Aliexpress WW   Banggood WW
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28

Tema: Drugojačiji?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337

Upitnik Drugojačiji?

Малопре сам на ТВ чуо да неки тип каже другојачији за оно што ја кажем другачији.

Како се правилно каже, другојачији или другачији?

Jocaov/in lik
    Joca je offline Министар Дејанове Владе
    Datum priključivanja
    Sep 2005
    Poruka
    1,392
    Ja bih rekao drugačiji.
    Mada, sada ozbiljno, zaista mislim da Ljilja najkompetentnija da nam da odgovor na to pitanje.
    Ljiljo, preseci!
    Never be afraid to try something new. Remember that
    a lone amateur built the Ark. A large group of professionals built the
    Titanic.

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983
    drugačiji ili drukčiji

Datum priključivanja
    Aug 2006
    Poruka
    398
    Različit !!

p.s. uze mi učiteljica "drukčiji"
    "Demokratske ustanove su karantin za čežnju ka tiraniji." [Friedrich Nietzsche]

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    Па и ја понешто знам. Ваљда ћу добити прелазну оцену на полугодишту?

Datum priključivanja
    May 2005
    Poruka
    5,969
    Citat U originalu postavio/la Baba???
    Različit !!

p.s. uze mi učiteljica "drukčiji"
    Solo igrač
    "everyone will have their fifteen minutes of fame"

Datum priključivanja
    Jul 2009
    Poruka
    483
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Малопре сам на ТВ чуо да неки тип каже другојачији за оно што ја кажем другачији.

Како се правилно каже, другојачији или другачији?
    Ух, ми Војвођани, баш умемо да "закомпликујемо ствари"? (Предпостављам да си то чуо на некој Војвођанској телевизији?)

Наравно, као што си и сам предпоставио и као што нам је и ваша Љиља појаснила (предпостављам да је лектор), правилно је рећи другачије, и сл.
    Е сад,... .. Пошто сам из Војводине, овде је од давнина једна "специфична клима" па чак и што се појединости у говору тиче.
    Тако да и дан данас имамо изразе типа: "Не мојте каз'ти", а понекад користимо и то "Другојачије", и сл. али то наравно, нема везе са правилним изговором, нити је то правилно, већ... Мислим да знаш и сам... То је просто део нашег шарма..

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Bravo Iskrice da si ovu temu iskopala! Puno sam se obradovala citajuci sta si napisala! Moja, pokojna, somborska baka je tu rec "Drugojaciji" isto upotrebljavala! Secam se 100% da je to ta rec, nije mi nepoznata. Danas priznajem, totalno mi je smesna ... ali, naravno, saaarmantna!
    Sada mi se bas rodila jedna nova ideja. Ovu temu bi mogli koristiti da ozivimo nase cudne, saaarmantne, vojvodjanske reci.

Evo, ja pocinjem:

Virsla = Hrenovka
    Spajz = Ostava
    Strvaliti = Pasti ili upasti
    Sokak = Ulica
    Avlija = Dvoriste ...
    uzdrujati se = nanervirati se

... hmm ... momentalno, nesecam se nista dalje ...

Hm... sada stvarno ne znam da li su to tipicno vojvodjnske reci ali mozda ce neko od vas Vojvodjana bolje znati i jos koju originalnu nabrojati. Virsla i Spajz su nemacke reci uvedene od dunavskih Svaba iz Banata, kao i mnoge druge reci, kao naprimer: Knedle, snenokle i td ... hm ... ne pada mi daljnje momentalno na pamet ali ima ih dosta!

Datum priključivanja
    Jul 2009
    Poruka
    483
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    Bravo Iskrice da si ovu temu iskopala! Puno sam se obradovala citajuci sta si napisala! Moja, pokojna, somborska baka je tu rec "Drugojaciji" isto upotrebljavala! Secam se 100% da je to ta rec, nije mi nepoznata. Danas priznajem, totalno mi je smesna ... ali, naravno, saaarmantna!
    Sada mi se bas rodila jedna nova ideja. Ovu temu bi mogli koristiti da ozivimo nase cudne, saaarmantne, vojvodjanske reci.

Evo, ja pocinjem:

Virsla = Hrenovka
    Spajz = Ostava
    Strvaliti = Pasti ili upasti
    Sokak = Ulica
    Avlija = Dvoriste ...
    uzdrujati se = nanervirati se

... hmm ... momentalno, nesecam se nista dalje ...

Hm... sada stvarno ne znam da li su to tipicno vojvodjnske reci ali mozda ce neko od vas Vojvodjana bolje znati i jos koju originalnu nabrojati. Virsla i Spajz su nemacke reci uvedene od dunavskih Svaba iz Banata, kao i mnoge druge reci, kao naprimer: Knedle, snenokle i td ... hm ... ne pada mi daljnje momentalno na pamet ali ima ih dosta!
    Поздрав ЈО! Допада ми се твоја идеја!..
    Па хајде да оживимо наше, чудне, шармантне, Војвођанске речи! - како си ти то лепо и рекла!

Дакле, придружујем ти се и ево неких од занимљивих речи:

Назив за шерпу = шерпења! :-)
    назив за капију= капиџик!
    назив за ограду, тарабу= дера! (е, сад... Ово дера се изговара на посебан начин (Их, а како би то и било другојачије него иначе, овди код нас Војвођана?! :cao
    - дакле, образложење: деру, треба изговарати овако - Дееера..!.. - да би "имало" смисла!..
    Овде= овди!
    Берберин=Брица,
    Астал=сто,
    Пенџер=прозор!
    Назив за боју која је тамна=дункл,
    Називи за "јачи" пол, који воли да се мангупари.. ;-) = унцут!, =Дилбер!, =Деран (што значи и младић, млади момак!),
    Волим=волем!
    Начин на који се понекад и данас ословљава тата, родитељ = Баба! (е, сад.. Па знате већ и сами. Отеееегнииитееее..! Не - БАБА!.. То је Баба! - Већ.. - Баааба!:yes
    Мајка =Матера!
    А кад се купују дрва, код нас се, нпр. није говорило "Колико ту има метара дрва?, већ .. " Колико ту има метери дрва?" ..

И за крај, данашњег "Споменара Војвођанских нам речи.."... Назив за нешто посебно лепо, што ми девојке, во-ле-мо! ;-)

Удварати се девојци =унтерхалтовати се!..

Наравно да нису све речи аутохтоно наше. Војводина је кроз своју дугу историју одувек била мултиетнички простор где су живеле различите структуре народа, које су, природно и сходно томе, оставиле оно што ми данас зовемо културним наслеђем једног народа. А тај народ је углавном кроз своју историју, живео веома сложно и за пример, упркос својој различитости, која је само и одувек била више него добродошла овди код нас.
    И то је дивно, бескрајно лепо.. И због тога и треба волети и неговати нешто овако на сличан начин.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Taraba ... ha, ha, secam se!

Астал
    Odakle potice ta rec? Bosanski se kaze "hastal"(malopre izguglala) ... hm ... verovatno turska rec, barem tako zvuci.

Пенџер = turska rec!

Назив за боју која је тамна=дункл > nemacka rec(dunkel). Slovo "E", se ne izgovara, tako da ostaje DUNKL .

Називи за "јачи" пол, који воли да се мангупари.. ;-) = унцут!, =Дилбер!, =Деран (што значи и младић, млади момак!),
    UNCUT, moze biti(verovatno je) isto nemacka rec = UNZUCHT(izgovara se UNCUHT). Taj pojam je jako ponizavajuci i ima veze sa seksualnim ponasanjem.

Удварати се девојци =унтерхалтовати се!.. Ha, ha! Nemacka rec "Unterhaltung" = zabava ili zabavan razgovor ... zabavno druzenje ...

Prima Iskrice! Nadam se da ce ti jos nesto pasti na pamet

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Sta to znaci "Strvina"? Ne secam se vise! Znam da je losa rec ali moja baba ju je isto cesto upotrebljavala.

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    Sta to znaci "Strvina"? Ne secam se vise! Znam da je losa rec ali moja baba ju je isto cesto upotrebljavala.
    strvina = les, mrtva zivotinja, covek...koristi se kad zelis da nekoga opises kao neaktivnog ili lenjog ...a cesto se, u zargonu, tim, epitetom, "caste" ljudi, neandertalske spoljasnjosti ili, pak, ponasanja...

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    ах, да....моји су говорили изводиш бесне глисте

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Kibicfenster
    Prikačene slike Prikačene slike  

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Iznenadjena sam zbog tog Kibicfenster! Nemacka rec
    Kiebitz(izgovara se kibic) = ptica vivak
    Fenster = prozor

Rec "kibiti" = "pogledom pratiti" , barem to znacenje je ta rec imala u Somboru(kibila sam i ja neke momcice) a u vezi prozora je stvarno interesantno, vidi se da se od tuda ima dobar pogled, samo sto ne razumem, zasto je bas to vivkova karakteristika ... druge ptice isto posmatraju oprezno i radoznalo.

... ono sa glistama isto znam ... samo nisam znala da je to tipicno vojvodjanski ... meni je baka govorila, kada sam bila nemirna, da imam gliste u guzi ...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu