Aliexpress WW
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8

Tema: porodiljsko za oceve

Datum priključivanja
    Oct 2007
    Poruka
    1

porodiljsko za oceve

Da li je neko imao iskustva sa porodiljskim odsusvom za oca tj. negom deteta? U nasoj drzavi je jako tesko shvatiti da i jedan muskarac moze da se stara o detetu. Konkretno: mom suprugu na poslu prave probleme zbog toga, on radi u drzavnoj firmi GSP a ja kod privatnika, i zbog mog obima posla ja sam prinudjena da pocenem sa radom nakon tri meseca od porodjaja. Sta ciniti?

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812

мотив - новац

Мислим да је и по нашем Закону могуће да очеви користе породиљско одсуство.
    Моја рођака дуго живи и ради у Шведској, као преводилац. Како јој је плата већа од плате супруга, он је бринуо о оба детета која су тамо рођена (користио породиљско одсуство), а она је радила.
    То је тамо сасвим логично.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Мој професор физичког у основној школи је користио породиљско кад је добио близанце.

Али члан 69. закона о раду каже:
    (1) Zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta u trajanju od 365 dana.
    (2) Zaposlena žena može da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.
    (3) Porodiljsko odsustvo traje do navršenih tri meseca od dana porođaja.
    (4) Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva.
    (5) Otac deteta može da koristi prava iz stava 1. ovog člana, u slučaju kad majka napusti dete, ako umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi ta prava (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest).
    (6) Otac deteta može da koristi pravo iz stava 4. ovog člana.
    (7) Pravo iz stava 5. ovog člana ima otac deteta i kada majka nije u radnom odnosu.
    (8) Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.
    Za zakon kliknite овде.

По мени, то значи да отац детета има право на одсуство ради неге детета.
    Poslednji put uređena Dejan : 09-10-2007 u 16:21
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Aug 2008
    Poruka
    3
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Мој професор физичког у основној школи је користио породиљско кад је добио близанце.

Али члан 69. закона о раду каже:
    (1) Zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta u trajanju od 365 dana.
    (2) Zaposlena žena može da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.
    (3) Porodiljsko odsustvo traje do navršenih tri meseca od dana porođaja.
    (4) Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva.
    (5) Otac deteta može da koristi prava iz stava 1. ovog člana, u slučaju kad majka napusti dete, ako umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi ta prava (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest).
    (6) Otac deteta može da koristi pravo iz stava 4. ovog člana.
    (7) Pravo iz stava 5. ovog člana ima otac deteta i kada majka nije u radnom odnosu.
    (8) Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.

Za zakon kliknite овде.

По мени, то значи да отац детета има право на одсуство ради неге детета.
    Zakon je jasan. Ako je žena kriminalac, nesposobna, neško bolesna ili umrla, Muž može da koristi svih 365 dana, a ako je sa ženom sve uredu prva tri meseca su njena (što je i logično, jer treba da se oporavi) a posle toga može on ili ona, kako se dogovore (365 dana umanjeno za 3 meseca)

Datum priključivanja
    Feb 2011
    Poruka
    3

porodiljsko za oceve

samostalni preduzetnik sam, hocu da idem na porodiljsko bolovanje,
    interesuje me posto moram da zatvorim ili imenujem poslodavca sta mi je bolje, nacuo sam da oni sto su imenovali poslodavca su morali da plate penzisko i socijalno, za koga?, ako je za poslodavca ok, nije valjda i za ovog sto je na bolovanju....
    drugo- kada odem na porodiljdko koje su moje obaveze prema drzavi?
    trece-imam tezgu na pijaci ne bih da je izgubim,(to mi je najveca dilema, na dobrom je mestu, zatvorio bi pre firmu ali ako moram pola plate da dajem za tezgu jbf, nikako nezelim da izgubim) dali moram da je placam mesecno zakup, i ako neradim?
    trece posto je zena u nemogucnosti da pazi na dete (zdrastveni problem, uredna dokumentacija, bar tako predpostavljam), kada moram da predam za porodiljsko i za prva tri meseca, kada se rodi bebac....
    pozdrav svima, za par dana postajemtata 3 put, pa ako moze neka pomoc, svaki, ali svaki odgovor dobrodosao, hvala unapred

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la fokus Pregled poruke
    samostalni preduzetnik sam, hocu da idem na porodiljsko bolovanje,
    interesuje me posto moram da zatvorim ili imenujem poslodavca sta mi je bolje, nacuo sam da oni sto su imenovali poslodavca su morali da plate penzisko i socijalno, za koga?, ako je za poslodavca ok, nije valjda i za ovog sto je na bolovanju....
    Drugo- kada odem na porodiljdko koje su moje obaveze prema drzavi?
    Trece-imam tezgu na pijaci ne bih da je izgubim,(to mi je najveca dilema, na dobrom je mestu, zatvorio bi pre firmu ali ako moram pola plate da dajem za tezgu jbf, nikako nezelim da izgubim) dali moram da je placam mesecno zakup, i ako neradim?
    Trece posto je zena u nemogucnosti da pazi na dete (zdrastveni problem, uredna dokumentacija, bar tako predpostavljam), kada moram da predam za porodiljsko i za prva tri meseca, kada se rodi bebac....
    Pozdrav svima, za par dana postajemtata 3 put, pa ako moze neka pomoc, svaki, ali svaki odgovor dobrodosao, hvala unapred
    Погледај Закон о финансијској подршци породици са децом ("Службени гласник Републике Србије", број 16/2002) и Правилник
    О ближим условима и начину остваривања права на финансијску подршку породици са децом
    .

НАКНАДА ЗАРАДЕ ЗА ВРЕМЕ ПОРОДИЉСКОГ ОДСУСТВА, ОДСУСТВА СА РАДА РАДИ НЕГЕ ДЕТЕТА И ОДСУСТВА СА РАДА РАДИ ПОСЕБНЕ НЕГЕ ДЕТЕТА

Члан 2.

Остваривање права на накнаду зараде као и обрачун накнаде зараде врши се на основу доказа које достављају: подносилац захтева, послодавац, односно лице које самостално обавља делатност.
    Подносилац захтева доставља:
    1) извештај о привременој спречености за рад у време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада ради посебне неге детета - дознака;
    2) извод из матичне књиге рођених за децу;
    У случају из члана 95. Закона о раду ("Службени гласник РС", бр. 24/05, 61/05 и 54/09) подносилац захтева доставља и:
    1) извештај надлежне здравствене установе да је дете мртворођено, односно да је умрло пре уписа у матичну књигу рођених;
    2) извод из матичне књиге умрлих за дете које је умрло после уписа у матичну књигу рођених.
    Послодавац, односно лице које самостално обавља делатност доставља:
    1) решење о праву на породиљско одсуство, праву на одсуство са рада ради неге детета и праву на одсуство са рада ради посебне неге детета;
    2) уговор о раду;
    3) потврду о висини основне зараде запосленог и увећане зараде, по основу времена проведеног на раду за сваку пуну годину рада остварену у радном односу у проценту утврђеном у члану 108. став 1. тачка 4) Закона о раду ("Службени гласник РС", бр. 24/05, 61/05 и 54/09), за 12 месеци који претходе месецу у коме отпочиње коришћење одсуства, за сваки месец појединачно;
    4) обрачун зараде, односно накнаде зараде који је дужан да достави запосленом, у складу са законом, за последњих 12 месеци који претходе месецу у коме отпочиње одсуство, за сваки месец појединачно;
    5) извештај (извод) банке о исплаћеној заради и уплаћеним порезима и доприносима за последњих 12 месеци који претходе месецу у коме отпочиње одсуство, за сваки месец појединачно;
    6) потврду надлежног органа о месечној основици на коју се плаћају доприноси за обавезно пензијско и инвалидско осигурање, за последњих 12 месеци која претходе месецу у коме је започето коришћење одсуства, и по истеку године решење о коначној основици, само за лице које самостално обавља делатност;
    7) решење надлежног органа о привременом затварању радње, односно о привременом поверавању обављања те делатности другом лицу, односно личну изјаву да у време трајања одсуства неће обављати исту или другу делатност, само за лице које самостално обавља делатност коју због њене природе није могуће пренети на друго лице;
    Надлежни орган управе који води поступак обезбеђује доказ о просечној месечној заради у Републици Србији.

Члан 3.

Када отац детета уместо мајке, у складу са законом, поднесе захтев за признавање права на накнаду зараде за време породиљског одсуства, уз доказе из члана 2. овог правилника подноси и доказе о постојању разлога предвиђених чланом 94. став 5 Закона о раду, и то један од следећих доказа:
    1) уверење органа старатељства да је мајка напустила дете;
    2) извод из матичне књиге умрлих за мајку;
    3) потврду установе о почетку и трајању издржавања казне затвора;
    4) извештај комисије надлежног здравственог органа о тежој болести или решење којим је мајка лишена пословне способности;
    5) решење којим је мајка лишена родитељског права.
    Право из става 1. овог члана траје од дана испуњења услова до престанка разлога који су онемогућили или спречили мајку да се стара о детету односно до истека породиљског одсуства.
    Poslednji put uređena Dejan : 03-02-2011 u 10:07
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Фирма која издаје тезгу нема везе са породиљаким. Најбоље је да одеш код њих и распиташ се шта ти је најбоље да урадиш. Ако је тезга на добром месту једва ће чекати да те замене.

Мада у Пореској углавном раде кретени, иди код свог референта и чуј шта ће ти он рећи. Можда налетиш и на неког ко нешто зна.
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2011
    Poruka
    3
    za tezgu-
    vec sam svuda bio, svo moze i nemoze, nije pravno definisano kazu- (izgovor za nemam pojma dao sam 1000 evra za ovo radno mesto), verovatno cu da imenujem poslovodju , ali bez obzira javljam sta se desava, mozda zatreba nekom, otprilike za 15- 20 dana kada postanem tata,
    bio u :
    -agenciji p r
    -u 27 marta sta je ono
    -opstinskom porezniku - referent
    -i tamo gde se izdaje potvrda za overenu knjizicu
    nemaju pojma, znaju nesto ali kada bude predao dobicete konacni izvestaj...
    hvala na brzinskom odgovoru......
    Poslednji put uređena fokus : 03-02-2011 u 15:31

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu