Oduvek sam voleo razne tehničke novotarije. Celog života sam okružen raznim žicama i kablovima (moj lični izbor), možda su zato radio talasi nešto što me je uvek fasciniralo.

Prenos glasa, nakon toga i slike, raznih upravljačkih signala. Sve je to na neki način obogatilo naše živote.

Međutim, postajem sve više siguran da poplava raznih dugih, kratkih, mikro i ostalih talasa oko nas zagađuje našu okolinu i pogubno utiče na naše zdravlje.

I mene čudi što ovde neću pominjati razna pink, rts i ostala zagađenja... hmmm... Dobro smo još i živi.

Tekst koji pišem je provociran antenskim sistemom mobilnih operatera okačen na terasu na zgradi koji sam jutros video.

Zanima me kakav uticaj takva antena ima na stanovnike te i zgrada u okolini.

Do sada sam čuo da su se protiv tako nečega pobunili samo na novom beogradu, ali je otpor zanemaren jer ne neko presrećan uzeo par stotina evra da nagovori komsije da im ugrade to čudo iznad glave.

Na uputstvu za običan wifi ruter za kućnu ili kancelarijsku upotrebu malog dometa i male izlazne snage piše da se antena mora držati najmanje 15cm udaljena od živih bića.

Da li postoji propis za antene mobilnih operatera i da li je neko kod nas istraživao uticaj na ljudsko zdravlje pored takvih skalamerija?

Ono što sam, nažalost, sam ustanovio je da biljke u blizini mog malog wifi predajnika (i preko 15cm) vrlo brzo (nakon nekoliko meseci maksimalno) crkavaju.