Aliexpress WW
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 29 od ukupno 29

Tema: Firma u Srbiji

Datum priključivanja
    May 2007
    Poruka
    49
    Citat U originalu postavio/la Goya Pregled poruke
    Ćao,
    čini mi se da sam na pravom mestu. Imam pitanje vezano za osnivanje firme. Zanima me može li se osnovati preduzeće takvo da plaća porez i dažbine samo kad nešto uradi? Da li doo mora da ima zaposlene, ili može da posluje bez obaveze plaćanja doprinosa (zdravstveno, penzioni fond itd)?

Ako sam već negde zaposlen i plaćam dažbine, a hoću da budem vlasnik firme (i da sam obavljam poslove po potrebi), da li moram za sebe da plaćam sve ovo ponovo?

Unapred hvala.
    Ovako ti porez platjash kada imash promet, ali shto se tiche zaposlenih to ti je obaveza, jer ti kao osnivach DOO-a postajesh automatski i zaposlen u njemu ( Neko mora biti direktor i isti mora imati doprinose po republichkom zakonu o radu i radnim odnosima ) Dakle, preduzetje ne mozhe pasti u stanje hibernacije ( U smislu da ti ne platjash nishta, pa kad ti neshto zatreba ti odradish i onda platish porez i doprinos, to je nemogutje )
    Shto se tiche tog poreza to ide ovako, pri svakom poslu ga platjash, dakle nemash posla ne platjash porez. S' druge strane obaveze su da :
    1. Platish godishnju registraciju preduzetja
    2. Prijavish jednog ili vishe radnika ( Morash platjati doprinose )
    3. Porez se platja samo kada se poslovanje obavlja.

Datum priključivanja
    Dec 2008
    Poruka
    3
    Prvo pozdrav svima na forumu ... Ovde sam nova i imam vrlo konkretan problem!

Kakve knjige se vode u d.o.o., kakvi porezi se plaćaju i u kojim vremenskim intervalima, da li moram, pored sebe, da zaposlim još nekoga, da li moram da imam poslovni prostor ili mogu da radim i u stanu? Da li postoji neka institucija gde mogu da dobijem odgovore na ovakva i slična pitanja pre nego što otvorim firmu? Obično mi kažu "pitajte knjigovođu". Kako da ga pitam kada ga nemam... nemam još ni firmu.

Pokušavam da otvorim nešto što će objediniti izdavaštvo (i, naravno, prodaju toga što izdam), prodaju slika koje sama radim (uključujući i uramljivanje koje sama radim) i dizajn enterijera, tj. unutrašnju dekoraciju, a da bude što jednostavnije i što efikasnije.

Molim za savet!
    Poslednji put uređena Filos : 27-12-2008 u 01:09

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la Filos Pregled poruke

Kakve knjige se vode u d.o.o., kakvi porezi se plaćaju i u kojim vremenskim intervalima, da li moram, pored sebe, da zaposlim još nekoga, da li moram da imam poslovni prostor ili mogu da radim i u stanu? Da li postoji neka institucija gde mogu da dobijem odgovore na ovakva i slična pitanja pre nego što otvorim firmu? Obično mi kažu "pitajte knjigovođu". Kako da ga pitam kada ga nemam... nemam još ni firmu.

Pokušavam da otvorim nešto što će objediniti izdavaštvo (i, naravno, prodaju toga što izdam), prodaju slika koje sama radim (uključujući i uramljivanje koje sama radim) i dizajn enterijera, tj. unutrašnju dekoraciju, a da bude što jednostavnije i što efikasnije.

Molim za savet!
    U istoj zgradi gde je i agencija za privredne registre, nalazi se par advokatskih kancelarija(sprat ili dva pre agencije) koje se bave osnivanjem novih, privrednih subjekata, tamo ces dobiti, verovatno najbolji savet.Svejedno moras do agencije, jer odatle moras da krenes u "avanturu"...jer sve sto se tice birokratije u Srbiji je avantura.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Molim za savet!
    Доста ствари можеш пронаћи на сајту Агенције за развој малих и средњих предузећа.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Dec 2008
    Poruka
    3
    Sve sam to već iščitala, kao i kojekakve zakone na sajtovima raznih agencija i Privredne komore ali su tu svuda date samo opšte stvari i procedure, a nema odgovora ni na jedno moje konkretno pitanje. Do Agencije za privredne registre sam išla prošle godine, u vezi nečeg drugog što sam htela da otvorim, i tamo tek nisam dobila nikakav odgovor. Oni znaju samo da otvore šifarnik i pročitaju šifre delatnosti (što ionako ima na netu pa sam to i sama uradila) i da kažu koji formulari treba da se popune i kolike su takse.

Moji problemi su recimo ovakvi... hoću da prodam svoju sliku, koju sama naslikam i to nekako i može, ali ne mogu da je prodam uramljenu (sama uramljujem) jer ram spada u proizvodnju, a onda moram da imam skladišni prostor i kojekakve još gluposti. Ko će da kupi sliku bez rama? Niko ne zna kako to da regulišem, pri čemu ja ne radim nikakvu uslugu uramljivanja, kao radnja za uramljivanje, nego uramljujem samo svoje slike.

Našla sam na netu podatke o Regionalnom centru za razvoj malih i srednjih preduzeća i tamo piše da oni rade konsalting i daju pravne savete u vezi otvaranja preduzeća i radnji. Da li neko ima neko iskustvo sa njima, u vezi saveta i pomoći?

I još nešto u vezi doo... Porez se plaća samo kada postoji promet, a doprinosi se plaćaju stalno. Od čega plaćam doprinose ako nemam promet na računu?

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Sve sam to već iščitala, kao i kojekakve zakone na sajtovima raznih agencija i Privredne komore ali su tu svuda date samo opšte stvari i procedure, a nema odgovora ni na jedno moje konkretno pitanje. Do Agencije za privredne registre sam išla prošle godine, u vezi nečeg drugog što sam htela da otvorim, i tamo tek nisam dobila nikakav odgovor. Oni znaju samo da otvore šifarnik i pročitaju šifre delatnosti (što ionako ima na netu pa sam to i sama uradila) i da kažu koji formulari treba da se popune i kolike su takse.

Moji problemi su recimo ovakvi... hoću da prodam svoju sliku, koju sama naslikam i to nekako i može, ali ne mogu da je prodam uramljenu (sama uramljujem) jer ram spada u proizvodnju, a onda moram da imam skladišni prostor i kojekakve još gluposti. Ko će da kupi sliku bez rama? Niko ne zna kako to da regulišem, pri čemu ja ne radim nikakvu uslugu uramljivanja, kao radnja za uramljivanje, nego uramljujem samo svoje slike.

Našla sam na netu podatke o Regionalnom centru za razvoj malih i srednjih preduzeća i tamo piše da oni rade konsalting i daju pravne savete u vezi otvaranja preduzeća i radnji. Da li neko ima neko iskustvo sa njima, u vezi saveta i pomoći?

I još nešto u vezi doo... Porez se plaća samo kada postoji promet, a doprinosi se plaćaju stalno. Od čega plaćam doprinose ako nemam promet na računu?
    I ja sam imala sličan problem kada sam odvarala radnju.Radila sam ispitivanja dva meseca pre otvaranja da bih saznala više o svemu i na kraju, suma sumarum, ništa mi nije bilo jasno! Nije mi jasno zašto hoćeš da otvoriš d.o.o. tu moraš da imaš osnivački kapital pošto se to tretira kao drušvo kapitala,onda moraš da zaposliš nekoga da ti bude direktor pošto ti ne možeš da budeš i vlasnik i direktor znači moraš barem jenog da zaposliš.Doprinose moraš da platiš imala ti prometa ili ne, pošto jednog dana nećeš moći da zatvoriš dok sve zaostale dugove a koji se tiču doprinosa ne isplatiš. Sve je to malo zakukuljeno a i teška su vremena da prodaš bilo šta osim hleba i mleka.Zato sam i ja bila primorana,teška srca, da zatvorim svoju radnju,pa do neke sledeće prilike u neka srećnija vremena.Ne želim da te odgovaram da otvoriš nešto, ali te slike možeš da prodaš i preko neke galerije. Pozdrav

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la filos Pregled poruke
    sve sam to već iščitala, kao i kojekakve zakone na sajtovima raznih agencija i privredne komore ali su tu svuda date samo opšte stvari i procedure, a nema odgovora ni na jedno moje konkretno pitanje. Do agencije za privredne registre sam išla prošle godine, u vezi nečeg drugog što sam htela da otvorim, i tamo tek nisam dobila nikakav odgovor. Oni znaju samo da otvore šifarnik i pročitaju šifre delatnosti (što ionako ima na netu pa sam to i sama uradila) i da kažu koji formulari treba da se popune i kolike su takse.

Moji problemi su recimo ovakvi... Hoću da prodam svoju sliku, koju sama naslikam i to nekako i može, ali ne mogu da je prodam uramljenu (sama uramljujem) jer ram spada u proizvodnju, a onda moram da imam skladišni prostor i kojekakve još gluposti. Ko će da kupi sliku bez rama? Niko ne zna kako to da regulišem, pri čemu ja ne radim nikakvu uslugu uramljivanja, kao radnja za uramljivanje, nego uramljujem samo svoje slike.

Našla sam na netu podatke o regionalnom centru za razvoj malih i srednjih preduzeća i tamo piše da oni rade konsalting i daju pravne savete u vezi otvaranja preduzeća i radnji. Da li neko ima neko iskustvo sa njima, u vezi saveta i pomoći?

Сад кад знам мало више шта ти треба, можда могу да будем мало од користи. Пре свега не препоручјем ти да отвараш доо. Отвори радњу и тражи да паушално плаћаш порез. До 3.000.000 водиш само КЊИГУ О ОСТВАРЕНОМ ПРОМЕТУ ПАУШАЛНО ОПОРЕЗОВАНИХ ОБВЕЗНИКА. Кад дођеш до 3 мил. исплатиће ти се да пређеш на доо. При регистрацији уписујеш само једну делатност, али можеш да радиш све делатности осим делатности за које је потребна посебна дозвола (продаја лекова, оружја...).

Порез плаћаш паушално, и пореска ће ти одредити колико је то. У принципу плаћаш 10% од остварених прихода и у то ти улазе пензионо и здравствено осигурање. Рачунај да ћеш плаћати око 120€ месечно. У зависности од места у ком живиш можда ће хтети да ти наплате и таксу на истицање фирме.

То су ти сви тошкови!

Једина мана је што одговараш свом својом имовином, али ако радиш поштено то ти није никакав проблем,

Можеш да продајеш из стана. Ако примаш кеш од купаца мораш да имаш фискалну касу. Ако слике шаљеш поштом, тј. немаш контакт са купцима не мораш (мада пореска полиција каже да мораш, али они су изгледа паметни као саобраћајци).

Ако си сликар распитај се како остали који продају слике раде. Знам да они плаћају доприносе преко удружења, али то је све што знам.
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Dec 2008
    Poruka
    3
    Ono zbog čega, navodno, ne mogu da otvorim radnju (agenciju, studio) i da plaćam porez paušalno je to što hoću da izdajem neki kuvar (napisala sam u prvom postu da hoću da objedinim tri delatnosti - izdavaštvo, prodaju svojih slika i dizajn enterijera). Zapravo, kuvar mogu da pripremim i otštampam ali, kao paušalac, ne mogu da ga prodajem ni na koji način. Meni nije ideja da ga lično prodajem na tezgi neko u kioscima, apotekama, prodavnicama zdrave hrane... a onda taj prihod ne mogu da primim kao paušalac jer je u pitanju prodaja proizvoda (zato mora d.o.o. - bar tako kažu - uglavnom dobijam različite informacije).

Slike i sada prodajem po galerijama i dobijam keš na ruke (galerija plaća porez) ali sam htela da nađem način da to mogu da radim i samostalno, preko svoje firme, da regulišem sebi staž, da imam račun u banci, kartice... Sada sam zvanično nezaposlena. To u ovoj zemlji očigledno ne može. Svi kažu, otvori radnju, registruj se za dizajn enterijera pa onda prodaj kuvar i slike, to niko ne gleda. A šta ako pogleda? Ja bih htela mirno da spavam.

Osim toga, veliki problem je što ne znam ko može da mi da sve informacije na jednom mestu. Tj. gde mogu da kažem "Ja bih otvorila to i to, da li to može, u kom obliku, koliki bi mi bili porezi, kakve knjige moram da vodim i kako se to zatvara?" Takvo mesto svakako nije Agencija za privredne registre, oni daju samo opšte informacije, a nekoliko knjigovođa koje sam pitala, daju mi potpuno različite informacije, u zavisnosti kakvu vrstu preduzeća ili radnje vode, niko od njih ne zna kako da objedinim te tri stvari, jer što može za jedno ne može za drugo itd. Samo u doo može, navodno sve.

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Ono zbog čega, navodno, ne mogu da otvorim radnju (agenciju, studio) i da plaćam porez paušalno je to što hoću da izdajem neki kuvar (napisala sam u prvom postu da hoću da objedinim tri delatnosti - izdavaštvo, prodaju svojih slika i dizajn enterijera). Zapravo, kuvar mogu da pripremim i otštampam ali, kao paušalac, ne mogu da ga prodajem ni na koji način. Meni nije ideja da ga lično prodajem na tezgi neko u kioscima, apotekama, prodavnicama zdrave hrane... a onda taj prihod ne mogu da primim kao paušalac jer je u pitanju prodaja proizvoda (zato mora d.o.o. - bar tako kažu - uglavnom dobijam različite informacije).

Slike i sada prodajem po galerijama i dobijam keš na ruke (galerija plaća porez) ali sam htela da nađem način da to mogu da radim i samostalno, preko svoje firme, da regulišem sebi staž, da imam račun u banci, kartice... Sada sam zvanično nezaposlena. To u ovoj zemlji očigledno ne može. Svi kažu, otvori radnju, registruj se za dizajn enterijera pa onda prodaj kuvar i slike, to niko ne gleda. A šta ako pogleda? Ja bih htela mirno da spavam.

Osim toga, veliki problem je što ne znam ko može da mi da sve informacije na jednom mestu. Tj. gde mogu da kažem "Ja bih otvorila to i to, da li to može, u kom obliku, koliki bi mi bili porezi, kakve knjige moram da vodim i kako se to zatvara?" Takvo mesto svakako nije Agencija za privredne registre, oni daju samo opšte informacije, a nekoliko knjigovođa koje sam pitala, daju mi potpuno različite informacije, u zavisnosti kakvu vrstu preduzeća ili radnje vode, niko od njih ne zna kako da objedinim te tri stvari, jer što može za jedno ne može za drugo itd. Samo u doo može, navodno sve.
    I ja sam razmišljala na takav način u ubrzo sam se razočarala.Kada prodaješ kupcima proizvod ma koje vrste bio (ja se bavim proizvodnjom odeće, još uvek, pošto zatvaram sa 31.decembrom) i prodaješ ga fizičkim licima moraš da imaš fiskalnu kasu čak i ako ti oni plaćaju direktno na račun firme, u tom slučaju na kasi kucaš kao ček i moraš mu dati fiskalni isečak za tu robu koju je kupio a ako radiš samo sa preduzećima onda ti fiskalna kasa ne treba jer se između vas plaćanje vrši samo preko računa znači račun firme-račun firme.Ovo će te možda malo zbuniti, ali moraš da razlikuješ fizička od pravnih lica. To što su ti rekli da može samo d.o.o. nije tačno,može i SR, možeš uzeti glavnu šifru delatnosti za ono čime se baviš stalno a u odluci tvoje radnje možeš da imaš i 55 drugih srodnih šifri kojima možeš da se baviš.Koliko sam ja nešto čula, ali nisam sigurna, to je da ti samoj sebi možeš da uplaćuješ penziono i zadravstveno čak i da ne obavljaš nikakvu delatnost, naravno ako imaš para i niko te ne pita odakle ti te pare.Ako tražiš informacije, veruj mi, znam iz iskustva naići ćeš na 55 različitih verzija i na kraju ti ništa neće biti jasno,jer ljudi koji to rade i trebalo bi da te obaveste i daju ti neke korisne informacije, veruj mi da nemaju pojma.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Требало би да одговор на питање можеш да добијеш на http://www.sme.sr.gov.yu/, али изгледа не можеш преко сајта. Позови их телефоном.

Као предузетник можеш све то да радиш. Само је питање да ли водиш књиге по систему двојног књиговодства или простог. Ако немаш улазне трошкове (трошкови штампе књига нпр.), онда је боље да будеш паушалац. Ако имаш улазне трошкове, боље да водиш по систему двојног књиговодства. Тад мораш да имаш књиговођу и он ти брине о свој папирологији. У Београду књиговођа кошта од 100€ месечно па навише.

Покушај у околини да пронађеш књиговођу и распитај се. Ако неће да ти да бесплатан савет нађи другог.

Једну делатност уписујеш, а радиш коју хоћеш, што значи све три!

Погледај Закон о провредним друштвима.
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Jan 2009
    Poruka
    1
    Cao sta mi je sve potrebno da bih otvorio rent a car agenciju. Hvala unapred..

Datum priključivanja
    Feb 2010
    Poruka
    1

Molim za pomoc

Interesuje me kako da otvorim firmu koja ce posredovati u izvozu raznih proizvoda na trzista jordana, iraka itd. Molim za pomoc ako neko ima bilo kakvu informaciju koja bi mi pomogla bio bih puno zahvalan

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    ...lako, otvoris preduzece-privredno drustvo (moze i fantomsko) i radis uvoz, izvoz, posredovanje...pranje...evo Deki ima najsvezija iskustva, pa ce ti preneti......ali najlakse je da se sam informises na neki od telefona ili prosto na sajtu apr-a...

http://www.apr.gov.rs/

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la ivandjor Pregled poruke
    Interesuje me kako da otvorim firmu koja ce posredovati u izvozu raznih proizvoda na trzista jordana, iraka itd. Molim za pomoc ako neko ima bilo kakvu informaciju koja bi mi pomogla bio bih puno zahvalan
    Мислим да ће ти ово бити најдрагоценије:

1 За оснивање фирме можеш да узмеш адвоката. То ће те спасити првих мука, а избацити ти нешто мало пара из џепа. Тежи је пута ко будеш све везано за онивање радио сам. Али кад почнеш да радиш видећеш да је то био најмањи проблем тако да је боље да не ангажујеш адвоката. Скоро све везано за оснивање фирме можеш пронаћи на сајту www.apr.gov.rs/.

2. Првих годину дана ћеш преживљавати или бити у минусу. Ако ниси спреман на то, не оснивај фирму. То није правило, али ако имаш довољно среће да добијеш на "лотоу" мани бизниса док не добијеш премију.

3. Сваки зарађени динар те кошта још бар 1 динар (1+1=2).
    Сваки уштеђени динар ти је чист профит.

4. Слушај своју интуицију!

5. Ноћима нећеш спавати, буди спреман на то!
    Poslednji put uređena Dejan : 02-03-2010 u 22:59
    SEO Optimizacija sajta

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu