Pregled rezultata glasanja: Da li radnik može ostvariti svoja zakonska prava u privatnoj firmi u Srbiji?

Glasova
20. Ne možete učestvovati u ovom glasanju
  • Radnik može uticati na ostvarivanje prava privatnoj firmi.

7 35.00%
  • Radnik ne može uticati na ostvarivanje svojih prava u privatnoj firmi.

13 65.00%
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 68
    Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la jovitax Pregled poruke

Dejane ja ne Ĺľelim da verujem, iako znam da je tako.
    Evo pokušavam ovim putem da nađem takvog novinara - hrabrog i odvaĹľnog.
    Teeeeeeeema je veeeeeeeelika i sigurno popularna do granice opasnosti.
    Prava radnika su i sada narušena pogotovo što su pored sve muke, stopirani svi radni sporovi kojim bi ono malo sirotinje (koju su zaradili a nije im se isplatilo) radnici koji su završili na ulici, ostvarili, a sve pod okriljem izgovora kako je ‚‚ekonomska kriza‚‚samo bih volela da mi neko objasni da li mu je jasno zbog čega je ta ekonomska kriza nastala?!Sada radnicima smanjuju plate opet pod istim izgovorom.... kao ono ‚‚budi srećan što u opšte radiš‚‚! Žao mi je što gospodin koji je pokrenuo ovu temu,pre skoro tri godine,nije sada ovde da mu odgovorim i na pitanje o pisanju novinara,pošto sam jedno vreme radila i taj posao...u ovoj zemlji nema tako hrabrih i odvažnih novinara a ako ti se učini da ih ima, to znači da ima ‚‚dobra leđa‚‚ koja neko još bolje čuva...što se plaćanja tiče tu je Dejan bio potpuno u pravu, znači drže te po ‚‚nekom‚‚ Ugovoru o delu ili te plaćaju honorarno, tako da u svakom momentu možeš da ostaneš bez posla, bez ikakvih problema za poslodavca....

Datum priključivanja
    Apr 2009
    Poruka
    203
    Propo ovog sto je Dzoker navelarimer,moj licni i primer mog muza a znate vec,pominjala samtkaz,u resenju o otkazu pise:"prestanak potrebe za tim radnim mestom" ,nezvanicno ,gazda upao u krizu,kupio 5 automobila za mesec dana pa nema da da plate radnicima!Dobio je otkaz krajem januara,dobio resenje o otkazu,o isplati otpremnine,o isplati neostvarenog godisnjeg odmora...I jos nije dobio cak ni platu za januar!Hebi ga,kriza!!!
    I izvin'te ,o kakvim pravima radnika se ovde prica???Novopecene gazde,muvatori koji su otkupili propale firme za male pare(pod obavezom da isplate zaostale plate radnicima a ni to nisu ucinili) su zasticeni kao beli medvedi!
    Daleko je ova zemlja od normalizacije stanja!
    Ahh da,rekose i vize ce sada ...cini mi se 32-og,ovog meseca!!!
    Ko nema u vuglu ima u googlu : )

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    5

ovo je robovlasnicki sistem

mi radnici u privatnom sektoru smo robovi ali pravi.radim kod privatnika 13godina i za to vreme sam promjenio tri firme.ne foliram se ali sam radnik metalac koji poznaje posao i vrijedan sam.svaki gazda me je slomio i uzeo mi je sve.prijave te na 14000,00 a ostatak ti daju na ruke.kradu drzavu,kradu mene,kradu moju porodicu.kome se zaliti.SUBOTE SE RADE A PLCAJU SAMO PET RADNIH DANA.kad se razbolis tek si onda nadrljao.placaju ti samo 65posto od 1400,00.mogu te izbacitikad hoce.tjeraju radnike da im cuvaju stoku kopaju kanale odrzavaju dvorista i da su im sluge u svakom trenutku.cak znaju i da te vrjedjaju ,psuju ti i siru i uzu famioliju.radis sa otrovima bez adukvatne opreme.kada dodju inspekcije rada dobiju koverat a tebe ko sisa.makar radio na mjestu majstora prijavljen si kao pomocni radnik tj.NK.kome se zaliti.ja sam pitao savjetnika premijera vlade odgovor je bio to je tako.kad odemo u penziju necemo imati penziju ni 70evra.ko si sta si nego rob.to sve aminuje ova i sve ostale vlasti.radnici u drzavnom sektoru mogu da strajkuju a mi.mi smo ljudi u gorem polozaju nego raja pod turcima.radno vrijeme ti se nezna,godisnji zaboravi.a gazde su nam sve nepismeni bilmezi koji znaju narucitu samo kilo pecenja.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la dragan2462 Pregled poruke
    mi radnici u privatnom sektoru smo robovi ali pravi.radim kod privatnika 13godina i za to vreme sam promjenio tri firme.ne foliram se ali sam radnik metalac koji poznaje posao i vrijedan sam.svaki gazda me je slomio i uzeo mi je sve.prijave te na 14000,00 a ostatak ti daju na ruke.kradu drzavu,kradu mene,kradu moju porodicu.kome se zaliti.SUBOTE SE RADE A PLCAJU SAMO PET RADNIH DANA.kad se razbolis tek si onda nadrljao.placaju ti samo 65posto od 1400,00.mogu te izbacitikad hoce.tjeraju radnike da im cuvaju stoku kopaju kanale odrzavaju dvorista i da su im sluge u svakom trenutku.cak znaju i da te vrjedjaju ,psuju ti i siru i uzu famioliju.radis sa otrovima bez adukvatne opreme.kada dodju inspekcije rada dobiju koverat a tebe ko sisa.makar radio na mjestu majstora prijavljen si kao pomocni radnik tj.NK.kome se zaliti.ja sam pitao savjetnika premijera vlade odgovor je bio to je tako.kad odemo u penziju necemo imati penziju ni 70evra.ko si sta si nego rob.to sve aminuje ova i sve ostale vlasti.radnici u drzavnom sektoru mogu da strajkuju a mi.mi smo ljudi u gorem polozaju nego raja pod turcima.radno vrijeme ti se nezna,godisnji zaboravi.a gazde su nam sve nepismeni bilmezi koji znaju narucitu samo kilo pecenja.
    Dragane,sve što si napisao na žalost je surova istina i potpuno te razumem,ali nama neće biti bolje ako ćutimo i trpimo i pristajemo na svakakva sra.a a pristajemo moraš se složiti, razloga uvek ima da se to opravda, ali kada bi se svi radnici pobunili koji tako rade a to ti je od prilike 60-70% od ukupno zaposlenih veruj mi da bi priča bila malo drugačija,dok se to ne desi može se samo pričati u prazno.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,316
    Драгане, ти си спреман да радиш за неког ко ће држави пријавити да ти је плата 14.000 динара. Ниси рекао да ли ти је стварно толика плата.

Мој другар из детињства ради за 14000 динара, а није ни пријављен. У Србији је пуно оних који по неколико година не примају плату!

Па од чега ти људи живе?

Знам да има људи преко 50 година који морају да раде шта им се понуди и за које паре им понуде посао, али здрава особа млађа од 50 година која ради за те паре руши и државу и своју породицу и своје здравље.

Ти си спреман да радиш за новац који поједеш и потрошиш пре него се вратиш кући. Бићу можда груб, али твог газду треба ухапсити, а здраве раднике, млађе од 50 година који раде за 14000 динара треба ишибати кад дођу на посао и кад пођу кући. Не треба их шибати бичем као што су радили робовласници, већ купином по туру!

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Драгане, ти си спреман да радиш за неког ко ће држави пријавити да ти је плата 14.000 динара. Ниси рекао да ли ти је стварно толика плата.

Мој другар из детињства ради за 14000 динара, а није ни пријављен. У Србији је пуно оних који по неколико година не примају плату!

Па од чега ти људи живе?

Знам да има људи преко 50 година који морају да раде шта им се понуди и за које паре им понуде посао, али здрава особа млађа од 50 година која ради за те паре руши и државу и своју породицу и своје здравље.

Ти си спреман да радиш за новац који поједеш и потрошиш пре него се вратиш кући. Бићу можда груб, али твог газду треба ухапсити, а здраве раднике, млађе од 50 година који раде за 14000 динара треба ишибати кад дођу на посао и кад пођу кући. Не треба их шибати бичем као што су радили робовласници, већ купином по туру!
    ... Deki, mislim da je covek rekao, da mu "ostatak daju na ruke", sto u prevodu znaci na crno...normalno to ne menja cinjenicu da te sirovincine koji ljude tretiraju kao robove, treba pohapsiti...

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    5

dragan2462

stari da treba me isibati a daj ti neki prjedlog .lako je pricati ali djeca moraju da se skoluju i da zive.ja nemam mamu i tatu.sto se mene tice moja porodica lijepo zivi ali nije u tome stvar.sta ce ostali ljudi zajedno samnom sutra.da li trebamo da dozvolimo da nas nepismene seljacine prave budalama i da nam pricaju price a mi cutimo i glasamo.ajde buraz da vidimo kako bi se ti isti takozvani privatnici ponasali na zapadu.ja sam ljetos bio u njemackoj i radio.vise para a manje rada nisam vidio.imam 40 godina pamtim i socijalizam i u to doba sam radio ali na zapadu radnik je zasticen kao medjed.ako vam ko kaze drugacije laze.kad bi njihovog radnika zajebavali kao nas radnici bi zapalili tu drzavu.gledajte sta na zapadu radi radnicka klasa a mi .....jase nas ko stigne.nismo se bojali ratovati protiv cijelog svijeta a boji mo se jagnjecih brigada.

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    5

dragan2462

zaboravio sam te pitati zasto ja rusim drzavu kad drzavu ne interesuje kako ovi je podkradaju.ja sam se zalio raznim inspekcijama ali njih briga.pa covjece radio sam u firmi koja zagadjuje okolinu izacionatima i triklorom i prijavio sam to nikog ne interesuje.gazda placa vlast znam sto posto to.ne izmisljam .tise otrovi prosipaju medju ljude koji imaju tu svoje njive i kuce.barajevska opstina.kome se brate obratiti ja se nebojim nikog.ratovao sam cetiri godine i tri mjeseca ranjen sam cetiri puta ali sam uvjek bio i ostao posten.imam dobar zanat i zlatne ruke ja zaradim dovoljno za sebe i svoju porodicu ali sta sutra gdje smo sutra.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,316
    stari da treba me isibati a daj ti neki prjedlog .lako je pricati ali djeca moraju da se skoluju i da zive.ja nemam mamu i tatu.sto se mene tice moja porodica lijepo zivi ali nije u tome stvar.sta ce ostali ljudi zajedno samnom sutra.da li trebamo da dozvolimo da nas nepismene seljacine prave budalama i da nam pricaju price a mi cutimo i glasamo.ajde buraz da vidimo kako bi se ti isti takozvani privatnici ponasali na zapadu.ja sam ljetos bio u njemackoj i radio.vise para a manje rada nisam vidio.imam 40 godina pamtim i socijalizam i u to doba sam radio ali na zapadu radnik je zasticen kao medjed.ako vam ko kaze drugacije laze.kad bi njihovog radnika zajebavali kao nas radnici bi zapalili tu drzavu.gledajte sta na zapadu radi radnicka klasa a mi .....jase nas ko stigne.nismo se bojali ratovati protiv cijelog svijeta a boji mo se jagnjecih brigada.
    Видиш ја сам предузетник и имам још два запослена "радника" и још седам који нису запослени у мојој фирми, већ их плаћам по завршеном послу. И они су предузетници као и ја. Да бих уопште могао да запослим радника који је сертификован и зна да ради оно што мени треба, морам да га платим 1000€ месечно. На то додај још скоро 80% пореза и доприноса. Е сад размисли колико посла морам да обезбедим да би могао да запослим било ког! Кад гледаш предузетника стави се у његову кожу.

Осим знања и генетике, од родитеља нисам ништа добио.

Моја вероватно једина предност у односу на тебе је што живим у Београду. Ако и ти живиш у Београду, онда ни ту нисам у предности. у Београду има више посла, али и конкуренције.

Не знам колико примаш преко поменутих 14000 динара на руке, а ако није пуно више предлажем ти да оснујеш своју фирму и не дозволиш да радиш као роб.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,316
    zaboravio sam te pitati zasto ja rusim drzavu kad drzavu ne interesuje kako ovi je podkradaju.ja sam se zalio raznim inspekcijama ali njih briga.pa covjece radio sam u firmi koja zagadjuje okolinu izacionatima i triklorom i prijavio sam to nikog ne interesuje.gazda placa vlast znam sto posto to.ne izmisljam .tise otrovi prosipaju medju ljude koji imaju tu svoje njive i kuce.barajevska opstina.kome se brate obratiti ja se nebojim nikog.ratovao sam cetiri godine i tri mjeseca ranjen sam cetiri puta ali sam uvjek bio i ostao posten.imam dobar zanat i zlatne ruke ja zaradim dovoljno za sebe i svoju porodicu ali sta sutra gdje smo sutra.
    Држава је мање битна, али битан си ти и твоја породица. За мене је непријатељ себе и своје породице свако ко целу своју зараду потроши још док је на свом послу, а ако радиш за не пуно више од 14000 онда си и ти један од тих. Ако пристајеш да радиш за новац који не обезбеђује ни егзистенцију твојој породици, онда не можеш ни да купиш моју услугу или производ тако да и тиме на неки начин угрожаваш и моју породицу.

Да се вратим на државу. Сваки дан је све више мрзим због свега тога што си набројао!

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Видиш ја сам предузетник и имам још два запослена "радника" и још седам који нису запослени у мојој фирми, већ их плаћам по завршеном послу. И они су предузетници као и ја. Да бих уопште могао да запослим радника који је сертификован и зна да ради оно што мени треба, морам да га платим 1000€ месечно. На то додај још скоро 80% пореза и доприноса. Е сад размисли колико посла морам да обезбедим да би могао да запослим било ког! Кад гледаш предузетника стави се у његову кожу.

Осим знања и генетике, од родитеља нисам ништа добио.

Моја вероватно једина предност у односу на тебе је што живим у Београду. Ако и ти живиш у Београду, онда ни ту нисам у предности. у Београду има више посла, али и конкуренције.

Не знам колико примаш преко поменутих 14000 динара на руке, а ако није пуно више предлажем ти да оснујеш своју фирму и не дозволиш да радиш као роб.
    Ja te potpuno razumem ali čovek koji se nikada nije upustio u preduzetničke vode ne može da te razume i ne treba da te razume,tvoje je da mu obezbediš sve što mu po zakonu pripada,jer čovek radi za tebe i naravno da očekuje da mu se za njegov rad i plati.Ja sam samo protiv takvih ‚‚gazda‚‚ koji zloupotrebljavaju svoj položaj poslodavca i radnike ne plaćaju ili im prijavljuju minimalne doprinose i minimalne zarade a ljudi im praktično rade ceo dan i zarađuju im dobre pare,tako da kada ovi odu jednog dana u penziju (koju moja generacija najverovatnije neće ni doživeti) mogu jedino kontejnermarket da posete i da budu srećni što niko nije bio pre njih...
    Lepo je od tebe što si pošten i priznaješ da ne želiš nekog stručnog da zaposliš jer nemaš mogućnost da ga platiš...neko se na takve stvari u opšte ne bi osvrtao i rekao bi ‚‚ma budi srećan što u opšte radiš‚‚ mada sa ljudima takvih kvaliteta,mislim da u opšte ne bi ni mogao da se cenkaš.. ali ajde sve je moguće...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,316
    Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    ja te potpuno razumem ali čovek koji se nikada nije upustio u preduzetničke vode ne može da te razume i ne treba da te razume,tvoje je da mu obezbediš sve što mu po zakonu pripada,jer čovek radi za tebe i naravno da očekuje da mu se za njegov rad i plati.ja sam samo protiv takvih ‚‚gazda‚‚ koji zloupotrebljavaju svoj položaj poslodavca i radnike ne plaćaju ili im prijavljuju minimalne doprinose i minimalne zarade a ljudi im praktično rade ceo dan i zarađuju im dobre pare,tako da kada ovi odu jednog dana u penziju (koju moja generacija najverovatnije neće ni doživeti) mogu jedino kontejnermarket da posete i da budu srećni što niko nije bio pre njih...
    Lepo je od tebe što si pošten i priznaješ da ne želiš nekog stručnog da zaposliš jer nemaš mogućnost da ga platiš...neko se na takve stvari u opšte ne bi osvrtao i rekao bi ‚‚ma budi srećan što u opšte radiš‚‚ mada sa ljudima takvih kvaliteta,mislim da u opšte ne bi ni mogao da se cenkaš.. Ali ajde sve je moguće...
    Ако је човек стварно вредан и има златне руке може да отвори своју фирму, зар не?

Вероватно је лакше радити за газду и имати "сигуран" посао уз плату коју можда некад и добије.

Исто као што радник има право да кука како га газда израбљује и ја имам право да се запитам како мене нико не изабљује и како ми ни један газда није остао дужан ни динар. Не знам ни сам колико пута сам дао отказ и добио ЗАРАЂЕНЕ паре, мада су хтели да ме заврну. Остали радници су се бунили, али кад је фрка почне прича мала деца, болесна стрина и на крају их плате, можда једног дана.

Кад је у питању држава потпуно се слажем, али сви морамо да схватимо да свако гледа свој интерес. Држави одговара да има уплашен народ како би се њени представници богатили од паразитирања. Газда користи такву ситуацију док му радници дозвољавају.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Ако је човек стварно вредан и има златне руке може да отвори своју фирму, зар не?

Вероватно је лакше радити за газду и имати "сигуран" посао уз плату коју можда некад и добије.

Исто као што радник има право да кука како га газда израбљује и ја имам право да се запитам како мене нико не изабљује и како ми ни један газда није остао дужан ни динар. Не знам ни сам колико пута сам дао отказ и добио ЗАРАЂЕНЕ паре, мада су хтели да ме заврну. Остали радници су се бунили, али кад је фрка почне прича мала деца, болесна стрина и на крају их плате, можда једног дана.

Кад је у питању држава потпуно се слажем, али сви морамо да схватимо да свако гледа свој интерес. Држави одговара да има уплашен народ како би се њени представници богатили од паразитирања. Газда користи такву ситуацију док му радници дозвољавају.
    Na žalost nisu svi ljudi spremni da budu preduzetnici,ma koliko bili vredni i radni..naravno ti govoriš iz svoje perspektive,ja iz svoje,neko ko se nikada nije bavio privatnim poslom iz svoje...Mene jedino nervira to što većina poslodavaca zoupotrebljava svoj položaj da bi zaradili a potom ne nagradili svoje radnike,pitaj nedy-ja kada se pojavi,da li sme da ima takav odnos prema bilo kom radniku?!Naravno nerviraju me i ljudi koji nesmeju da traže ono što im pripada po zakonu, pa pristaju na svakakva sra.a uz razne izgovore.I ja sam davala otkaz kad god nisam videla bilo kakvu perspektivu u firmi u kojoj sam radila, ali to nije niko mogao da razume jer krilatica naših roditelja je ‚‚ćuti i trpi‚‚....Naravno da državi odgovara da ima,ne,uplašen nego preplašen narod da bi šačica njih mogla da radi šta im se hoće...e zato ja u Srbiji ne vidim ništa dobro,ma koliko se trudila da ulepšam svoj mikrosvet...jer ja nisam od ljudi koji gledaju da samo njima bude dobro-kako da meni bude dobro a moj komšija nema 'leba da jede?!...Kada svi budemo mogli da ŽIVIMO ,a ne da životarimo,od svog rada tek onda će SVIMA da bude dobro...na žalost ja to ne vidim, barem ne u narednih 10 godina.

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    5

dragan2462

stari i ja sam u beogradu.prvo ja sam jos 1985radio za jednog privatnika.tada sam imao 17 godina i bilo mi je super.radio sam i kod jednog u BG.9 godina.nezalim se ja na sve gazde.nije ni njima lako .jasam taj hljeb jeo i znam sve.ali bez prava radnika i prava preduzetnika i prave inspekcije u svim oblastima nema nasoj deci hljeba.ovi ,a ne samo ovisamo pune svoju guzicu.radnici zasticeni svojim pravima donose i gazdi veci profit.vidjet ce te sta ce se desiti kad uskoro se pojave stranci sa svojom ponudom.svi ce se pogasiti.

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    5

dragan2462

meni je svaki gazda redovno davao platu.neznam sta bi bilo da je ne dobijem.a otkaze sam davao ja.nego stari nije to rjesenje.stari ja cesto radim vani i da ti kazem da manje rada a vise para nisam vidio ni u komunizmu.tamo se cijeni znanje i kvalitet.a ovde mnoge gazde ,ako su gazde,svako jutro pred ogledalom dizu sebe u nebesa.oni samo mijenjaju kape.seljacizam.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu