Aliexpress WW
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5

Tema: Мала српска авантура...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Мала српска авантура...

И тако после скоро три године рада као предузетник, решио сам да променим правну форму фирме у друштво са ограниченом одговорношћу (д.о.о.). Разлика је у томе што предузетник одговара својом личном имовином, а д.о.о. имовином фирме (која да напоменем не мора а постоји).

Има и још неких других предности доо. Нпр. када сам био предузетник нисам могао да дигнем кредит пошто сам предузетник и могу да пропаднем! У исто време мој редник је могао да дигне кредит зато што је запослен код мене (предузетника), а што ће изгубити посао ако ја (предузетник) пропаднем, нема везе. Испуњена је правна форма по којој је предузетник за ову ГЛУПАВУ државу роб! Сад сам запослен у својој фирми и моћи ћу да дигнем субвенционисаи кредит за фасаду куће (ако их у међувремену нису укинули).

Припреме за авантуру сам почео пре пар месеци прикупљајући информације. Прва информација која је ми је била битна је да ли могу да задржим број рачуна фирме. Имам неколико хиљада клијената и тешко их је обавестити о порменама. У банци за моју фирму је био надлежан један "саветник" и за време његовог "саветовања" нова фирма је правни наследник старе тако да се ништа неће променити осим документације која мора да се промени, што је и логично. Онда је дошао други саветник који је мислио исто, али није био сигуран. На карају сам успео да га намолим да се распита. Успео је да сазна да ако се мењају ПИБ и Матични број фирме онда морам да отворим нови рачун, а рачун старе фирме ће остати отворен у неком прелазном периоду.

Следећи корак је била посета правној служби Агенције за привредне регистре. Код њих су референти подељени на оне који су за предузетнике и оне који су надлежни за привредна друштва. Пошто је код оних за привредна друштва био мањи ред, отишао сам код њих. Међутим они су ми рекли да сам предузетник и да сам требао да одем у ред за предузетнике, али пошто сам већ чекао у реду, даће ме без чекања провести код колега у суседној канцеларији. У суседној канцеларији су ми рекли да нисам случај за њих пошто отварам привредно друштво... На крају сам их спојио и добио савет да доо региструјем невезано за предузетничку радњу. На питање зашто бих то урадио кад ми фирма ради скоро три године, рекоше да континуитет који ћу добити пререгистрацијом радње у доо уствари није прави континуитет, већ ће само стајати као напомена у решењу о оснивању. Успели су да се сложе и да ће ми бити промењени ПИБ и МБ фирме, дакле информација због које сам и ишао код њих је успешно "извучена".

Наставак следи, долазе ми гости.
    Poslednji put uređena Dejan : 15-02-2010 u 16:22
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    ...sve te razumem Deki...i ja sam u slicnoj fazi...da nemam neke "kontakte" ovo sto ja radim bi bukvalno bila nemoguca misija,ovako, resavam papir po papir...racunam za jedno mesec dana da cu izci iz ovoga....

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    План ми је био доо почне да ради од првог јануара ове године, али због гужве везане за НГ празнике и могућности да је региструју у старој години документацију за промену правне форме сам предао 5 јануара. Осмог јануара сам на сајту АПР видео да је регистрована нова фирма али да и још увек нису затворили стару, што ми је у принципу и одговарало. Тог петка, осмог јануара одем у АПР да преузмем решење о промени правне форме, али тамо су ми рекоше да су сад везани са Фондом ПИО и док не добију од њих документа не могу да ми издају решење о оснивању. Документа из ПИО нису добили зато ште је ПИО споио празнике тако да им тај 8 јануар није био радни дан.

Мада сам се шетао, није ми било толико битно пошто нису угасили стару фирму.

У суботу ујутру сам поново проверио на сајту АПР и видим да ми је стара фирма затворена, што већ ствара проблем. Уводи ме у правни вакум где клијенти уплаћују на рачун фирме која не постоји, а немам рачун нове фирме на који би могле да иду уплате. Ако угасим сајт губим клијене. Ако не угасим, клијенти ће да поруче жељену услугу, имају три радна дана рок за плаћање, што значи да не могу да угасим рачун до 14 јануара и да правим прекршај зато што радим са старом фирмом.

У понедељак 11. јануара опет нису хтели да ми дају решење пошто ПИО није завршио посао. Кад сам инситирао да доведу директора АПР урадише га, али ми рекоше да ћу морати да дођем и трећи пут по папире из ПИО. ...

Онда почиње јурњава везана за отварање рачуна. Успео сам да га отворим 12. јануара. То је значило да стари рачун не могу да затворим пре краја те недеље, тј. да ћу недељу дана радити са рачуном фирме која не постоји...
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la mare Pregled poruke
    ...sve te razumem deki...i ja sam u slicnoj fazi...da nemam neke "kontakte" ovo sto ja radim bi bukvalno bila nemoguca misija,ovako, resavam papir po papir...racunam za jedno mesec dana da cu izci iz ovoga....
    Данас је 15 фебруар, а ја још нисам завршио са њима. У петак су ме звали из пореске да им донесем неку документацију везано за стару фирму. Овај пут ћу им однети све регистраторе да ме не би поново звали. Нек копирају шта им треба...
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Кад сам код пореске, да наставим даље са авантуром. Пар дана након оснивања су ми послали допис шта све треба да им доставим од документације везано за нову фирму. Однесем им ја то и питам их шта се дешава са тим што сам радио са рачуном фирме која не постоји. Они ни рекоше да нису надлежни за то и да обавезно одем у њихову теренску службу у Сремској улици у Београду. Једва сам их пронашао пошто нема натписа (или га ја нисам видео). На улазу неки пензионер. Да ли је обезбеђење или инспектор немам појма, али ме лепо испитао зашто сам дошао, а затим послао у неку канцеларију. Тамо ме дочекала нека инспекторка.

Да не давим закључила је да сам направио прекршај зато што сам радио са рачуном фирме која не ради, да они нису надлежни већ да је надлежно одељење за борбу против прања новца и да ми ВАЉДА неће правити проблеме.

На питање да ли сам имао избора и да сам морао да радим, рекла је да могу да тужим државу због то га што ми није оногућила да радим, а да поменуто одељење за борбу против прања новца може да тужи мене. То су две одвојене институције тако да би били и одвојени спорови. ...

Даље нисам чачкао, јер је са кретенском државом тешко изаћи на крај. ...
    SEO Optimizacija sajta

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu