Aliexpress WW   Banggood WW
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Prodat NIS

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812

Prodat NIS

Naftna industrija Srbije (NIS), čijih je 51 odsto akcija danas prodato "Gasrpomnjeftu", za 400 miliona evra, osim dve rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu,u svom posedu ima i 497 benzinskih stanica u Srbiji
    U vlasništvu te kompanije su i nalazišta nafte i gasa u Vojvodini i Angoli, kao i postrojenja za istaživanje i eksploataciju.
    Poseduje, takođe, i fabriku vode "Jazak" (Fruška gora), rafineriju gasa u Elemiru, 11 hotela i restorana, među kojima su hoteli "Splendid" kod Prčnja, "Vis" na Zlatiboru i kompleks "Hajat-Jelen" na Crnom Vrhu.
    NIS poseduje i Upravnu zgradu u Novom Sadu kao i poslovnu zgradu u Beogradu.
    U vlasništvu tog preduzeća su i 44 stovarišta za snabdevanje kerozinom, 900 cisterni za prevoz tečnih goriva ukupnog kapaciteta 18.250 tona, kao i oko 10.000 kvadratnih metara prodajnog prostora za motorna ulja i auto-delove.
    NIS je vlasnik akcija u "Petrohemiji", "Karbonidioksidu", "Politici AD", "RTV Politika", "Jugovoću", sportskom centru "Pinki"...
    Ta naftna kompanija poseduje imovinu i u drugim zemljama bivše SFRJ, u Hrvatskoj oko 30 pumpi, kao i odmarališta u Rovinju, Makarskoj, Hvaru i Braču.

izvor: Tanjug

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Нажалост Србија је подељена и око продаје НИС. Али на моју још већу жалост није подељена на оне који су против продаје ЕПС, НИС, и сличних система и оне који су за продају. Лично мислим да су ти системи требали да остану у власништву државе!

Волео бих да нас воде политичари способни да обезбеде пролазак гасовода кроз Србију без везане продаје НИС, али нас воде они који хоће да "презиме" на челу државе крцкајући оно што није њихово, у овом случају НИС. Њихови представници су на челу напред поменутих фирми, тако да је можда боље да их продамо пре него их униште.

Да се вратим конкретно на ову продају НИС. Колико видим против продаје НИС су они који се друже са Сорошем или су се образовали у његовим образовним институцијама. Џорџ Сорош нигде није донео добро и пошто је у Русији добио ногу у задњицу, његови овдашњи пулени су против свега што долази са те стране.

Са друге стране имамо оне који су за продају НИС и гледају Русе као спасиоце. А они углавном знају о Русији готово ништа. Не знају нпр. да су руски монополисти после пада цене нафте на светском тржишту за 50% наставили руским авио компанијама да продају нафту по рекордној цени од преко 150$ по по барелу. То је довело поједине авио компаније скоро до пропасти и онда се умешао Путин и рекао да имају 24 сата да реше настали проблем. Након тога су сви заборавили шта се десило.

Да они који гледају на Русе само кроз негативну призму не би упирали прст у Русе због тога, морам да напоменем да су слично радиле и Америчке нафтне компаније које су медељно имале зараду стотинак милиона долара из истих разлога као и претходно наведени Руси. И тамо се умешала држава и проблем је решен.

Монополисти су свуда исти!
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Пролозак гасовода кроз Србију је одлична ствар за нас!
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Пролозак гасовода кроз Србију је одлична ствар за нас!
    Ne bih da tvrdim nista iz ove perspektive, sve je moguce, pa cak i to da je ovo odlican strateski posao za zemlju...
    Ono o cemu ja mogu da pricam je licni osecaj o ovoj stvari a on je da mi ovo mnogo smrdi...
    Sta mi smrdi, pre svega to silno natezanje oko tricavih (za Gasprom jesu tricavi) par stotina milona dolara i isto toliko, tuznih par stotina miliona za investicije iako je potrebno bar milijardu i dvesta miliona (po ekspertskim procenama) najmanje.
    Smrdi mi to natezanje oko garancija da ce taj gasovod na kraju biti izgradjen i pre svega da ce biti magistralni sa dovoljnim protokom. Zasto mi to smeta, pa racunam ako imam nameru nesto, zaista da napravim i to obecam, a opet to je i moj stateski i finansijski interes, nema razloga da za to ne dam i pismene garancije a ne "casnu rec".
    Smeta mi taj 51% iako su sa vecinom u okruzenju potpisali na 50% i smeta mi ta posrednicka firma kojo treba davati dodatnih 5%, racunam da je to lova za oligarhe koji su ovo i omogucili, pre svega Ruske ali i nase.
    I na kraju smrdi mi to sto je posao ugovorio magistar!!! Velja Ilic !!! Ma nije se utalio, kao ni za Horgos- Cacak autostardu i gdin Popovic odavno, glavni Kostunicin finansijer uz Lazarevica pa na kraju, najvece zasluge za "parafiranje" ovog ugovora ima i sam dr Voja Kostunica mada ce se u skorijoj buducnosti ispostaviti da nije bio obavesten.
    O da kad vec pricam o licnom osecaju...smeta mi bre i ta oholost kojom su "ruski pregovaraci" nastupili, kao "ako hoces, hoces, ako neces ne moras... vi potpisali, ne vidim u cemu je problem..." Verujem da je Sojgu takav i prema svom narodu, napunio se brate pa mu se moze, ali brate takvo ponizavanje smo do sad doziveli samo od neprijatelja a evo sad i od "brace".
    I dalje cu ja navijati za ruske atleticare i hokejase na Olimpijadama, nema problema, samo se nadam da ce i nasa deca imati taj osecaj slovenske, bratske solidarnosti kad odrastu...licno mislim da ovog puta, kao i u skorijoj istoriji , taj osecaj bio jednostran.
    Daj Boze da tu smrdi samo Velja...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la Mare Pregled poruke
    Ne bih da tvrdim nista iz ove perspektive, sve je moguce, pa cak i to da je ovo odlican strateski posao za zemlju...
    Ono o cemu ja mogu da pricam je licni osecaj o ovoj stvari a on je da mi ovo mnogo smrdi...
    Sta mi smrdi, pre svega to silno natezanje oko tricavih (za Gasprom jesu tricavi) par stotina milona dolara i isto toliko, tuznih par stotina miliona za investicije iako je potrebno bar milijardu i dvesta miliona (po ekspertskim procenama) najmanje.
    Smrdi mi to natezanje oko garancija da ce taj gasovod na kraju biti izgradjen i pre svega da ce biti magistralni sa dovoljnim protokom. Zasto mi to smeta, pa racunam ako imam nameru nesto, zaista da napravim i to obecam, a opet to je i moj stateski i finansijski interes, nema razloga da za to ne dam i pismene garancije a ne "casnu rec".
    Smeta mi taj 51% iako su sa vecinom u okruzenju potpisali na 50% i smeta mi ta posrednicka firma kojo treba davati dodatnih 5%, racunam da je to lova za oligarhe koji su ovo i omogucili, pre svega Ruske ali i nase.
    I na kraju smrdi mi to sto je posao ugovorio magistar!!! Velja Ilic !!! Ma nije se utalio, kao ni za Horgos- Cacak autostardu i gdin Popovic odavno, glavni Kostunicin finansijer uz Lazarevica pa na kraju, najvece zasluge za "parafiranje" ovog ugovora ima i sam dr Voja Kostunica mada ce se u skorijoj buducnosti ispostaviti da nije bio obavesten.
    O da kad vec pricam o licnom osecaju...smeta mi bre i ta oholost kojom su "ruski pregovaraci" nastupili, kao "ako hoces, hoces, ako neces ne moras... vi potpisali, ne vidim u cemu je problem..." Verujem da je Sojgu takav i prema svom narodu, napunio se brate pa mu se moze, ali brate takvo ponizavanje smo do sad doziveli samo od neprijatelja a evo sad i od "brace".
    I dalje cu ja navijati za ruske atleticare i hokejase na Olimpijadama, nema problema, samo se nadam da ce i nasa deca imati taj osecaj slovenske, bratske solidarnosti kad odrastu...licno mislim da ovog puta, kao i u skorijoj istoriji , taj osecaj bio jednostran.
    Daj Boze da tu smrdi samo Velja...
    Маре што се тиче наших политичара у целој причи, потпуно се слажем са тобом. Мислим да су они искључиви кривци и због процената о којима причаш. Руси су дали довољно гаранција и за узврат су добили НИС. Постигли су свој циљ! Као што сам у претходној поруци рекао, по мени су НИС и гасовод требале да буду у што већој мери одвојене ствари и оног ко их је спјио треба стрпати у затвор! Уопште, све који су последњих 20 година управљали НИС-ом треба стрпати у затвор и одузети им сву имовину! Исто бих урадио и са овима који га продају!

Не слажем се са тобом што се тиче како кажеш за њих трчавих милиона евра. Они су комерцијална компанија у којој Руси држе 55% акција. Њихове акције можемо да купимо и ти и ја. Да имаш акције неке фирме, да ли би те било брига за неку тамо Србију за коју вероватно ниси ни чуо?

Емоције, словенску братску солидарност и сл. сам описао у односу њихових монополиста према њима самима. Погледај и карту у теми Односи Србије и Русије.
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Маре што се тиче наших политичара у целој причи, потпуно се слажем са тобом. Мислим да су они искључиви кривци и због процената о којима причаш. Руси су дали довољно гаранција и за узврат су добили НИС. Постигли су свој циљ! Као што сам у претходној поруци рекао, по мени су НИС и гасовод требале да буду у што већој мери одвојене ствари и оног ко их је спјио треба стрпати у затвор! Уопште, све који су последњих 20 година управљали НИС-ом треба стрпати у затвор и одузети им сву имовину! Исто бих урадио и са овима који га продају!

Не слажем се са тобом што се тиче како кажеш за њих трчавих милиона евра. Они су комерцијална компанија у којој Руси држе 55% акција. Њихове акције можемо да купимо и ти и ја. Да имаш акције неке фирме, да ли би те било брига за неку тамо Србију за коју вероватно ниси ни чуо?

Емоције, словенску братску солидарност и сл. сам описао у односу њихових монополиста према њима самима. Погледај и карту у теми Односи Србије и Русије.
    Videh kartu...vise puta...o tome ti i pricam, mnogo su veliki a mi mnogo mali...ako ne podrzavaju politiku uslovljavanja Zapada prema Srbiji, zasto rade upravo, to isto, i to na mestu gde je njihova podrska, rekao bi, ocekivana...pa jel nije njihov interes da bratska i vecinski proruski orjentisana populacija, ojaca energetski i finansijski, toliko da Zapad vise ne moze da nas uslovljava a pri tom, budimo realni, gde su to, sem u Belorusiji, Rusi kao narod voljeni i smatrani bracom kao ovde...Ja mislim da je saradnja, u njihovom interesu, u najmanju ruku ista kao u nasem. I zato ne razumem to ciganjenje i tu aroganciju...ne bi voleo da mislis kako prenebregavam tvoju osnovnu tezu o "komercijalnom poslu", to je samo donekle tacno, jer da je tu samo ekonomski interes u pitanju, ne bi prisustvovali Tadic i Medvedev i ne bi Sojgu, koji je ministar za vanredne situacije, poznat kao Putinov covek za "brze privatizacije" i resavanje problema, bio ukljucen u pricu...
    Znaci interes je po meni vise politicki nego komercijalni a oni su ga sveli na pricu "ce mi das to staro gvozdje za banku, inace cu ti pustim pse u avliju".
    Pregledao sam tvoje postove u temi o nasim odnosima, takodje znam da ti imas i drugu perspektivu na celu ovu stvar pa si tu u prednosti ali...znam ja da su ovi pilicari od domacih politicara vise puta odigrali neposteno i pogresno u odnosu na Ruse ali isto tako oni znaju odlicno da je njihov "Pijani Predsednik" zarad sake $ a poznavaoci kazu, (ne tvrdim), direktno iz ruku njegovog prijatelja Dzevdeta Pacolija izdao Srbe pa i ruski nacionalni interes na Balkanu, oni takodje znaju da je 1948. proizvod, pre svega Hrvata i Slovenaca a ne srpski noz u ledja SSSR-u i znaju kako smo posle njih i Jevreja mi najvise iskrvarili u 2. sv. ratu, pre svega od Hrvata... ali to ne sprecava predsednika Putina na audijenciji novih ambasadora, pre par godina da kaze Hrvatskom ambasadoru kako je Hrvatska prijateljska zemlja i najvazniji ruski partner na Balkanu...i to u prisustvu naseg novopostavljenog ambasadora...
    Mozda ja unosim previse emocija u ovu "ekonomsku temu" ali to samo zato sto mi se cini da je nije bilo uopste...
    Poslednji put uređena Mare : 26-12-2008 u 01:55

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la mare Pregled poruke
    videh kartu...vise puta...o tome ti i pricam, mnogo su veliki a mi mnogo mali...ako ne podrzavaju politiku uslovljavanja zapada prema srbiji, zasto rade upravo, to isto, i to na mestu gde je njihova podrska, rekao bi, ocekivana...pa jel nije njihov interes da bratska i vecinski proruski orjentisana populacija, ojaca energetski i finansijski, toliko da zapad vise ne moze da nas uslovljava a pri tom, budimo realni, gde su to, sem u belorusiji, rusi kao narod voljeni i smatrani bracom kao ovde...ja mislim da je saradnja, u njihovom interesu, u najmanju ruku ista kao u nasem. I zato ne razumem to ciganjenje i tu aroganciju...ne bi voleo da mislis kako prenebregavam tvoju osnovnu tezu o "komercijalnom poslu", to je samo donekle tacno, jer da je tu samo ekonomski interes u pitanju, ne bi prisustvovali tadic i medvedev i ne bi sojgu, koji je ministar za vanredne situacije, poznat kao putinov covek za "brze privatizacije" i resavanje problema, bio ukljucen u pricu...
    Znaci interes je po meni vise politicki nego komercijalni a oni su ga sveli na pricu "ce mi das to staro gvozdje za banku, inace cu ti pustim pse u avliju".
    Pregledao sam tvoje postove u temi o nasim odnosima, takodje znam da ti imas i drugu perspektivu na celu ovu stvar pa si tu u prednosti ali...znam ja da su ovi pilicari od domacih politicara vise puta odigrali neposteno i pogresno u odnosu na ruse ali isto tako oni znaju odlicno da je njihov "pijani predsednik" zarad sake $ a poznavaoci kazu, (ne tvrdim), direktno iz ruku njegovog prijatelja dzevdeta pacolija izdao srbe pa i ruski nacionalni interes na balkanu, oni takodje znaju da je 1948. Proizvod, pre svega hrvata i slovenaca a ne srpski noz u ledja sssr-u i znaju kako smo posle njih i jevreja mi najvise iskrvarili u 2. Sv. Ratu, pre svega od hrvata... Ali to ne sprecava predsednika putina na audijenciji novih ambasadora, pre par godina da kaze hrvatskom ambasadoru kako je hrvatska prijateljska zemlja i najvazniji ruski partner na balkanu...i to u prisustvu naseg novopostavljenog ambasadora...
    Mozda ja unosim previse emocija u ovu "ekonomsku temu" ali to samo zato sto mi se cini da je nije bilo uopste...
    Потпуно се слажем са тим што причаш. Једино што ја ни од ког ништа не очекујем, па ако поступи фер обрадујем се. А ако не поступи нисам разочаран пошто нисам имао никаква очекивања.

Предности гасовода су сигурна испорука. То што причају да ћемо имати јефтинији гас је можда тачно, али јефтинији за државу, не за крајње кориснике. Ако Руси спусте цену, наши ће увести таксе. Слично имамо и са бензином, Укидањем царина на аутомобиле,...

Али о предностима ћемо моћи да причамо тек кад прође, а до тад...
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Потпуно се слажем са тим што причаш. Једино што ја ни од ког ништа не очекујем, па ако поступи фер обрадујем се. А ако не поступи нисам разочаран пошто нисам имао никаква очекивања.

Предности гасовода су сигурна испорука. То што причају да ћемо имати јефтинији гас је можда тачно, али јефтинији за државу, не за крајње кориснике. Ако Руси спусте цену, наши ће увести таксе. Слично имамо и са бензином, Укидањем царина на аутомобиле,...

Али о предностима ћемо моћи да причамо тек кад прође, а до тад...
    Ma da barel pao sa 150$ na 30$ a maloprodajna cena benzina sa(otprilike) 105 na 75 dinara...
    Poslednji put uređena Mare : 27-12-2008 u 23:19

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812

Srbija će sama ulagati u NIS zbog svoje velike greške

Pregovarački tim Srbije koji, pored ostalih, čine i članovi Upravnog odbora Naftne industrije Srbije sastavljeni od partijskih pulena, po svemu sudeći nema nikakve šanse protiv ruske strane. Srpska strana debelo je zamesila problem oko završnog računa NIS-a, a kako „Blic“ saznaje, u pomoć Rusima uskoro će doći i ministar za vanredne situacije Ruske Federacije koji će izvršiti dodatni pritisak da se sve završi u njihovu korist.

Srbija se kupoprodajnim ugovorom odrekla neraspoređene dobiti Naftne industrije Srbije od 100 miliona evra iz prethodnih nekoliko godina. Kada je shvatila šta je uradila, uzela je novac, ali se to nije dopalo „Gaspromnjeftu“, koji je tužio NIS pozivajući se na ugovor. U toku su pregovori dve strane, a u pomoć Dušanu Petroviću, Dušanu Elezoviću, Biserki Jevtimijević, pulenima DS, i Nikoli Martinoviću, kadru SPS, pristiže Danica Drašković, kao peti član Upravnog odbora.
    Država je ugovorom potpisanim 24. decembra 2008. godine garantovala „Gaspromnjeftu“ da dividende neće biti podizane od 25. januara prošle godine do zaključenja transfera. Rusi su zvanično ušli u NIS 12. februara, a desetak dana ranije država je preko skupštine akcionara uzela dividende. Da sve bude gore, novi gazda NIS prema ugovoru ima pravo da od Srbije zbog neispunjavanja obaveza traži nadoknadu štete. Ovo je prvi konkretan primer loših odredaba kupoprodajnog ugovora o prodaji NIS i pokazuje kako je traljavo država prodala jednu od najvrednijih kompanija.
    I stručnjaci, dobro upućeni u ovu oblast, kažu da ruska strana ima puno pravo da se buni. Zorana Mihajlović-Milanović kaže za „Blic“ da nije normalno da se u završnom računu jedne kompanije najpre pojavi toliki dobitak, pa zatim gubitak. Ona ističe da se sada dovode u pitanje investicije u ovu kompaniju, koje su nam preko potrebne i ne isključuje mogućnost da će one biti finansirane isključivo našim parama!
    - Pitanje je sada ko će da odgovara za ovakvu situaciju jer je narušen ugled kompanije. Ono što je, takođe, vrlo bitno jeste i to da se novi vlasnik obavezao da će u NIS investirati putem zaduživanja, a kako sada da uzme kredit kompanija koja je poslovala sa gubitkom. Mislim da je naša strana napravila puno pogrešnih koraka, a najgori mogući scenario je da zbog nadoknade štete za isplaćivanje dividendi na kraju mi snosimo trošak investicija u NIS - objašnjava Milanovićeva.
    Ako bi trebalo potražiti odgovornog za propust spisak je podugačak. Vlada Srbije formirala je ni manje ni više nego pet komisija, timova, radnih grupa, za pregovore sa ruskom stranom, ali umesto da njihov broj utiče na kvalitet ugovora sve se završilo po principu „mnogo babica kilavo dete“. Tim koji je priveo kraju pregovore, formiran je 6. novembra prošle godine i činili su ga: Biserka Jeftimijević-Drinjaković, savetnica predsednika Srbije i predsednica UO NIS, dva savetnika premijera Tatjana Isaković i Dušan Nikezić, zatim Janko Guzijan i Dušan Mrakić, državni sekretari ministra finansija i energetike, zatim Milutin Prodanović, pomoćnik ministra energetike, Borislav Stefanović, šef kabineta Ministra spoljnih poslova, direktor NIS-a Miloš Saramandić, direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović. Većina članova ovog tima nije htela da komentariše odredbu o dividendama iz kupoprodajnog ugovora.
    - Održano je nekoliko neformalnih sastanaka Dušana Petrovića sa ruskim predstavnicima o rešavanju ovog problema koji bi se pre mogli nazvati njihovim lobiranjem. Prva sednica novog UO trebalo bi da se održi za neki dan. Tada će se zvanično raspravljati o završnom računu, a pitanje je kako će se sa veoma stručnim ruskim pregovaračima izboriti naša strana koja nema puno iskustva u ovim stvarima jer je sastavljena po političkoj liniji. „Gaspromnjeft“ može da traži da mu se novac nadoknadi tako što će se država narednih nekoliko godina odreći svojih dividendi. U skoroj budućnosti očekuje se i dolazak Sergeja Šojgua, ruskog ministra za vanredne situacije, koji će pojačati pritisak da se stvar reši u njihovu korist - navodi sagovornik „Blica“ iz Vlade Srbije.
    Država je krajem prošle godine shvatila da na ime neraspoređene dobiti u NIS ima oko 17 milijardi dinara. Kada se od toga oduzmu gubici od 9,8 milijardi, ostaje nešto manje od 100 miliona evra. Na drugoj strani „Jat“, „Putevi Srbije“ i „Srbijagas“ u skoro istom iznosu bili su dužni NIS-u. Država je uzela dobit i dala je ovim firmama da vrate dugove. Tako je spasla dužničkog ropstva tri javna preduzeća i sprečila rusku kontrolu nad njima.

Ključne odredbe ugovora
    -Srbija se odrekla neraspoređene dobiti NIS-a
    -potreban pozitivan glas srpske strane za usvajanje finansijskog izveštaja i revizorskog izveštaja
    -kompanija ima pravo na svu imovinu koju je imala ili posedovala od 31. decembra 2007. godine

Hronologija dešavanja
    -Država preko skupštine akcionara, protivno ugovoru s „Gaspromnjeftom“, uzela dividende i otpisala dugove javnim preduzećima
    -Slobodan Maraš, poslanik LDP-a, izjavio da je NIS prikazao gubitak u završnom računu
    -Diana Dragutinović rekla da je završni račun dostavljen Ministarstvu finansija
    -NIS saopštio da je prošle godine poslovao sa gubitkom
    -Dragutinovićeva najavila da će se Vlada oglasiti po ovom pitanju
    -Jedan od ruskih predstavnika u UO NIS je, u ime „Gaspromnjefta“, Trgovinskom sudu u Novom Sadu tužio skupštinu akcionara NIS-a AD zahtevajući poništenje odluke o prebijanju dugova između NIS-a i državnih preduzeća
    -Ministarstvo energetike započelo razgovore sa predstavnicima „Gasproma“

izvor, Blic

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Да ли се грешке код милионских сума дешавају без провизија?

Вероватно ДА, али у бајкама!
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Да ли се грешке код милионских сума дешавају без провизија?

Вероватно ДА, али у бајкама!
    вишак или мањак нестручност, професионализам или незајажљивост

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu