Aliexpress WW
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 29

Tema: Firma u Srbiji

Datum priključivanja
    Feb 2004
    Poruka
    5

Poruka Firma u Srbiji

Zanima me kako i šta sve je potrebno za osnivanje firme u Srbiji.
    I ako Želiš biti kao stranac vlastnik te firme.

Svi koji imate izkustvo ili informacije, moŽda kontakte molim da jih podelite.

Hvala

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,335
    Veza, nisam stručan što se tiče osnivanja firme u Srbiji, ali pošto sam u dilemi da li da i sam osnujem firmu, ili ne, pomalo sam upoznat sa propisima. Nadam se da ću ti biti od koristi. U svakom slučaju ako budeš osnivao firmu u Srbiji preporučujem da ti papirologiju obave firme koje su specijalizovane za osnivanje.

Stranci mogu da osnuju sve vrste firmi u Srbiji kao i ljudi iz Srbije, ali pod uslovama uzajamnosti. Koliko sam shvatio ta uzajamnost se utvrđuje na osnovu međunarodnih ugovora ili na osnovu prakse Srbije i u tvom slučaju Slovenije. Mislim da što se toga tiče nećeš imati nikakvih problema.

Pre svega moraš da odlučiš koju vrstu preduzeća Želiš da osnuješ. U Srbiji moŽeš osnovati sledeće vrste preduzeća:

Akcionarsko društvo - društvo čiji je osnovni kapital utvrđen i podeljen na akcije određene nominalne vrednosti.

Društvo sa ograničenom odgovornošću - ovakvo preduzeće mogu fizička i pravna lica, bez ograničenja. Njega moŽe osnovati jedno lice. Ovo je najčešći oblik preduzeća.

Komanditno društvo - društvo koje se osniva ugovorom dva ili više lica radi obavljanja delatnosti pod zajednickom firmom, od kojih najmanje jedno lice odgovara neograničeno solidarno za obaveze društva (komplementar), a rizik najmanje jednog lica ograničen je na iznos ugovorenog uloga (komanditor). S tog aspekta, status komplementara izjednačen je sa statusom ortaka u ortackom drustvu, a status komanditora sa statusom člana društva sa ograničenom odgovornošću.

Ortačko društvo - društvo koje se osniva ugovorom dva fizička lica ili više fizičkih lica koja se obavezuju da, uz sopstvenu neograničenu solidarnu odgovornost za obaveze društva, obavljaju određenu delatnost pod zajedničkom firmom.

MoŽeš osnovati i radnju (radnju, radionicu, kancelariju, biro, servis, agenciju, studio, pansion, apoteku, ordinaciju ...)

Ili moŽeš investirati u neku već postojeću firmu.

Pogledaj i Zakon o stranim ulaganjima:
    Prikačeni fajlovi Prikačeni fajlovi

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,335
    Napiši koji oblik preduzeća te zanima kako bih mogao da ti kaŽem šta je potrebno za osnivanje baš toga.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2004
    Poruka
    5

oprosti

A da, oprosti, radi se o
    foto studiju-fotografske usluge.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,335
    Foto-studio spada pod vrstu radnje. Radnja se osniva u opštini u kojoj se nalazi. Za osnivanje ti treba:
    • Prijava za osnivanje radnje. Prijavu ćeš dobiti u opštini.
    • Lekarsko uverenje da si sposoban da vodiš radnju. Lekarsko uverenje se dobija za jedan dan.
    • Dokaz da radnja ima potrebnu opremu i radnike.
    • Dokaz o odgovarajućoj stručnoj spremi. U tvom slučaju verovatno prevod diplome. Još ću se raspitati o tome.
    • Dokaz o osnovu korišćenja prostora za radnju (ugovor o zakupu).
    Dozvolu za rad bi trebalo da ti daju u roku od sedam dana od dana podnošenja prijave. Trenutno sam u guŽvi, ali pokušaću da se rasptam da li je još nešto potrebno za osnivanje foto studija.

Datum priključivanja
    Feb 2004
    Poruka
    5

još nešto

Hvala ti puno Dejan-e, ako budeš imo još koju bitnu informaciju molim obavesti me.

Postupak je mnogo sličan između drŽava.
    Mene sad najviše zanima npr. kolike pare
    od prilike su mi potrebne za prijav radnje i sva papirologija i šta mi se više izplati mašinu uzet sobom ili je dole kupit, ma da neznam jel se uopšte dobije dole takva?

želim skupit što više info.

U aprilu dolazim dole u bg, da vidim kako
    je sa prostorskom ponudom i zanima me kako je sa internetom (obavezno če mi trebat), jel se pokriva ili sve stoji?

Lp iz Ljubljane

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,335
    papirologija oko osnivanja radnje košta ispod 30 evra. Koliko znam Fuji, Canon i Agfa imaju ovde svoje zastupnike tako da mašine verovatno moŽeš i ovde da kupiš, ali najbolje je da sam vidiš kad budeš došao.

Javi šta si uradio.

Datum priključivanja
    Dec 2004
    Poruka
    1
    Da li imaš i informaciju koliki su troškovi kada je osnivanje preduzeća u pitanju?

Mislim na d.o.o. naravno

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,335
    Mary, dobrodošla na forum!

U prikačenom pdf-u ćeš pronaći proceduru i troškove vezane za osnivanje doo u Srbiji. Dokument je na engleskom zato što je sa sajta Svetske banke.
    Prikačeni fajlovi Prikačeni fajlovi
    Poslednji put uređena Dejan : 18-12-2004 u 23:20

Datum priključivanja
    Mar 2005
    Poruka
    29
    Citat U originalu postavio/la Dejan
    Foto-studio spada pod vrstu radnje. Radnja se osniva u opštini u kojoj se nalazi. Za osnivanje ti treba:
    • Prijava za osnivanje radnje. Prijavu ćeš dobiti u opštini.
    • Lekarsko uverenje da si sposoban da vodiš radnju. Lekarsko uverenje se dobija za jedan dan.
    • Dokaz da radnja ima potrebnu opremu i radnike.
    • Dokaz o odgovarajućoj stručnoj spremi. U tvom slučaju verovatno prevod diplome. Još ću se raspitati o tome.
    • Dokaz o osnovu korišćenja prostora za radnju (ugovor o zakupu).
    Dozvolu za rad bi trebalo da ti daju u roku od sedam dana od dana podnošenja prijave. Trenutno sam u guŽvi, ali pokušaću da se rasptam da li je još nešto potrebno za osnivanje foto studija.
    Sve lepo ali ima"zezancije oko jedne tacke"Kaze lekarsko uverenje dalisi sposoban?
    Cekaj mozda covek u invalidskoj stolici-kolicima zeli odkupiti"restoran"Frizerski Salon"svejedno sta!ON ULAZE PARE! a nace adekvativne radnike koicu biti ne samo sposobni da rade vec"olimpiski radni sampioni"dakle treba dase odnosi na radnike i menadzere a ne na "Gazdu"Mislim nema logike!jer ovaj nece da radi!Oce radnike menadzere da onise znoju!Sta tu ima sa doktorima blage veze?Recimo ja ne zelim da radim!Ali zelim "pekaru"ili kasapnicu"cvecaru"ali ja ne zelim da radim!ja placam radnike i menadzera da rade uvece dodjem za rezultat rada!??Sada koi doktori i bakraci?

Datum priključivanja
    Jun 2006
    Poruka
    1

Još malo oko firme...

Ćao,
    čini mi se da sam na pravom mestu. Imam pitanje vezano za osnivanje firme. Zanima me može li se osnovati preduzeće takvo da plaća porez i dažbine samo kad nešto uradi? Da li doo mora da ima zaposlene, ili može da posluje bez obaveze plaćanja doprinosa (zdravstveno, penzioni fond itd)?

Ako sam već negde zaposlen i plaćam dažbine, a hoću da budem vlasnik firme (i da sam obavljam poslove po potrebi), da li moram za sebe da plaćam sve ovo ponovo?

Unapred hvala.

Datum priključivanja
    Nov 2006
    Poruka
    1

Pitanje

A kako na vec postojecu firmu dodati i rent-a-car delatnost?Sta je potrebno od dokumentacije i gde mogu doiti detaljnije informacije o tome?

Datum priključivanja
    Aug 2005
    Poruka
    352

Agencija za privredne registre

Ovde se sve to radi, mislim da su tu i forulari koje mozete skinuti, a potrebni su za otveranje, preregistraciju, zatvaranje ... Tesko ih je dobiti na telefone. Verovatno imate svog knjigovodju i takve informacije on mora znati.
    http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/default.aspx

Datum priključivanja
    May 2007
    Poruka
    49
    Društvo sa ograničenom odgovornošću
    Toplo preporuchujem osnivanje DOO-a, jer je to kao shto je Dejan naveo najcheshtji oblik preduzetja, elem iskustva pokazuju da je DOO najefikasniji u Srbiji, jer ima ogroman spisak delatnosti. Zato je bitno da pri osnivanju kontaktirash neku agenciju koja se bavi rachunovodstvom i osnivanjem. Bitno je da navedesh shto vishe razlichitih delatnosti. Verovali ili ne u Srbiji postoje ljudi koji se bave osnivanjem preduzetja i prodaju ista za 500-600 pa neka chak i za 1000 eura. A ta za 1000 eur spadaju u DOO koji ima najraznobojniji spisak delatnosti. Jer poetna osnivanja DOO-a je takva da mozhete da se bavite jednom delatnoshtju ali da obavljate sve usluge vezane za istu (primer : Proizvodjna-prodaja-maloprodaja, sirovine : uvoz-izvoz itd...) Ali isto tako mozhete da se bavite sa vishe delatnosti od jedne, primer : Prodaja naftnih derivata i uvoz i izvoz rachunarske opreme. Dakle pri osnivanju DOO-a kao najboljeg oblika preduzetja, sa najrazlichitjim sistemom delatnosti bitno je na pochetku pri registraciji uneti sve one delatnosti za koje smatrate da tje te obavljati ili tje te nekom chiniti uslugu (koju tjete naplatiti) obavljanja istih. Sve gore navedeno je iz iskustva, ako vam dosadi doo mozhete ga prodati za lepu sumu novca (ako ste odradili lepu registraciju). Taksa za prodaju preduzetja je nekih 3000-4000 dinara.

Datum priključivanja
    May 2007
    Poruka
    49
    Citat U originalu postavio/la Danijelaa Pregled poruke
    A kako na vec postojecu firmu dodati i rent-a-car delatnost?Sta je potrebno od dokumentacije i gde mogu doiti detaljnije informacije o tome?
    Postoji obrazac za proshirenje delatnosti, mozhesh to uraditi u trgovinskom sudu ili preko tvog rachunovodje.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu