Aliexpress WW
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22

Tema: Kurs dinara

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971

Kurs dinara

Ovi skokovi kursa, cena i sl. veoma negativno utiču na moje poslovanje. Kako je kod vas?

Sinoć sam opet na TV-u čuo jedan komentar koji je uobičajen za naše velike privrednike i kaže od prilike da je čudno da jedna zemlja koja ima propalu privredu kao naša može da očekuje da joj valuta bude stabilna i da je čudo kako je dinar do sada "izdržavao".

Ja sam još uvek ubeđen da je devalviranje dinara ništa drugo nego krađa i prevara kojoj treba stati na put.

Pitanje koje obično postavim kao argument za to što ne mislim kao ljudi koji daju komentare tipa ovog iznad je: Kako to da u Crnoj Gori nacionalna valuta nije toliko devalvirala u odnosu na evro??

Pomozite mi, molim vas, da saznam da li su i ako jesu zašto su moja razmišljanja pogrešna.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    И мени је опао посао кад сам цене прилагодио високом курсу. Осим тога, испоставио сам фактуре у динарима и чекам да ми плате. За недељу дана разлика у курсу је 3 динара. Онај ко обара вредност динара умало да ми узме 4500 дин. Срећом НБС је једна од ретких институција која ради нешто па је € данас пао.

Јутрос сам слушао неког економисту који каже да је реална вредност евра 150 динара. Мислим да је реалније да његова диплома и искуство вреде 0 динара. А уреднику који је пустио у ТВ програм његову изјаву забранио бих да се бави новинарством.

Није ми јасно на основу чега ти "економисти" дају своје изјаве? Цене хране у Србији су као цене хране у ЕУ. Није ми јасно да ли би по том "економисти" цена хране у Србији требала да буде 70% нижа или виша него у ЕУ да би по њему храна достигла "реалну цену"?
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Nenad Pregled poruke
    Ovi skokovi kursa, cena i sl. veoma negativno utiču na moje poslovanje. Kako je kod vas?

Sinoć sam opet na TV-u čuo jedan komentar koji je uobičajen za naše velike privrednike i kaže od prilike da je čudno da jedna zemlja koja ima propalu privredu kao naša može da očekuje da joj valuta bude stabilna i da je čudo kako je dinar do sada "izdržavao".

Ja sam još uvek ubeđen da je devalviranje dinara ništa drugo nego krađa i prevara kojoj treba stati na put.

Pitanje koje obično postavim kao argument za to što ne mislim kao ljudi koji daju komentare tipa ovog iznad je: Kako to da u Crnoj Gori nacionalna valuta nije toliko devalvirala u odnosu na evro??

Pomozite mi, molim vas, da saznam da li su i ako jesu zašto su moja razmišljanja pogrešna.
    Evo i mene opet! I meni poslovanje nije nikakvo zato ranije i spomenuh da neznam da li cu ``preziveti`` januar 2009. Nosim se mislju da je samo meni tako ali nije i ostalima nije nista bolje,nemaju ljudi para.
    Ona izjava koju si cuo na TV-u na zalost je tacna,jer da bi jedna drzava imala donekle stabilan kurs mora da ima bar 70% izvoza sto je u ovom trenutku za nas naucna fantastika posto po mojim do sadasnjim saznanjima mi imamo izvoz oko 7-8% sto da nije zalosno bilo- bi smesno,a uvoz nam je oko 80%! Neznam da li imas nekih kredita pa ako si ranije primetio kurs je rastao uvek oko 20. u mesecu pa tamo negde se odrzavao u tom nivou do 26.-27. pa opet malo padne,a tada su se uglavnom placale rate za kredit,e to ti je kradja.Letos je u julu u Crnoj Gori dinar bio 100 din. provereno 100%

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    И мени је опао посао кад сам цене прилагодио високом курсу. Осим тога, испоставио сам фактуре у динарима и чекам да ми плате. За недељу дана разлика у курсу је 3 динара. Онај ко обара вредност динара умало да ми узме 4500 дин. Срећом НБС је једна од ретких институција која ради нешто па је € данас пао.

Јутрос сам слушао неког економисту који каже да је реална вредност евра 150 динара. Мислим да је реалније да његова диплома и искуство вреде 0 динара. А уреднику који је пустио у ТВ програм његову изјаву забранио бих да се бави новинарством.

Није ми јасно на основу чега ти "економисти" дају своје изјаве? Цене хране у Србији су као цене хране у ЕУ. Није ми јасно да ли би по том "економисти" цена хране у Србији требала да буде 70% нижа или виша него у ЕУ да би по њему храна достигла "реалну цену"?
    Realnu vrednost strane valute ko moze da predvidi u napred taj bi bio ultra mega bogat covek! Cak i oni ekonomisti koji se bave makroekonomijom sa velikim iskustvom u praksi a tice se kretanja deviznog kursa ne mogu da stave ruku u vatru oko preciznog sutrasnjeg kretanja strane valute.Tu ima mnogo cinilaca da se sad ne razmahujem sa temom,i poneke ``izjave`` koje cujem na TV-u a sve su cesce me teraju na povracanje,pogotovo na temu svetske ekonomske krize,pa ja od kad znam za sebe mi smo uvek u nekoj ekonomskoj krizi,tako da izgovori tog tipa kod mene ne ``pale``.Ajd u zdavlje!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    ....Ona izjava koju si cuo na TV-u na zalost je tacna,jer da bi jedna drzava imala donekle stabilan kurs mora da ima bar 70% izvoza sto je u ovom trenutku za nas naucna fantastika posto po mojim do sadasnjim saznanjima mi imamo izvoz oko 7-8% sto da nije zalosno bilo- bi smesno,a uvoz nam je oko 80%! Neznam da li imas nekih kredita pa ako si ranije primetio kurs je rastao uvek oko 20. u mesecu pa tamo negde se odrzavao u tom nivou do 26.-27. pa opet malo padne,a tada su se uglavnom placale rate za kredit,e to ti je kradja.Letos je u julu u Crnoj Gori dinar bio 100 din. provereno 100%
    Pa dobro, ako misliš da je to tako, odgovori mi kako to da se u Crnoj Gori, kurs evra ne menja, i uvek je 1 evro za 1 evro?? Da li je to zato što imaju mnogo izvoza?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Po meni, ako ekonomiste u školi tako nešto uče, tu nešto smrdi. Nije pitanje da li evro vredi 1 ili 200 dinara, već je pitanje da li je Srbija dovoljno zrela da uopšte ima nacionalnu valutu.
    Za Srbiju je korisno da ima nacionalnu valutu koja treba da služi kao jedna vrsta amortizera, ali ako se dozvoli da nacionalna valuta toliko varira, nisam siguran da je građanima Srbije u interesu da je uopšte ima.
    2-5% u odnosu na bilo koju referentnu vrednost je ok, a preko toga je pljačka, i voleo bih da saznamo ko je ukrao taj novac, i kako će biti sankcionisan.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Još nešto, po meni jako bitno. Mnogi stranci, koji su, hvala bogu, počeli da posećuju našu državu, bi sigurno potrošili više novca da imamo pravo da primamo stranu valutu prilikom prodaje robe/usluge.
    Posebno se to odnosi na turiste koji su u prolazu, npr. one koji krstare dunavom.

Predlažem da se dozvoli preduzetniku/preduzeću prijem strane valute, po dnevnom kursu koji je objavljen u dnevnim novinama, uz to da se opomene da je sam odgovoran za regularnost tog novca. Deo dnevnog pazara primljenog u stranoj valuti bi trebalo da može da se preda direktno banci u valuti u kojoj je primljen.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    2-5% u odnosu na bilo koju referentnu vrednost je ok...
    naravno, ovi procenti su dati za slučaj veeelike krize...

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Pa dobro, ako misliš da je to tako, odgovori mi kako to da se u Crnoj Gori, kurs evra ne menja, i uvek je 1 evro za 1 evro?? Da li je to zato što imaju mnogo izvoza?
    To kod njih nema nikakve veze sa redovnom ponudom,traznjom,uvozom i izvozom.Razmisli malo nisi rastao u Diznilendu!

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Po meni, ako ekonomiste u školi tako nešto uče, tu nešto smrdi. Nije pitanje da li evro vredi 1 ili 200 dinara, već je pitanje da li je Srbija dovoljno zrela da uopšte ima nacionalnu valutu.
    Za Srbiju je korisno da ima nacionalnu valutu koja treba da služi kao jedna vrsta amortizera, ali ako se dozvoli da nacionalna valuta toliko varira, nisam siguran da je građanima Srbije u interesu da je uopšte ima.
    2-5% u odnosu na bilo koju referentnu vrednost je ok, a preko toga je pljačka, i voleo bih da saznamo ko je ukrao taj novac, i kako će biti sankcionisan.
    A sta bi ti stavio umesto dinara?

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Još nešto, po meni jako bitno. Mnogi stranci, koji su, hvala bogu, počeli da posećuju našu državu, bi sigurno potrošili više novca da imamo pravo da primamo stranu valutu prilikom prodaje robe/usluge.
    Posebno se to odnosi na turiste koji su u prolazu, npr. one koji krstare dunavom.

Predlažem da se dozvoli preduzetniku/preduzeću prijem strane valute, po dnevnom kursu koji je objavljen u dnevnim novinama, uz to da se opomene da je sam odgovoran za regularnost tog novca. Deo dnevnog pazara primljenog u stranoj valuti bi trebalo da može da se preda direktno banci u valuti u kojoj je primljen.
    A jer si razmisljao koliki bi ti u tom slucaju bio porez jer bi po tome kursu placao i porez drzavi i ovako ne znas koliko treba da ga platis a kamo li kada bi se tu ukljucilo vise stranih valuta po razlicitim dnevnim kursevima-suvise komplikovano!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    a sta bi ti stavio umesto dinara?
    Ако ћемо да узмемо у обзир понуду и тражњу, онда је најбоље да ставимо да је вредност једног динара = 1 грам злата.

У том случају вредност динара неће зависити од тренутних потреба Делте и локалних грофова, већ од светског тржишта злата. Тада напред поменути не би могли да исисавају капитал из џепова малих фирми и народа.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Ако ћемо да узмемо у обзир понуду и тражњу, онда је најбоље да ставимо да је вредност једног динара = 1 грам злата.

У том случају вредност динара неће зависити од тренутних потреба Делте и локалних грофова, већ од светског тржишта злата. Тада напред поменути не би могли да исисавају капитал из џепова малих фирми и народа.
    Eto,naizad smo dosli do sustine!Kada postanes ministar finansija zovi me za savetnika nes` se pokajat`!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    A sta bi ti stavio umesto dinara?
    Ko je rekao da bih menjao dinar za nešto drugo?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    A jer si razmisljao koliki bi ti u tom slucaju bio porez jer bi po tome kursu placao i porez drzavi i ovako ne znas koliko treba da ga platis a kamo li kada bi se tu ukljucilo vise stranih valuta po razlicitim dnevnim kursevima-suvise komplikovano!
    Niko ne treba da te tera da radiš i sa stranom valutom. Ali ne treba ni da ti brani. I ovako i onako predaješ pazar. Ono što predaš u evrima ti je isto kao ono što predaš u dinarima. Ako se dogovorimo da ti država/banka to računa po nižem kursu, ti ga primiš po nižem kursu, a banka ti automatski prebaci na dinarski račun. Možeš da primaš samo evro, većina ih je iz evrope. To što si prodao na taj način je direktno pospešivanje izvoza ili ne?

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu