Aliexpress WW
Strana 2 od 6 PrvaPrva 123456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 81

Tema: Koliko volite Beograd?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388
    Ma krenuli su da zatvaraju i beograđane i one druge (akcija Sablja)...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Beograd ne bi bio Beograd kad bi bio zatvoren. Neke od najlepših građevina su napravili Rusi koji su emigrirali nakon Oktobarske revolucije. Sa druge strane neke od najruŽnijih građevina su napravili ili odobrili njihovo građenje ljudi rođeni u Beogradu.

Mislim da je najbolji način da pokaŽemo koliko ga volimo ako damo predlog kako da postane lepši ili još bolje ako sami učinimo nešto za njega. Npr. ako imate terasu stavite cveće na nju. Mislim da to nije skupo a učinilo bi grad bar za nijansu lepšim.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Upitnik

Kada je u pitanju pravi kvalitet, ne da se pokvariti.

Zasto i da li Beogradjani imaju nesto protiv dosljaka, odnosno ko su to dosljaci, odnosno koja generacija predaka treba da bude rodjena u BGD, da bi sebe njihovo potomstvo (cukununuci, pracukununuci...) smatralo Beogradjanima???

Intresuje me, bas zato sto volim Beogradjane, ali sada ne znam koje volim da li one prave ili neprave...

Odgovor bi trebalo da mi daju oni koji zive u Beogradu.
    Ja zivim u Cacku.
    Mi ponekad dodjemo bagerima kod vas, provozamo se i eto tako...
    Poslednji put uređena Nena : 11-10-2003 u 13:47

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    67
    Da bi neko bio Beogradjanin najvaŽnije je da Želi to da bude i da voli Beograd... ne mora uopšte da ima iza sebe generacije rodjene ovde. Pa, svi su ovde jednom došli, pre ili kasnije.
    Ja baš nisam tipičan primer...moji su došli pre...
    Dakle bitno je da neko Želi da postane deo Beograda, da Želi da primi duh grada, da nauči jezik i običaje, da poŽeli da grad i on ulepša i unapredi... To sve vaŽi ako namerava u njemu da se duŽe zadrŽava, a ne da ceo Život provede ovde, da pljuje grad i da priča da je sve bezveze, da je u njegovom zavičaju sve bolje...onda treba i da ostane u tom zavičaju.

Ima mnogo pravih Beogradjana, koji uopšte nisu rodjeni ovde.

SlaŽem se sa Dejanom za cveće...ima još puno sitnica, koje mogu mnogo da znače.

Beogradjani volite Beograd, on nema nikoga osim vas. Duško Radović

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

JEZIK

Ovo za jezik Beograda, da li to vazi za strance, odnosno za one koji ne govore srpski jezik? Cini mi se da se najpravilnije i najtecnije srpski jezik govori u Valjevu.
    Da li to mozda moze da znaci da bi Beogradjani bas zato sto zive u glavnom gradu mozda morali da nauce da govore srpski bas kao u Valjevu.
    Ili je Alexandra mislila na sleng Beograda, kada je govorila o jeziku?
    Ustvari, sve je lepo rekla, ali to za jezik je nedoreceno i moze se tumaciti i ovako, kao sto sam ja protumacila.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    101
    Ova tema, iako stvarno volim Beograd i pored toga sto ne zivim u njemu, asocirala me je na nesto drugo. To drugo nije predmet ove diskusione grupe ali....

Zasto Vojvodjane koji isto toliko vole Vojvodinu, a u koje ja spadam, i skoro na isti, pozitivan, nacin pricaju o njoj zovu "autonomasima"?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Stepi, otvori lepo temu o tome...
    Mada mislim da ta priča vaŽi kad neki političar kaŽe da voli Vojvodinu. A svi znamo da svi političari, pre ili kasnije, ne vole ništa osim keša...
    A što se jezika tiče, već sam imao priliku da objasnim svojoj prijateljici iz Valjeva, koja je tada studirala naš jezik i čula tu priču na filološkom... Po meni je srpski u Valjevu najčistiji zato što je na filološkom fakultetu najbrojnija ili naj uticajnija grupa profana iz Valjeva. Da Živim u Valjevu, zaista bi za mene najpravilnije bilo da pričam kao oni... Ali pošto ne Živim tamo...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Kada bi gledali ko je više učinio za Beograd, ja koji sam rođen u njemu ili Duško Radović koji je rođen u Nišu svi bi rekli da nisam dostojan da se poredim sa Duškom.

Kada bi gledali naglasak kojm je Duško Želeo dobro jutro beograđanima svi bi rekli da je iz Beograda a siguran sam da nikom normalnom iz Niša nije to zasmetalo.

Kad nekog ugostite u svom domu da li je uopšte kulturno da od vas zahteva da se prilagodite njegovim običajima i navikama? MoŽda ću ispasti kako reče Stepi "autonomaš" ali Beograd je moj dom! Ko god ima rezervni, bolji i lepši dom neka ga još malo ulepša pa me pozove u goste. Ja ću kao gost sigurno biti kulturan.

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Nenade...

Ta tvoja prica o Valjevu pokazuje samo koliko si zadrt. Ja ne zivim u Valjevu, cak ni ne poznajem nikoga iz Valjeva.
    Sto se tice Beogradjana i toga kako oni govore, ili kako vi govorite, nemam nista protiv. Mada mislim da nije bas reprezentativno za srpski jezik. Da li su u najvecem broju Valjevcani profesori na filoloskom fakultetu, ne znam, a iako jesu mozda to govori da imaju predispoziciju...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Neno, ne poznajemo se dovoljno da bi moglo biti pristojno da me nazoveš zadrtim... Ja ću vrlo rado saslušati tvoje mišljenje zašto je ono što sam rekao pogrešno. Ako misliš da nisam u pravu, učini mi uslugu... PokaŽi gde grešim.

Nije pitanje Valjeva. Reci mi šta je tvoje mišljenje: da li se npr. u Vranju ili Leskovcu pravilno govori?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    101
    Kad smo vec kod beogradskog govora...
    Ja sam u Bgd-u ziveo nekih 7 godina, ne znam da li sam se za to vreme mogao svrstati u Beogradjane ili ne ima razlicitih definicija istih, gledavsi po precima Beogradjan sam a s obzirom koliko sam vremena proveo u njemu i nisam. Doduse to svrstavanje me ne opterecuje bas preterano, posto sam autonomas, beogradjan, trenutno kipran a mozda mi nekako najvise prija da sam tarasan (jedno selo kraj Zrenjanina) mada sam tamo najmanje vremena proveo i nisam se u njemu rodio.
    Gde je odoh, poceo sam o beogradskom govoru.
    Globalno, kada se pomene govor Begradjana uvek se misli na beogradski slang. Medjutim za svih 7 godina zivota u Bgd-u taj "beogradski govor" uglavnom sam cuo na ulici u background-u i veoma retko u direktnoj komunikaciji.
    Neki moj utisak je da, slang uglavnom aktivno koristi decurlija i neobrazovani.
    Ne mislim da je beogradski govor preterano los.
    A sto se tice pravilnog govora i gore navedenih gradova, mislim da bi se Sr. Mitrovcani jako uvredili.

A Nenadu bih porucio da ga znam dovoljno dugo da mogu da kazem da nije zadrt, ne moze zadrt covek da voli pivo.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    A mi što volimo vino smo zadrti? To mi je hvala za osobine lavova iz jedne od ranijih poruka!

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Nenade...

OK izvini za zadrtost, ja sam eto drska. Mislim da se u Vranju i Leskovcu, ne govori pravilno, a objasnjenje je tsledece - vecina stanovnika Srbije ne razume ono sto govore Vranjanci i Leskovcani. Ponekad je slicno i sa Beogradjanima. Mada, daleko lepse zvuci srpski u Beogradu i od Beogradjana nego tamo...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    MoŽda sam i zadrt, ali mislim da se i na jugu Srbije pravilno govori (slaŽem se da je ponekad pitanje da li se pravilno govori srpski ili bugarski ili...).

Stepiiiii, kad će to pivo!?? Mislim da mi baš nedostaje ono crno irsko medicinsko...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    67
    Hvala ti Deki što si rekao o Beogradu i Beograđanima ono što i ja mislim, a i većina nas koji ga volimo.

Beograd jeste naš dom.

Stepi, kad je u pitanju Vojvodina, moram da ti kaŽem da sam je uvek volela, bez pravog razloga, a onda sam saznala da i tamo, tačnije u okolini Petrovaradina imam korene još od pre tri veka. Odatle je porodica moje prababe. Ne znam da li to ima neke veze sa tom mojom ljubavlju, mada sumnjam, ali kad god čujem Balaševića i pesmu koja ide otprilike ovako

...rasti pšenice, nek' nam je roda, opleti brazdama. Nisam ja bitanga pa da te prodam onakvim gazdama
    baš se razneŽim...

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu