Aliexpress WW
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 22 od ukupno 22

Tema: Kurs dinara

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    To kod njih nema nikakve veze sa redovnom ponudom,traznjom,uvozom i izvozom.Razmisli malo nisi rastao u Diznilendu!
    Ja nisam dobio odgovor. Samo potvrdu da ne mora da zavisi od.... I dalje očekujem odgovor, a gde sam rastao... možda u nekoj drugoj temi...

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Nenad Pregled poruke
    Niko ne treba da te tera da radiš i sa stranom valutom. Ali ne treba ni da ti brani. I ovako i onako predaješ pazar. Ono što predaš u evrima ti je isto kao ono što predaš u dinarima. Ako se dogovorimo da ti država/banka to računa po nižem kursu, ti ga primiš po nižem kursu, a banka ti automatski prebaci na dinarski račun. Možeš da primaš samo evro, većina ih je iz evrope. To što si prodao na taj način je direktno pospešivanje izvoza ili ne?
    Bojim se da te ne razumem sta si sve ovde rekao.Zasto bi ti izasli u susret sa nizim kursom kada je postojao zvanicni kurs tog dana kada si te devize primio i zbog cega bi ti prebacivali na dinarski racun, jer po ovom tvom ako bih recimo primao i devize morao bi da imas i devizni racun na koji bi taj deo pazara uplacivao.
    Rekoh ti suvise komplikovano!
    Na zadnje pitanje to sto kazes nema nikakve veze sa izvozom posto si robu prodao u svojoj drzavi stranom drzavljaninu koji je posetio tvoju zemlju,bez obzira sto ti je on to platio u valuti svoje drzave.Nisi tu robu izvezao na
    strano trziste.Spoljna trgovina je dosta kompleksna i ne mogu to nikako da ti ukratko objasnim,a o administraciji iste pogotovo necu da govorim posto je horor film. Ajd` uzdravlje

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Da bi banke i menjačnice živele od trange frange sa devizama, postoje prodajni kupovni i srednji kurs.

Kad odneseš evro u banku, oni ti računaju za taj evro najniži kurs. Kada prodaš svoju robu/uslugu za evre, računaš isto kao da si primio dinare u onom iznosu koji ćeš na kraju dana dobiti od banke. (evo ovde smo stvarno došli do prvog problema, takav pazar bi morao da se predaje istog dana, ili kurs ne bi smeo da varira, ili bi bilo više zainteresovanih za održanje stabilnog dinara )

Nadam se da sam jednostavno objasnio šta sam hteo da kažem.

Za ovo drugo, ako pričamo o prolaznim turistima naročito, zamisli da si ti izvoznik, a oni špediteri koji tvoju robu nose preko granice...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Devaluaciju naše nacionalne valute sam uvek doživljavao kao krađu. A manipulacija informacijama i podacima koja obično dovodi do toga nije neuobičajena ni u drugim zemljama.

http://www.harpers.org/archive/2008/05/0082023

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Naši "ekonomisti" su opet puni "stručnih" odgovora na temu novog slabljenja dinara. Ja to opet vidim nekako ovako:

"Slabljenje" dinara u odnosu na evro prvi put posle više godina nije čudno i predstavlja amortizer koji sam pominjao. Ako smo imali vanredno stanje zbog snega i ako je država potrošila malo više novca nego što je planirano, normalno je da su se ti troškovi ravnomerno raspodelili na one koji su zaspali sa dinarima u džepu. Prvi put se ne ljutim mnogo... Za sad... (ne želim da računam procente slabljenja, ne bih stvarno da se ljutim...)

Ajd sad nazad na 100 i vraćanje cena, ali ne sa novcem istih učesnika (države)... Nije nam ni jevrić baš najstabilniji, al' ajd da se pravimo da jeste...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971

Predizborna kampanja

Opa... Predizborna kampanja opet "pumpa" evro.

Molim politicare da nadju drugi nacin finansiranja, ne odobravam da to bude iz nasih dzepova.

Mogli bi slucajno da snose odgovornost za to...

Datum priključivanja
    Apr 2013
    Poruka
    30
    Ja licno mislim da bi za euro trebao da bude fiksni kurs. Jeste da bi mozda malo stradao izvoz ali bi zato domace trzsite bilo dosta stabilnije. I time se nebi menjalo iz dinara u euro svaki cas kao danas.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu