Interesuje me, koja je suma ukradenog novca koja se smatra kradjom.
Desava mi se vec par puta da prisustvujem potpuno suludoj stvari, tj mozete bez problema da ukradete od nekog 1000 dinara, necete odgovarati jer se to ne smatra kradjom.
Poslednji put sam to video na benzinskoj pumpi Avia u Novom Sadu, par mladica je doslo kolima, usulo benzin za oko 1000 dinara, nisu nista platili i otisli. Kako su na svim "samousluznim" pumpama postavljene kamere, postoji prilicno nepobitan dokaz ko je i kad je to uradio. Odgovor policije, na prijavu kradje je bio da za tako malu kolicinu novca ne izlaze na teren, nakon moljakanja su pristali na to da im pumpa odstampa ili iskopira video snimak i posalje.
Voleo bih ako bi ma ko iz naseg pravosudja mogao da mi odgovori:
- do koje sume se kradja ne smatra kradjom
- od koje - do koje sume se kradja smatra kradjom
- od koje - do koje sume je veoma opasno kradju smatrati kradjom
- i od koje sume se kradja nikako ne sme smatrati kradjom (odgovor na ovaj deo verovatno zna i vecina bivsih i sadasnjih politicara).

Ove podatke bi trebalo objaviti, cisto da znamo kako da se ponasamo.
Npr. zaustavi me lopov i trazi pare, sta ako ja nazalost imam samo 1000din u novcaniku, to znaci da me on i nije pokrao. Kad bih imao prave podatke, ja bih mogao uvek da nosim jos X rezervnih hiljada dinara, odmah bi to dao lopovu, da bi policiji i pravosudju bilo jasno da sam ja pokraden.
Doduse ovo ima i losih strana jer ce tada i lopovi imati iste informacije pa ce verovatno uzimati samo onoliko sto se ne smatra kradjom.

Veoma slican slucaj imamo i vezano za automobilske sudare, ako steta nije X eura, sudar se ne smatra sudarom.

Mislim da smo po ovome sigurno jedinstveni u svetu, da bi to svakako trebalo dokumentovati, da nam se ne desi da nam kao sto smo vec imali slucaj sa Sljivovicom, Pelinkovcem, .... neko ukrade autorska prava.