Aliexpress WW
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 30

Tema: Svetski dan voda

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    ... danas sam se rasipala vodom ... prala prozore ... ... ali zato, veceras, umesto vode popila vinceka!
    ЈО, које си винце пила? ....и после чега?

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    [QUOTE=plantaže;84707]ЈО, које си винце пила? ....и после чега? [/QUOTE

Na ovo pitanje treba jedan opsiran odgovor

Kao prvo.

Bili smo u italianskom restoranu(tamo smo stalni gosti).
    Uvek kada dodjemo, servira nam kelner brusetu kao pozdrav od domacina. Uz brusetu smo popili pivce za zivce(kao aperitiv).

...
    Poslednji put uređena Dejan : 14-04-2011 u 08:39

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Plantaze mi je servirala ovu ideju ali niko se ne javlja da me kritikuje, kakve veze ima moj kulinarski dozivljaj sa ovom temom ... ocekivala sam barem jedno - dve reakcije ... ali nema veze ... evo razjasnicu:

Za 250 mililitra piva je potrebno 75 litara virtuelne vode!
    Za proizvodnju 200 grama cipsa je potrebno 185 litre virtuelne vode!
    Za proizvodnju samo jedanog HAMBURGER-a od govedjeg mesa je potrebno 2400 litara virtuelne vode!
    U jednom kilogramu rafiniranog secera, sakriva se 1500 litara virtuelne vode!
    ... i td ... i td ...

... moja rukola salata(od ca. 200 grama) je potrosila vise virtuelne vode, nego sto je potrebno za 250 mililitra piva ... vina koja sam pila, jos 1000x vise, tako odprilike i grappa ... a tek Calamri - ko zna koliko hiljada litara virtuelne vode je potroseno do mog stola!

E sad, kome pada na pamet FACIT protiv JO ?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,338
    Citat U originalu postavio/la jo Pregled poruke
    plantaze mi je servirala ovu ideju ali niko se ne javlja da me kritikuje, kakve veze ima moj kulinarski dozivljaj sa ovom temom ... Ocekivala sam barem jedno - dve reakcije ... Ali nema veze ... Evo razjasnicu:

Za 250 mililitra piva je potrebno 75 litara virtuelne vode!
    za proizvodnju 200 grama cipsa je potrebno 185 litre virtuelne vode!
    za proizvodnju samo jedanog hamburger-a od govedjeg mesa je potrebno 2400 litara virtuelne vode!
    u jednom kilogramu rafiniranog secera, sakriva se 1500 litara virtuelne vode!
    ... I td ... I td ...

... Moja rukola salata(od ca. 200 grama) je potrosila vise virtuelne vode, nego sto je potrebno za 250 mililitra piva ... Vina koja sam pila, jos 1000x vise, tako odprilike i grappa ... A tek calamri - ko zna koliko hiljada litara virtuelne vode je potroseno do mog stola!

e sad, kome pada na pamet facit protiv jo ?
    Све је то истина, али да не треба та вода не би нам било битно да ли је загађена или није. Овако би требали да се трудимо да је не загађујемо или да загађену пречишћавамо.

Кад сам претпрошли пут у Немачкој Рајна је била мртва река. Данас је жива река. Волео бих када би се љуси овде угледали на немце по том питању.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Све је то истина, али да не треба та вода не би нам било битно да ли је загађена или није. Овако би требали да се трудимо да је не загађујемо или да загађену пречишћавамо.

Кад сам претпрошли пут у Немачкој Рајна је била мртва река. Данас је жива река. Волео бих када би се љуси овде угледали на немце по том питању.
    ... da tacno je, danas se moze nesmetano kupati u Rajni ... plivaju ribice ... ali na zalost to nije sve, glavna je isto "svesnost" da se VODA MORA STEDITI(bez obzira na lovu)!

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    ... da tacno je, danas se moze nesmetano kupati u Rajni ... plivaju ribice ... ali na zalost to nije sve, glavna je isto "svesnost" da se VODA MORA STEDITI(bez obzira na lovu)!
    Ту штедњу воде сам отплакала, давне 1993-ће, у твојим крајевима, ЈО. Сестра се толико извикала на мене што сам опрала тањириће од нашег доручка, "јер машина за суђе ће потрошити исту количину воде и са тим, и без тих тањирића, а знаш ли колики део планете вапи за водом".....Па, ето, и данас дајем свој допринос штедњи воде.....не пијем је

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,338
    Citat U originalu postavio/la jo Pregled poruke
    ... Da tacno je, danas se moze nesmetano kupati u rajni ... Plivaju ribice ... Ali na zalost to nije sve, glavna je isto "svesnost" da se voda mora stediti(bez obzira na lovu)!
    Слажем се да се мора штедети, али навела си да је за салату од рокола потребно више воде него за производњу пива. То је вероватно истина, али мислим да није добар пример. Салату мораш опрати и сврха воде је да то ради! Та вода није након тога пуно загађена.

Јо немој лично да схватиш моју поруку. Овде код нас кад год у облику статистике наводе потребу за штедњом, наводе и ствари које су неопходне за нормалан живот. Овде се пије вода из чесме (мада мене не боли стомак од кад је не пијем). Водовод стално потенцира да је потребно штедети воду, а водоводна цев у мојој улици је стара 30 година и бар два пута годишње је крпе због великих цурења, а мала цурења су уобичајена. Испод Панчевачког моста су деценијама цуреле огромне количине воде, а водовод је говорио да треба штедети воду. ...

Ја сам за штедњу, али тамо где може да се штеди а не утиче на нормалан живот.
    Poslednji put uređena Dejan : 25-03-2010 u 10:08
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,338
    Није везано за воду, али мислим да је везано за приказивање штедње. У Америци постоји огроман број НВО које се боре за смањења сечења шума. Оне имају огромне буџете. А у истој тој Америци се површина под шумама сваке године повећава. Мислим да је данас површина под шумама бар за трећину већа него пре педесет година. Они који секу шуме су приморани да их обнављају како би имали сировину!

Финска је једна од земаља са највећом експлатацијом шума, али се и тамо шуме обнављају и површина под шумама се непрестано повећава.

Овде у Србији шуме само што нису уништене. Кад сам био мали постојали су Млади горани који су пошумљавали, а сад мислим да су они изумрли. Једино се политичари понекад сликају како у ципелама од пар стотина евра као саде неко дрвеће.

За Немачком ксанимо 20 година, можда ускоро и код нас реке оживе?
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    ... razumem te, poznata mi vasa dilema u Srbiji ... sve sto si rekao je zalosno i jasno mi je ...
    Inace, naravno da je normalno salatu oprati, pod normalnim domacinskim uslovima ali nisam pricala o nasem malom domacinstvu i o salati iz nase baste ili koju kupujemo na pijaci ili kod seljaka iza coska, niti je za mene od velike vaznosti ko koliko puta salatu pere ... ma perite je koliko hocete ... niti pricam o govedjem mesu iz domace proizvodnje sa deda Perinog salasa, niti mi je od velikog znacaja da li se sudje pere rukom ili masinom, nego pricam o industriskoj masovnoj proizvodnji, o uvoznim delikatesima koje nam u stvari nisu potrebni ... Poljoprivreda i industrija i onako trose najvecu kolicinu vode a jos vise se trosi kada se neki egzoti inportiraju, na primer, riba, skoljke i ostali morski plodovi, iz Pacifika, Atlantika i td ... svaki put kada tako nesto porucim u restoranu, prolaze mi te iste misli kroz glavu i umesto da budem cvrsta, da kazem NECU -(iz ekoloskih razloga) ja opet porucim. Znaci, ja(i meni slicni) konzumiramo svesno ono sto ekoloski nije prihvatljivo, a to nebi trebala jer tako podrzavam(o) tu masovnu proizvodnju, na primer, nekontrolisanog ribolovstva ... ne kontrolisano trosenje energije kao i na kraju, vode, o kojoj je ovde tema ...

Ekoloski, pravilno konzumirati nije lako u nasem, danasnjem, konfornom drustvu... sve je jako opsirna i komplikovana oblast ... pocevsi od sparanja vode. Bas razmisljam, kada verujemo da sparamo vodu da li je onda stvarno sparamo? Plantaze je navela primer njene sestre, koja je navodno bila misljenja da je vodu ustedila ako je masinom oprala sudje... teoreticki je u svom domacinstvu potrosila manje vode i to je dobro samo za njen dzep ali ekoloski, tu bas nije puno pomogla, jer ako pratimo dogadjanja u nazad, da je masinskim pranjem sudja potrosila i struju, a do struje doci u ono doba nije moglo bez vode ... i jos mnogo gore(nukl.elektrane) ... i na kraju, koliko je ta masina za sudje u celokupnoj proizvodnji, sa ekoloske strane gledano, bila stetna! ... u svom domacinstvu moze svako svesno da stedi vodu koja curi iz slavine ali sve sto se poseduje u domacinstvu od kompjutera pa do obicnih, pamucnih krpa, svemu je potrebna u proizvodnji jedna ne zamisljiva kolicina vode! Negde sam imala tabelu sta koliko vode u proizvodnji potrosi i kada sam videla koliko jedan mali mikro-cip za kompjuter vode potros .. oci su mi ispale(ne secam se vise, ali mogli bi napuniti bazen)...

Prikačene slike Prikačene slike
    Poslednji put uređena JO : 25-03-2010 u 13:32

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,338
    Ја зато свако вече пре спавања гасим компјутер. Раније га нисам гасио по шест месеци. Моја фирма је члан http://www.climatesaverscomputing.org/ и трудим се да другима објасним шта добијају ако купују рачунаре који испуњавају одређене стандарде везане за потрошњу енергије.

Закључио сам да се еколошка свест у Србији подиже само на један начин.

И то овај: Просечан десктоп компјутер који користе овдашње фирме троши 350 w струје на сат. Већина фирми користи рачунар максимално 10 сати дневно. Ако га угасе кад пођу са посла, сваки дан ће уштедети 4.5 кw струје. За годину дана је то ~1550 кW струје или 75€ по рачунару. То је довољно да газде јуре раднике да гасе рачунаре!

Слично је и у кући. Ако искључе компјутер кад су на спавању (8 сати) уштедеће 2.8 Кw сваки дан. То је 50€ уштеде годишње без значајног утицаја на комфор.

Осим €, штеди се вода. Смањује се потреба за градњом нуклеарки, ...
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    ... juce u HD-bergu fotografirala izlog Ova riba bi se u prevodu zvala morski dzavol a sad da li se stvarno tako zove, ne znam
    ... put do ovog izloga joj je bio dug, (kao i sve ostalo sto je u toj ribarnici) a ovo je samo jedna mala kolicina leda koja ove delikatese prati.
    Prikačene slike Prikačene slike

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    ... nesto sam pomesala... u glavnom malo sam preterala gore, kada sam napisala da bi mogli napuniti bazen sa vodom koja je potrebna u proizvodnji mikro chipa. Pogledala sam sad tabelu, hm ... pa i ova cifra je zastrasujuca: za computerchip od 2 grama potrebno je 32 litre vode!

A vidite tek ovo, koliko se u automobilskoj industriji trosi vode: za proizvodnju samo jednog auta je potrebno 450.000 litra virtuelne vode!
    U jednom paru koznih cipela sakriva se 8000 litara vode ... isto kolicina vode je potrebna i za jedne farmerice a za jednu majcu od cistog pamuka je potrebno 4100 litara vode.
    Samo jednoj jabuki je potrebno 70 litara vode da bi dosla doterana u neki merkator ...

Ovi aktuelni podaci su izracunati ove godine u Stokholmu.
    Poslednji put uređena JO : 26-03-2010 u 16:06

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,338
    ... nesto sam pomesala... u glavnom malo sam preterala gore, kada sam napisala da bi mogli napuniti bazen sa vodom koja je potrebna u proizvodnji mikro chipa. Pogledala sam sad tabelu, hm ... pa i ova cifra je zastrasujuca: za computerchip od 2 grama potrebno je 32 litre vode!

A vidite tek ovo, koliko se u automobilskoj industriji trosi vode: za proizvodnju samo jednog auta je potrebno 450.000 litra virtuelne vode!
    U jednom paru koznih cipela sakriva se 8000 litara vode ... isto kolicina vode je potrebna i za jedne farmerice a za jednu majcu od cistog pamuka je potrebno 4100 litara vode.
    Samo jednoj jabuki je potrebno 70 litara vode da bi dosla doterana u neki merkator ...

Ovi aktuelni podaci su izracunati ove godine u Stokholmu.
    Производња текстила је позната по потрошњи и загађењу воде. Филтери за пречишћавање воде су веома скупи па се произвођачи текстила довијају на разне начине. Овде код нас без блама пуштају у реке, а у ЕУ, ово је прича из Ирске, скупљају отпадну воду па је у неком тренутку одједном пусте у реку. Онда дође инспекција и наплати им казну и сви задоволњи (осим риба). Инспекција се хвали како је казнила загађивача, а текстилци нису купили прескупе филтере.
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Производња текстила је позната по потрошњи и загађењу воде. Филтери за пречишћавање воде су веома скупи па се произвођачи текстила довијају на разне начине. Овде код нас без блама пуштају у реке, а у ЕУ, ово је прича из Ирске, скупљају отпадну воду па је у неком тренутку одједном пусте у реку. Онда дође инспекција и наплати им казну и сви задоволњи (осим риба). Инспекција се хвали како је казнила загађивача, а текстилци нису купили прескупе филтере.
    ... da to sam cula o Srbiji a i o Irskoj isto, samo, ne znam da li je jos uvek tako ... nadam se da nije! ... koja lepa zemlja

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,338
    ... da to sam cula o Srbiji a i o Irskoj isto, samo, ne znam da li je jos uvek tako ... nadam se da nije! ... koja lepa zemlja
    Највероватније јесте исто. У Србији ће сигурно бити боље, пошто скоро да не може бити горе него што је сад.

Гледајући шта се дешава у Грчкој, вероватно ће глобално заштита воде бити небитан проблем у наредним годинама.
    SEO Optimizacija sajta

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu