Aliexpress WW
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20

Tema: Da razbijemo predizbornu monotoniju!!!

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    24

Da razbijemo predizbornu monotoniju!!!

Upravo tako!Ne znam da li sam odabrao pravo mesto ali hteo sam da vam donekle docharam lepote Shumarica u januaru...Bilo bi lepo da svako ko ima interesantne fotografije svog grada ili mesta podeli sa nama.I naravno,da te slike budu u sopstvenoj rezhiji,to je prvi i jedini uslov.Hvala
    Prikačene slike Prikačene slike
    Poslednji put uređena Ultras KG : 19-01-2007 u 23:42

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Smile

То је оно због чега постоји форум Крагујевац!
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    24
    E da,odlichno!Setio sam se nechega shto je chini mi se odavno zaboravljeno a to je da u Shumaricama postoje spomenici iz I. svetskog rata.Nazhalost,tu su svoje kosti ostavili Chesi i Slovaci koji se odbili naredjenja austrougarskog oficira da napadnu Kragujevac...Ovaj spomenik ima specifichno i interesantno arhitektonsko reshenje i prema tome vredi obici.Hteo sam da pokrenem akciju i da animiram malo ljude da posecuju ovo mesto,i da podsetim da "Shumarice nisu samo 21. oktobar".Neka ovo bude pochetak....
    Pogledajte slike,a obecavam bice ih josh...
    Prikačene slike Prikačene slike

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    [QUOTE=Ultras KG zaboravljeno a to je da u Shumaricama postoje spomenici iz I. svetskog rata.Nazhalost,tu su svoje kosti ostavili Chesi i Slovaci koji se odbili naredjenja austrougarskog oficira da napadnu Kragujevac...Ovaj spomenik ima specifichno i interesantno arhitektonsko reshenje i prema tome vredi obici.Hteo sam da pokrenem akciju i da animiram malo ljude da posecuju ovo mesto,i da podsetim da "Shumarice nisu samo 21. oktobar".Neka ovo bude pochetak....
    Pogledajte slike,a obecavam bice ih josh...[/QUOTE]

Moram da priznam da prvi put cujem za to...pa me interesuje ako mozes malo podrobnije, npr. je li to istinit dogadjaj ili legenda i malo vise detalja o samom dogadjaju...kao i to jel ovaj spomenik podignut njima u znak zahvalnosti, ko ga je podigao i sl.

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    24
    Ja se stvarno izvinjavam shto nisam azhuran,ali obecavam vec sutra sve informacije o ovom zanimljivom i zaboravljenom delu Shumarica.Nadam se da mi necete zameriti jer slavim.I ovu priliku iskoristio bih da chestitam svim vernicima koji slave Svetog Jovana Krstitelja,srecnu slavu,pozhelim zdravlje i svashta poneshto shto im je potrebno

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    SRECNA SLAVA DOMACINE!

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    15

Spomenik...

Cesi su uvek cuvali lep Kragujevac...
    Poslednji put uređena allysia : 28-01-2007 u 14:54

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    15

Pozdrav i slika od jedne Cehinje

Datum priključivanja
    Jan 2007
    Poruka
    23
    lepa slika, pretpostavljam da je ovo Cesko groblje, tj ulaz, valjda ?

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    15

ahaaaaa

da jeste

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la allysia
    Cesi su uvek cuvali lep Kragujevac...
    За чешко пиво кажу да је најбоље зато што га руке Чехиња трипут милују! Можемо ли да очекујуемо да ће и Крагујевац постати још лепши?
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Dec 2006
    Poruka
    15
    Kragujevac je jedan od najlepsih gradova Srbije. Već godinama postoji kancelarija JuĹľno Moravskog kraja u Kragujevcu. U znak JuĹľno Moravsko-Ĺ*umadijskog prijateljstva Česi već godinama ulaĹľu u Kragujevac. Prema tome naravno da će biti sve lepši i lepši!

Datum priključivanja
    Nov 2006
    Poruka
    173
    Citat U originalu postavio/la Mare Pregled poruke

Moram da priznam da prvi put cujem za to...pa me interesuje ako mozes malo podrobnije, npr. je li to istinit dogadjaj ili legenda i malo vise detalja o samom dogadjaju...kao i to jel ovaj spomenik podignut njima u znak zahvalnosti, ko ga je podigao i sl.

Pošto je UltrasKG zauzet ovih dana ja sam se potrudio i nabavio malo istorijskih činjenica vezanih za Čehoslovački spomenik u Šumaricama od kustosa Spomen-parka "21.oktobar"
    Priča je sledeća:

Austrougarska monarhija bila je 1918. godine poprište mnogih pobuna na revolucionarnoj, socijalnoj ili nacionalnoj osnovi. U tom opštem kontekstu treba posmatrati u pobunu Slovaka u Kragujevcu.

Vojnici 71. austrougarskog pešadijskog puka, pretežno Slovaci i delom Česi, posle zaključenja Brest-litovskog mira, prekomandovani su sa ruskog fronta u Kragujevac. Posle pakla ruskog fronta i relativno mirnog perioda u Kragujevcu, upravo tih dana spremala se prekomanda jednog broja vojnika na italijanski front. Mnogim vojnicima bilo je već dosta ratovanja, mnogi su bili već pod uticajem revolucionarnih ideja iz Rusije, a mnogi su saosećali sa porobljenim Srbima, svojom slovenskom braćom.

U nedelju, 2. juna, dozvolu za izlazak u grad dobio je veći broj vojnika nego obično. Oficiri su organizovali oproštajno veče u oficirskoj menzi u hotelu «Takovo». U toj opuštenoj atmosferi mnogi vojnici kasnili su sa povratkom u kasarne. Jedan od zakasnelih, Martin Riljak, pokušao je da se neopaženo uvuče u svoju sobu, ali na ulazu ga je sačekao narednik Bernar i naredio mu je da se sutra javi na raport. U normalnim prilikama sve bi se na tome i završilo, ali u tadašnjim uslovima velike napetosti Martin Riljak je povikao: Drugovi, narednik me šalje na raport! Na to je drugi vojnik doviknuo sa sprata: Ćebe na narednika! Narednik Bernar je pretučen, ali bio je to i signal za opštu pobunu vojnika ovog puka. Vojnici su dograbili oružje i poseli sve prilaze barakama. Glavna parola pobunjenika bila je «Sloboda». Uskoro je cela kasarna bila u rukama ustanika. Prilikom zauzimanja kasarne ranjen je natporučnik Ervin Dajč. Pobunom je bilo obuhvaćeno oko 700 vojnika, a na čelo je stao narednik Viktor Kobilik.

Pobuna je međutim ugušena u toku noći.

Sutradan po pobuni u Kragujevac je upućeno pojačanje, a uvedeno je i opsadno stanje i policijski čas. Vojni generalni guverner, baron Remen, odredio je specijalnu sudsku komisiju i članove prekog vojnog suda. Vojni islednik, potpukovnik Bardosih, otpočeo je isleđivanje 4. juna. Posle završenog isleđivanja pred preki vojni sud izveden je 81 vojnik.

Rezultat suđenja je da je 29 vojnika oslobođeno zbog nedostatka dokaza, trojici teških ranjenika suđenje je odloženo, 5 vojnika osuđeno je na vremensku kaznu, dok je 44 vojnika i podoficira osuđeno na smrt. Streljanje je izvršeno po podne, na dan izricanja presude, 8. juna 1918. godine.

Ideja o izgradnji spomenika rođena je juna meseca 1922. godine. Pokrenuli su je Nikola Stevanović, načelnik vojne muzike i potpukovnik Miliher, vojni ataše Čehoslovačke Republke. Spomenik je svečano otkriven 28. septembra 1924. godine u prisustvu roditelja i rodbine streljanih, visokih predstavnika Kraljevine SHS i Republike Čehoslovačke i mnogobrojnih građana Kragujevca.

Toliko od mene. Nadam se da si zadovoljan odgovorom.
    Sumadinac

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la sumadinac79 Pregled poruke

Pošto je UltrasKG zauzet ovih dana ja sam se potrudio i nabavio malo istorijskih činjenica vezanih za Čehoslovački spomenik u Šumaricama od kustosa Spomen-parka "21.oktobar"
    Priča je sledeća:

Austrougarska monarhija bila je 1918. godine poprište mnogih.....

Toliko od mene. Nadam se da si zadovoljan odgovorom.
    Hvala na trudu.
    Mada moram da priznam vise mi se svidela ona prva, idealizovana verzija istog dogadjaja .

Datum priključivanja
    May 2007
    Poruka
    15
    Citat U originalu postavio/la sumadinac79 Pregled poruke
    [CENTER]
    Pošto je UltrasKG.......
    ..... Toliko od mene. Nadam se da si zadovoljan odgovorom.[/COLOR][/I]
    Bravo za podatke. Usput mozes li navesti izvor i imas li jos kakvih detala o ovome mestu.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu