Aliexpress WW

Pregled rezultata glasanja: Da li radnik moe ostvariti svoja zakonska prava u privatnoj firmi u Srbiji?

Glasova
20. Ne možete učestvovati u ovom glasanju
  • Radnik moe uticati na ostvarivanje prava privatnoj firmi.

7 35.00%
  • Radnik ne moe uticati na ostvarivanje svojih prava u privatnoj firmi.

13 65.00%
Strana 2 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 68

Tema: Zaštita prava radnika u privatnim firmama kod nas

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Ova tema je po meni super i nije važna samo za radnike o kojima se govori. Svi u Srbiji koji zaista žele bolji život ovde, treba da ukapiraju onu staru kapitalističku: Nema proizvodnje bez potrošnje... Dodaću da nema potrošnje (dovoljne za bogatu državu) sa minimalcima i mrvicama.

Ja sindikat zamišljam kao organizovanje samih radnika da se izbore za normalne uslove rada. Ono što pomislim kad čujem za naše sindikate je lopovluk i prevara. Tu su još uvek razne ništarije iz predhodnih vremena koji su u dilovima sa rukovodstvom i obučeni da mažu oči ljudima...

Više puta sam prisustvovao druženjima direktora i vlasnika, na kojima je glavna tema kako su uspeli da ponize ljude koji i tako rintaju k'o stoka za crkavicu koja ih prividno održava u životu.

Ako ubedite dovoljno ljudi da prestanu da prave bu*ale od sebe za male pare, situacija će se promeniti na bolje. Ili kako se to nekad rešavalo u civilizovanom svetu: hoćeš da radiš za manje pare nego ja??? Bum, bap, tras... sad nemas ni placeno bolovanje, a treba ti... (nemojte baš to pokušavati sami)

Ako se dovoljno ljudi priključi diskusiji... parnice, sudovi, inspekcije, zašto da ne, podelićemo trošak... Ili da se dogovorimo da ne kupujemo proizvode/usluge od ljudi koji ne poštuju svoje radnike???

U nedavno prošlim vremenima su od svih nas pravili kriminalce da bi ćutali. Sada i zvanično živimo u našoj Srbiji i kada nam neko da malo veću platu od minimalca, a plati doprinose na minimalni iznos moramo znati da krši zakon i da nas same uvlači u kriminal, upropašćuje penzioni fond i primorava nas da radimo dok ne crknemo. Da li želite da postanete i ostanete kriminalac?? Ako to radite za par desetina evra velike su vam šanse da dospete na naslovne strane naših novina i budete žigosani za ceo život. Njih velike niko neće da dira, jer su za razliku od vas bar članovi biblioteke ili nešto.... Pa procenite sami da li vam se isplati da ćutite i postanete "poznati".

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Čestitam Nenade!
    Mislim da ste u svojoj diskusiji dotakli više važnih pitanja o kojima treba da razgovaramo. Takođe mislim da je i ovaj način razgovora na forumu jedan od načina kako da jedan broj ljudi odluči da utiče na toliko potrebne promene u ovoj našoj zemlji.

To je upravo i cilj postavljanja ove teme na forum.

Smatram da što pre treba da počne aktivno da učestvuje u promenama svega u Srbiji običan čovek na svim nivoima, jer promene, a time i bolja situacija za sve nas u svakodnevnom životu, može doći tek kada široka masa naroda odradi svoj deo posla.

Za bolji ili lošiji život je odgovoran svaki pojedinac lično, a sve drugo su po mom mišljenju samo izgovori - bilo da su dobri ili loši.

Razgovori na forumu ništa ne koštaju, a za sada su verovatno daleko od privatnika koji kroje kapu radnicima, jer ne verujem da će baš Vaš poslodavac da se pojavi na ovom forumu i odmah shvati da baš Vi govorite o baš njegovoj firmi...a ako uspemo da se nekako organizujemo ovim putem i postanemo jaki, biće dovoljno da neke poslodavce pozovemo da dođu na forum i pročitaju naše postove, pa da isti shvate da je prošlo vreme radnika koji ćute i rade za mrvice uz minimalne doprinose itd...

Zato: Hajde da probamo da sa ovog foruma utičemo na svoje živote i tako damo doprinos sveukupnom poboljšanju stanja običnog čoveka u Srbiji.

Iskreno verujem da imamo puno istomišljenika - menjajmo naša iskustva i znanja - internet je Bogom dan da to uradimo brže, bolje i efikasnije, a rezultati će sigurno doći sami po sebi.

jovitax

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Da li Vam je poznato?
    Poslodavac je dužan po Zakonu o radu da novozaposlenom radniku dostavi kopiju prijave na osiguranja u roku od 15 dana od dana kada je radnik zasnovao radni odnos sa poslodavcem.
    jovitax

Jocaov/in lik
    Joca je offline Министар Дејанове Владе
    Datum priključivanja
    Sep 2005
    Poruka
    1,392

Ime, uvek si bio optimista

Jovice, pa da li znaš u kojoj mi državi živimo?
    Never be afraid to try something new. Remember that
    a lone amateur built the Ark. A large group of professionals built the
    Titanic.

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Hvala na pitanju!
    Da znam u kojoj i kakvoj živim i želim u njoj da ostanem!
    Zbog toga i mislim da treba svi malo da o tome razmislimo i konačno počnemo mi mali ljudi da radimo na tome da ovo postane država u kojoj će ljudi želeti da ostanu...
    jovitax

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Da li znate nekoga ko želi da njegova deca žele da normalno žive u Srbiji, a ne da odlaze u beli svet gde je navodno bolje?
    jovitax

Jocaov/in lik
    Joca je offline Министар Дејанове Владе
    Datum priključivanja
    Sep 2005
    Poruka
    1,392
    Да ли сам ја толико разочаран у државу, али нема шансе, да ме неко покуша уверити да мали човек икада може да уради нешто.Мали људи, као што смо ми, ма колико желели да да направе неке промене, увек изборе неку глупост.
    Погледај само:
    1.Лех Валенса-био синдикалац сада је милионер
    2.Лула де Силва, Бразилски Председник, такође припадник радничке класе ''зарадио'' приватни авион.
    3.Син Виктора Јушченка тренутно један од богатијих људи Украјине, продавао права на штампање беџева ''наранџасте револуције''
    Покушај да приђеш Динкићу, Коштуници и осталим ''демократама'', али и да ли си могао да приђеш Мирку Маријановићу, Драгану Томићу и осталим ''народним социјалистима''.
    Никако нисам оптимиста.
    Не верујем у ову државу и верујем само у оно што могу сам да зарадим, без икакве дозе патритизма у мени.
    Never be afraid to try something new. Remember that
    a lone amateur built the Ark. A large group of professionals built the
    Titanic.

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335
    Citat U originalu postavio/la Joca
    Да ли сам ја толико разочаран у државу, али нема шансе, да ме неко покуша уверити да мали човек икада може да уради нешто.Мали људи, као што смо ми, ма колико желели да да направе неке промене, увек изборе неку глупост...
    Никако нисам оптимиста.
    Не верујем у ову државу и верујем само у оно што могу сам да зарадим, без икакве дозе патритизма у мени.

Ime moje - čini mi se da se mi u osnovi ne razumemo.
    Naime, ja ni ne želim da napravim nešto veliko - sve što želim to je:
    Uradiću sve što je u mojoj maloj moći - ali do maksimuma da se izborim za minimum svojih prava i smatram da ako nađem bar jednog ili koliko god je moguće više istomišljenika, koji će uraditi isto to u svojoj sredini, ja sam dao svoj maksimum u menjanju naše sveopšte situacije na bolje.
    Pa se opet vraćam na pitanje iz ranijeg posta:
    "Da li znate nekoga ko želi da njegova deca žele da normalno žive u Srbiji, a ne da odlaze u beli svet gde je navodno bolje?".
    Ovim pitanjem se obraćam svim ljudima koji pročitaju ove naše razgovore.

PS:
    Jedna koleginica u mojoj firmi se juče odvažila posle 6 meseci, koliko radi u ovoj firmi, da zahteva da joj firma overi zdravstvenu knjižicu - do sada joj to nije padalo na pamet zbog straha od otkaza..., a i kaže da je sada već razmišljala o tome kako joj se ne isplati da dolazi na posao, jer joj firma ne plaća ni putne troškove, koji iznose oko 20% od njene plate, a koja je ionako više nego mala...

jovitax

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Da li neko zna kolika je minimalna naknada radniku za topli obrok po Zakonu?
    jovitax

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Da li znate:
    Ako imate Ugovor o radu zaključen sa poslodavcem na određeno vreme, a poslodavac Vas po njeogovom isteku ostavi da radite, a ne ponudi Vam novi Ugovor, da se po sili Zakona smatra da ste primljeni na radno mesto na kojem radite na neodređeno vreme i imate sva prava koja iz toga proističu. Za ovo je jedini uslov da od zadnjeg dana navedenog na ugovoru mora proći 5(pet) radnih dana.
    jovitax

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Poštovani forumaši!
    Da li neko zna novinara, koji bi se usudio da piše o ovoj temi?
    jovitax

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Таквих нема! Они смеју да пишу само шта им кажу. Већина их ради по уговору о делу, ако уопште ради по некаквом уговору. Ако раде у приватној редакцији пријављени су евентуално на минималац. ...
    Poslednji put uređena Dejan : 28-10-2006 u 10:35
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    May 2006
    Poruka
    335

Dejane ja ne želim da verujem, iako znam da je tako.
    Evo pokušavam ovim putem da nađem takvog novinara - hrabrog i odvažnog.
    Teeeeeeeema je veeeeeeeelika i sigurno popularna do granice opasnosti.
    jovitax

Datum priključivanja
    Apr 2007
    Poruka
    5
    U vezi sa temom, moram da pitam adm da li smem da postavim link o jednoj temi na nekom drugom forumu gde se ovakva diskusija odvijala?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Слободно постави.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Pravila ostavljanja poruka

• Ne moete postaviti novu temu