Aliexpress WW   Banggood WW
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6

Tema: Procesuiranje

Datum priključivanja
    Sep 2005
    Poruka
    174

Procesuiranje

Jedna stvar u našem jeziku i svakodnevnom govoru lako dovodi u zabunu. To je reč iz naslova.

Čitajući najavu za jednu emisiju na programu RTS - ne sećam se tačno koja je to emisija, ali govori o krivičnom delu silovanja sa aspekta svedočenja počinioca i žrtve i nosi naziv ''Možda je ona kriva?'' - zapazio sam da se ponovo upotrebljava reč procesuiranje, kao izraz za uvođenje nekog slučaja u sudski predmet, odnosno, za otvaranje sudskog postupka po tom slučaju. I tako se ponovo, bar kod mene, javila dilema o pravilnosti tog izraza. Da li je on pravilan ili je ipak, pravilnije reći i napisati procesiranje?

Nismo nikada ranije - bar meni nije poznat nijedan takav slučaj - upotrebili izraze masuiranje, persuiranje, evidentuiranje, klasuiranje, prolonguiranje, flašuiranje... nego smo uvek govorili i pisali masiranje, persiranje, evidentiranje, klasiranje, prolongiranje, flaširanje...

Nadam se da mi dobri poznavaoci jezika i pravopisa ovo neće uzeti za zlo i omalovažavati me zbog teksta kojim pokrećem novu temu o jednom problemu. Želim samo da ga malo bolje razjasnimo i po mogućnosti, utvrdimo šta je pravilno.
    Pravilno postavljena odbrana, siguran je napad.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    На то нисам обратио пажњу, мада волим када ме "масуирају".

Надам се да ће нам неки зналац помоћи!
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la Boki Simfonija Pregled poruke
    Jedna stvar u našem jeziku i svakodnevnom govoru lako dovodi u zabunu. To je reč iz naslova.

Čitajući najavu za jednu emisiju na programu RTS - ne sećam se tačno koja je to emisija, ali govori o krivičnom delu silovanja sa aspekta svedočenja počinioca i žrtve i nosi naziv ''Možda je ona kriva?'' - zapazio sam da se ponovo upotrebljava reč procesuiranje, kao izraz za uvođenje nekog slučaja u sudski predmet, odnosno, za otvaranje sudskog postupka po tom slučaju. I tako se ponovo, bar kod mene, javila dilema o pravilnosti tog izraza. Da li je on pravilan ili je ipak, pravilnije reći i napisati procesiranje?

Nismo nikada ranije - bar meni nije poznat nijedan takav slučaj - upotrebili izraze masuiranje, persuiranje, evidentuiranje, klasuiranje, prolonguiranje, flašuiranje... nego smo uvek govorili i pisali masiranje, persiranje, evidentiranje, klasiranje, prolongiranje, flaširanje...

Nadam se da mi dobri poznavaoci jezika i pravopisa ovo neće uzeti za zlo i omalovažavati me zbog teksta kojim pokrećem novu temu o jednom problemu. Želim samo da ga malo bolje razjasnimo i po mogućnosti, utvrdimo šta je pravilno.
    Nemam kompleksan odgovor ali evo jedan sveden i praktican...

proces - procesuirati - procesuiranje (sudski proces)

proces - procesirati - procesiranje (racunarstvo,obelezavanje programa koji se trenutno izvrsava)

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Ja glasam za obrada - obrađivanje...

Datum priključivanja
    Sep 2005
    Poruka
    174

Nema ovde glasanja

Promašio si temu Nenade.
    Pravilno postavljena odbrana, siguran je napad.

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Citat U originalu postavio/la Boki Simfonija Pregled poruke
    Promašio si temu Nenade.
    ...mislim da nije promasio temu...covek samo nudi alternativu odomacenim izrazima, proces i procesiranje...

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu