Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
    Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    2

Krsna slava i pravila

Danas bi mom pradedi bila slava, po zenskoj strani. On je umro jos davne 1963...ali moja prabaka je nastavila da slavi slavu. Nismo imali kolac, zito, svecu, jer - tada je govorila-nije ziv domacin kuce, a imali su samo jedno zensko dete, moju baku, tako das su oni kasnije preuzeli tu slavu. Imam 35.god.

Zanima me:moja prabaka,i njena kcerka, moja baka, su pokojne....moj ujak(mamin brat po majci)i njegov otac ne slave vise tu slavu......ali ja zelim nekako da obelezim taj dan da se zna da je nekada bilo slavlje u nasoj familiji. Htela sam danas da upalim kandilo ali ne znam da li je to pravi nacin....mama moja napravi "bakinu" tortu, ali ne slavimo inace vise, vec 8 godina......sta je pravi nacin , sta raditi na danasnji dan, jer pamtim kad sam bila dete i zelim da moj sin zna da je nekada to bila nasa slava po zenskoj strani. Hvala

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    968
    Danice, ukoliko ovaj dan hoćeš samo da obeleŽis, a ne da ga i slaviš kao slavu, dovoljno je da to učiniš na bilo koji način koji će biti značajan tebi i tvojima i pričiniti vam zadovoljstvo - da li će to biti odlazak u crkvu, "bakina torta" ili nešto drugo, zavisi samo od vas.
    Ja to posmatram tako.

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

KRSNA SLAVA

Krsna Slava je molitveno proslavljanje nekog svetitelja kao zastitnika i molitvenog zastupnika pred Bogom.Posto su svetitelji svojim zivotom proslavljali Boga na zemlji, vrsenjem Njihove volje, preko postovanja njegovih zapovesti, njihov zivot se nudi i nama kao primer za ugledanje.
    Proslavljanje slave je izraz nase blagodarnosti Bogu za sva dobra, kojima nas je obdario i molitva da nas Gospod sacuva od zla i uputi na pravi put u zivotu. Zato se slava mora proslavljati u tom smislu, sa tim uzvisenim ciljem, a ne radi goscenja, jela i pića.
    Poslednji put uređena Nena : 25-11-2003 u 16:45

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

STA TREBA PRIPREMITI ZA KRSNU SLAVU?

U bogosluzenjima Pravoslavne Crkve sve ima svoj uzviseni smisao i narocito znacenje pa je tako i kod Krsne Slave.

Sta treba pripremiti za Krsnu Slavu?:

-SVEĆU- koja treba da bude od cistog pcelinjeg voska (vostanica) i predstavlja cisti prinos (zrtvu) od dela ljudskih. Slavska sveca je simbol zelje i teznje slavara:
    -da upoznaju svetlost zivota - Gospoda Boga i Njegovog Sina Isusa Hrista,
    -da svetlost Bozija prosvetli razum njihov, osvetli i osnazi vrline u njima i uputi ih da vreme na zemlji provedu u besprekornom hriscanskom zivotu,
    -i da hrscanska ljubav zaplamti u njihovim dusama, kao sto plamti iplamen njihove slavske svece!

-SLAVSKI KOLAČ-simbolise samog Hrista kao hleb zivota i predstavlja zrtvu blagoarnosti Bogu sto smo kroz Gospoda Isusa Hrista i Njegovo stradanje spaseni od propasti koja bi nas postigla zbog nasih grehova. Slavski kolac se mesi od psenicnog brasna, kvasca, malo soli i secera sa vodom, obavezno ukrasen slovom- pecatom na kome pise:IS HS NI KA - ISUS HRISTOS POBEDJUJE. Pored pecata ukrasava se raznim figurama od testa kao golub, grozd, klas, cvet...
    Krstobrazno presecanje slavskog kolaca predstavlja stradanje Hristovo radi nas, a prelivanje kolaca vinom znaci da smo Hristovom krvlju ocisceni od grehova svojih.Bino - znaci simbolizuje Hristovu krv, prolivenu za zivot sveta, kojim se pricescujemo.

-SLAVSKO žITO, KOLJIVO - kuvana psenica je simbol vaskrsenja. Priprema se u slavu zahvalnosti za date zemaljske plodove, u cast svetoga koga slavimo, a za spomen nasih umrlih prtedaka od kojih smo slavu primili. Slavsko zito se priprema tako sto se skuvana psenica samelje, zasladi secerom, mlevenim orasima, drugim zacinima(vanil secerom i, orascetom) i na kraju ukrasi.Veoma je vazna napomena da se za svaku slavu sprema slavsko zito.
    Poslednji put uređena Nena : 25-11-2003 u 16:47

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    2

Tu?an Za Nenu:

Mislim da je sve sto si stavila kao odgovor ok.......ali ipak nisi mi odgovorila na pitanje........ja ne slavim tu slavu, i ne znam da li bih uopste trebala da je slavim, jer slava mog tate je djurdjevdan i on je slavi...., ovo je vise neki osecaj koji se godinama provlaci kod nas s zenske strane u familiji da je to bila slava mog pradede.......molim te, procitaj moje pitanje jos jednom pa mi ukratko reci ......

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Ne znam

Danice zaista ne znam, mada nisam ni kompetentna. Najbolje je da pitas nekog svestenika. Moje misljenje je da ukoliko zelis da slavis Krsnu Slavu svoje bake, to treba i da ucinis. To nikako ne moze biti greska.

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Za Danicu

Ono sto znam jeste da svaki covek moze pored svoje Krsne Slave, izabrati da slavi praznik jos nekog Sveca, odnosno jos neku slavu, jer je iz nekog svog razloga vezan za tog Sveca, smatra ga svojim zastitnikom ili mu se na taj dan desio neki znacajan dogadjaj... Tu ne postoje nikakava ogranicenja, cak ni kada je broj u pitanju, sto znaci mozemo slaviti vise slava. Medjutim ono sto je bitno i neophodno, jeste da se svaka SLAVA slavi ili obelezava SLAVSKIM KOLAČEM, SLAVSKOM SVEĆOM, SLAVSKIM žITOM.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,312

Re: STA TREBA PRIPREMITI ZA KRSNU SLAVU?

originalnu je postavio Nena

Veoma je vazna napomena da se za svaku slavu sprema slavsko zito.
    Da li se za Aranđelovdan pripema Žito? Svi koje znam da slave Aranđelovdan kaŽu da se za tu slavu ne priprema slavsko Žito.

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

SLAVSKO žITO

Из књиге СРПСКЕ СЛАВЕ И ВЕРСКИ ОБИЧАЈИ

Славско жито се кува и приноси у славу Божију, у част светитеља који се слави, за здравље и напредак дома и његових укућана, као и за покој душа свих предака у том дому. Пшенично зрно у хришћанству је символ вечног живота смрти и васкрсења. Јер када се сеје оно умире и клија, али из њега се рађа нови живот који доноси стоструки род.

ЖИТО СЕ ПРИПРЕМА ЗА СВЕ СЛАВЕ! Овде посебно наглашавамо да се жито припрема за све славе. Нажалост, има у неким крајевима погрешна навика да се жито не спрема за Аранђеловдан, Гавриловдан и светог Илију, јер ти свеци су "живи", како кажу у тим крајевима. Пре свега сви свеци су живи и од Бога прослављени. Значи, за све славе треба спремати жито. Наши манастири и цркве који славе светог Архангела Михаила или светог Илију, припремају жито и то мора бити приМер како треба радити, јер се традиција и обичаји у цркви чувају неповређени. Неприпремање жита, и поред упозорења цркве, може се у том случају сматрати чак и грехом.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,312
    Хвала на одговору!

Рећи ћу свима који славе Аранђеловдан да треба да припремају и славско жито.

За Аранђеловдан сам био у цркви и бар 90% људи чија је то слава није имало припремљено жито. Чуди ме да им свештеници нису скренули пажњу да је то погрешно.

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280
    Не знам.
    Тужно је и када свештеник наплати опело за девојчицу од непуне 3 године, 40 еура.
    Ипак, то ни не треба нас да интересује, то је њихов грех. Нису сви свештеници прави духовници, као што нису сви лекари добри људи, као што нису сви професори прави педагози...И да не набрајам више.
    Свако нека носи свој грех, можемо да констатујемо овакве ружне ствари, не би требало да их осудимо јер то прља нашу душу. Оно што највише можемо јесте да у нашим молитвама које приносимо Богу, помолимо се и за овакве људе.
    Можда једнога дана све буде боље.
    Иначе, управо постим на води пред причест, не смем да осећам гнев, да осуђујем, да оговарам, да имам рђаве мисли... Није лако, ипак,трудим се.

Datum priključivanja
    May 2005
    Poruka
    5,969
    tačno je da nisu svi sveštenici dobri ljudi.evo jedan sveštenik iz okoline niša pokušao da opljačka svog kuma iz pirota.čak i potegao oružje na njega i ranio ga.ali to ne znači da su svi sveštenici takvi.ima i onih dobrih.što se slave tiče za obeležavanje su dovoljni kolač vino žito i sveća.kolač se mesi sa osveštanom vodicom i takav se nosi u crkvu da sveštenik preseče kolač.žito ivino se takođe nose u crkvu zajedno sa kolačem da budu osveštani.sveća se kupuje u crkvi.svi članovi porodice uzimaju po malo žita zapali se sveća i kolač se služi uz ručak koji ne mora da bude gala jer dovoljno je svečan zbog svega napred uradjenog.bitno je okupljanje svih u porodici ispod ikone uz slavsku sveću.ako postoje mogućnosti onda inešto više.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu