Aliexpress WW
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10

Tema: prepisivanje, da ili ne?

Datum priključivanja
    Apr 2010
    Poruka
    4

prepisivanje, da ili ne?

Ciao, ciao drugari!

Molim vas za pomoc..Naime, cula sam da se kod nas na sve fakultete uvodi neki software ili program ili sta vec koji resava probleme prepisivanja , na nacin da prepoznaje kopirani - prepisani deo nekog rada...da li neko zna vise o tome? kako se zove?
    da li to znaci da sada prepisivanjem rizikujemo da budemo uhvaceni kakve su posledice?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la jelena 89 Pregled poruke
    ciao, ciao drugari!

Molim vas za pomoc..naime, cula sam da se kod nas na sve fakultete uvodi neki software ili program ili sta vec koji resava probleme prepisivanja , na nacin da prepoznaje kopirani - prepisani deo nekog rada...da li neko zna vise o tome? Kako se zove?
    Da li to znaci da sada prepisivanjem rizikujemo da budemo uhvaceni kakve su posledice?
    Преписивање нису решили ни Амери, мада ако гледаш њихове тинејџ филмове преписивање је изгледа веће зло него алкохол или марихуана.

Тај програм би морао да чита свачији скениран рукопис, убаци скенирани текст у рачунар, прочешља кроз базу података све могуће текстове, књиге и сл. Ако је нека књига на страном језику ситуација је још компликованија.

Ако је рецимо дипломски у питању, можда програм пронађе део текста из неке књиге, али ако је та књига наведена у литератури, онда се не рачуна као преписивање. ...

Мени изгледа прилично немогуће да неко направи такав програм и да му се исплати да га прода универзитету.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Apr 2010
    Poruka
    4
    ma nije stvar u rukopisima, vec u radovima u elektronskoj formi..citala sam o tom programu u Politici i tamo lepo pise da sve to moze...i jos kao da nije ni skupo...mozda se javi jos neko ko zna nesto vise o ovome...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Вероватно си прочитала текст са линка http://www.politika.rs/rubrike/Drust...iplome.lt.html
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Apr 2010
    Poruka
    4
    da, bilo je nesto i u Blicu, a i na nekim portalima...kako stvari stoje, sve su prilike da je ovaj Ephorus uveden na vecinu fakulteta u Srbiji ili tek treba biti uveden...cini se da prepisivanju zaista dolazi kraj...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Glupost. Prepisivanju treba da dođe kraj, ali tako što studentima treba da je u interesu da se obrazuju i uče.

Softver koji to kontroliše... Na nivou celog Univerziteta... hmmm... u našoj državi na žalost odmah miriše na proviziju za nabavku istog.

Velika je verovatnoća da to neće raditi.

Ljudi, vi i vaša deca treba da živite ovde. Svaka čast diplomi, ali zar više cilj vašeg obrazovanja nije znanje??

Pa kome ćete takvi biti korisni??? Sebi sigurno ne. Takvih ima ko pleve na ovim prostorima.

(Ili računaš da ćeš se bogatije udati sa diplomom??? Ako ti ne uspe, možeš uvek da počneš da se baviš politikom... Ako uz malo sreće dobiješ poziciju u okviru ekonomije ili finansija, eto sigurnog uspeha. Izgleda da za to nije potrebno nikakvo znanje.)

Datum priključivanja
    Apr 2010
    Poruka
    4
    ne znam na kakvu proviziju mislis, ali ocito da je rec o programu koji funkcionise u skoro celoj Evropi, pa je red i na nas..e sad koliko takvi programi kostaju (ili ovaj konkretno) ne znam...
    u svakom slucaju, iako sam sklona ponekad prepisati ponesto, radujem se da ce nesto moci da nas unificira...jer sada niko nece moci da prepise radove, jer do sad je bilo glupo mnogo se truditi i prolaziti isto ili losije od onih koji prepisuju sve..mozda je ovo sansa da rad i trud dodju do izrazaja.
    a za moju udaju ne brini, bar za to danas nije potrebna diploma...i totalno mi je glupo kada na ovakvim temama se na ovaj nacin zalazi u privatnost, odnosno kada se neko na kao suptilan nacin vredja...uglavnom tema je bila prepisivanje i do kada, da li uopste i kako funkcionisu programi za prevenciju plagijarizma, a ne udati se ili ne, sa diplomom ili bez i slicno...
    hvala!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Nisam imao nameru da te vredjam, samo zelim da saznam zasto jos uvek nekome od studenata pada na pamet prepisivanje. Jer dok god je tako znam da nesto nije u redu. Ne mislim sa tobom, mislim doziveo sam te kao predstavnika svoje generacije, studenta.
    Priznajem da je to sa udajom bila provokacija (koja cak i nije originalno moja). Ali imam pravo da trazim i dobijem odgovor zasto student ima veci interes da prepisuje, nego da nauci i spremi ispit. Pomenuo sam to ne zato sto me interesuje bilo cija privatnost. Zeleo sam da saznam sta je pravi odgovor. Ako, ne daj boze, studiras medicinu, jedna preskocena tema moze nekoga kostati zivota.
    Poznajem izuzetne strucnjake u nekim oblastima koji nisu u stanju da bilo koga zainteresuju za to cime se bave, a ponekad se desi da ti ljudi postanu predavaci.
    Ako neko upise neki fakultet, pretpostavka je da je zainteresovan za tu oblast. Ako je student zainteresovan, dolazi i slusa predavanja i vezbe, a u situaciji je da razmislja o prepisivanju, tu nesto debelo ne valja i nisam siguran da je bilo kakav softver u stanju da to ispravi.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Taj konkretan softver, Ephorus, koliko sam razumeo, kontrolise tekstove uporedjujuci ih sa gomilom drugih tekstova objavljenih na internetu.
    Da li to konkretno znaci da neces imati problema ako prepisujes ono sto nije objavljeno na internetu ili ako kucas cirilicom umesto latinicom, zaista ne znam.
    Ali ako tvom profesoru, a i prvenstveno tebi kao studentu omoguci da lakse i sa manje vremena pronadjes da li postoji na internetu nesto slicno tome sto ti radis, takav softver ima smisla.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Nisam rekao zašto ne volim prepisivanje... i zašto mene u startu vređa prepisivanje.

Prepisivanje (ako te ne ulove) može da bude i odlika snalažljivosti. Snalažljivost je odlična osobina koja može da ti olakša život.
    Ako već studiraš i uspešna si u tome, imaš šanse da dođeš u krug statistički malog broja obrazovanih ljudi u Srbiji. Najvažnije je zaista da se ne gube godine života i da se što pre obavi taj posao dolaska do diplome. Pravo učenje (na žalost za mali broj ljudi koji uspeju da se zaposle u struci) počinje tek nakon toga. Na kraju ti najčešće, osim kod nekih predmeta koji su ti zbog ovog ili onog ekstrema ostavili poseban trag, ostaje u glavi samo neka vrsta sadržaja koji ti pomaže da se lako snadješ i lako dođeš do prave informacije koja ti treba u konkretnom poslu. Tek kad nekoliko puta upotrebiš svoje znanje u konkretnim situacijama, možeš da kažeš da nešto znaš.

Ali ako dođeš do diplome, a svojim znanjem ne možeš da staneš iza nje, degradiraš trud svih onih koji su diplomirali ili će diplomirati na tvom fakultetu.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu