju da u ovoj crkvi bude i sahranjen, "na onoj visini, koja je najviša u Crnoj Gori i od kud se vide ponajviše samo srbske zemlje i sinje more," kako nam priča Milorad Medaković, Njegošev ađutant i prijatelj, kasnije i državni sekretar crnogorskog knjaza Danila Petrovića Njegoša. Medaković je zabilježio i Njegoševe riječi kojima obavezuje Crnogorce da ga sahrane na Lovćenu: "To je moja potonja želja, koju u vas ištem da je ispunite, i ako mi ne zadate Božju vjeru da ćete tako učinjet, kako i ja hoću, onda ću ve ostaviti pred prokletstvom, a moj posljednji čas biće mi najžalostniji i tu moju žalost stavljam vami na dušu." Njegoš je umro 19. (31) oktobra 1851, u 10 sati ujutru. Iz bojazni da bi se Turci mogli noću prikrasti na Lovćen i počivšem vladici odrubiti glavu, sahranjen je Njegoš u Cetinjskom manastiru, da bi 27. avgusta 1855. njegove kosti bile prenešene na Lovćen. ''

Datum priključivanja
    May 2005
    Poruka
    5,969
    Vražji kot sam sebe uzdiže vazdan...... to mu je vrlina.....

No da vražji kot ne misli da sam protiv Njegoša, ne, nego protiv lažnih proproka, bez citata, kad drugi odgovor nema....
    A zlo domaće neka pretražuje da li je Njegoš bio sektaš ili ne.....
    Poslednji put uređena stefa : 07-10-2006 u 23:46

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812

"Luča mikrokozma" prevedena na japanski jezik

Japanci, Srbi, Crnogorci, svi oni koji još čitaju dobili su, zahvaljujući etnuzijazmu prevodilačkog tima Kazua Tanake i Hirošija Jamasakija Vukelića, posle "Gorskog vjenca", još jedno Njegoševo delo na japanskom jeziku - "Luču mikrokozmu".
    Delo je objavila Njegoševa zadužbina, a štampanje je pomoglo Ministrarstvo za kulturu Republike Srbije.

Datum priključivanja
    May 2008
    Poruka
    135
    Blago tome ko rano poludi
    vas mu zivot u veselje prodje
    Čovekova sposobnost za pravdu čini demokratiju mogućom. Čovekova sposobnost nepravdi čini demokratiju neophodnom!

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu