Aliexpress WW   Banggood WW
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15

Tema: Fali i hvali

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Fali i hvali

Kad nekom nešto nedostaje sve češće čujem da se kaŽe: Hvali mi ... Npr.: Hvali mi pet dinara.

Ja sam navikao da kaŽem: "Fali mi ...".

Zna li neko šta je pravilno?

Datum priključivanja
    Apr 2003
    Poruka
    1
    Pravilno je:Fali.
    Hvaliti znaci isticati necije vrline.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Thumbs up

Hvala!
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Ne mogu da verujem

Kad neko kaze hvali a nesto mu fali to je skroz bezveze. A kad neko, obicno ljudi sa sela, kad ih neko hvali kazu da ih je falio, to im ne zameram.
    Poslednji put uređena Nena : 02-10-2003 u 16:41

Datum priključivanja
    Jan 2005
    Poruka
    1,158

Thumbs up

fali mi 5 dinara a ne hvali mi 5 dinara-netacno

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Smesno mi je do suza!
    Nisam znala da dolazi do brkanja medju FALI I HVALI. Za mene je uvek bilo logicno sta koja rec znaci!

Datum priključivanja
    Nov 2006
    Poruka
    173
    Naravno da je logično, bar meni je to uvek bilo logično!
    Međutim takve greške često čujem kod ljudi iz Raške, Novog Pazara i sa Kosova (što ne znači da svi tako pričaju). Ja to povezujem sa sredinom u kojoj žive jer je poznato da Muslimani (Bošnjaci) upotrebljavaju H gde mu u srpskom jeziku nije mesto.
    Sumadinac

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la sumadinac79 Pregled poruke
    Naravno da je logično, bar meni je to uvek bilo logično!
    Međutim takve greške često čujem kod ljudi iz Raške, Novog Pazara i sa Kosova (što ne znači da svi tako pričaju). Ja to povezujem sa sredinom u kojoj žive jer je poznato da Muslimani (Bošnjaci) upotrebljavaju H gde mu u srpskom jeziku nije mesto.
    Ahh, znaci, to je dialekt? Onda mi je sve jasno!
    Hvala!

Datum priključivanja
    Nov 2006
    Poruka
    173
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    Ahh, znaci, to je dialekt? Onda mi je sve jasno!
    Hvala!
    Ja bih to pre nazvao skrnavljenjem srpskog jezika
    Sumadinac

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    4
    Iako vidim da je ova tame davno zaboravljena,a slucajno sam na nju naisla, htjela bih samo da dodam da muslimani koriste to H i gdje treba ili ne treba, ali kao sto je vec neko spomenuo to nema veze sa dijalektom, nego sa prostom osnovom i kulturom jezika koji govoris..Tako da ove jezicke greske niti jedan dijalekt ili podrucje ne moze da opravda !

Datum priključivanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,708
    Citat U originalu postavio/la oljam Pregled poruke
    Iako vidim da je ova tame davno zaboravljena,a slucajno sam na nju naisla, htjela bih samo da dodam da muslimani koriste to H i gdje treba ili ne treba, ali kao sto je vec neko spomenuo to nema veze sa dijalektom, nego sa prostom osnovom i kulturom jezika koji govoris..Tako da ove jezicke greske niti jedan dijalekt ili podrucje ne moze da opravda !
    Verujem da to sto govoris ijekavstinu ti ne daje za pravo da generalizujes stvari i i sudis o svim muslimanima na ovim prostorima.Mozda u tvom kraju da.. ali...tamo odakle sam ja oni govore izuzetno pravilno i to " H" mnogo pravilnije koriste od nas samih.

Datum priključivanja
    May 2009
    Poruka
    52
    Citat U originalu postavio/la pesma Pregled poruke
    Verujem da to sto govoris ijekavstinu ti ne daje za pravo da generalizujes stvari i i sudis o svim muslimanima na ovim prostorima.Mozda u tvom kraju da.. ali...tamo odakle sam ja oni govore izuzetno pravilno i to " H" mnogo pravilnije koriste od nas samih.
    Ne znam gde muslimani stavljaju H, ali znam da se kaze "fali" a ne hfali ili hvali. To je to ili neko mesa pojmove ili ne zna pravo znacenje tih reci.

Datum priključivanja
    Jun 2009
    Poruka
    4
    Citat U originalu postavio/la ROXY Pregled poruke
    Ne znam gde muslimani stavljaju H, ali znam da se kaze "fali" a ne hfali ili hvali. To je to ili neko mesa pojmove ili ne zna pravo znacenje tih reci.
    Tacno ! Ne znam zasto odmah ljudi sve okrecu na nacionalnu osnovu.Ono sto je bila moja misao jeste da ne postoji govorno podrucje niti isla slicno koje moze samo da postavlja pravila gramatike knjizevnog jezika.Zato postoje funkcionalni stilovi jezika koji daju ljudima prostora da se prilagode potrebi,mjestu i vremenu o kom govore,ali postoji samo jedna gramatika knjizevnog jezika koju narod ne moze da mjenja.Nadam se da je sada jasnije sta sam mislila da kazem, i da nece ponovo biti pogresno i na svoju ruku protumaceno.

Datum priključivanja
    Jun 2013
    Poruka
    21
    bude mi muka kad ovo neko pomesa...

Datum priključivanja
    Jan 2014
    Poruka
    6
    Реч фалити је страног порекла, германизам и има значење недостајати, (по)мањкати.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu