Aliexpress WW
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14

Tema: Нове таксе на истицање фирме

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Bes Нове таксе на истицање фирме

Јесте ли добили нову таксу за истицање фирме?

Мојим књиговођама који имају фирму на Коњарнику је стигло да им је такса око 110 хиљада динара. Прошле године им је била 35 хиљада.

Другару чија фирма је на Дорћолу такса је исто око 110 хиљада а била је 35 хиљада динара.

Мени још увек није стигла.

Њима сад прошлогодишња такса изгледа нормално, а уствари је нај обичнији харач на ваздух.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    "Комунална такса за фирму се плаћа уколико је она заиста и истакнута, па неистицање фирме може да представља прекршај, а не разлог за утврђивање обавезе плаћања комуналне таксе за фирму."
    / Закон о комуналним таксама и накнадама ("Службени гласник РС", бр. 75/92 ... 25/2000)/
    http://www.vrh.sud.rs/code/navigate.php?Id=847

Можда ово тумачење Врховног суда Србије, некоме помогне, срећно!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la plantaže Pregled poruke
    "Комунална такса за фирму се плаћа уколико је она заиста и истакнута, па неистицање фирме може да представља прекршај, а не разлог за утврђивање обавезе плаћања комуналне таксе за фирму."
    / Закон о комуналним таксама и накнадама ("Службени гласник РС", бр. 75/92 ... 25/2000)/
    http://www.vrh.sud.rs/code/navigate.php?id=847

Можда ово тумачење Врховног суда Србије, некоме помогне, срећно!
    Хвала Плантаже на линку!

Ако неко има фирму углавном неће да крије да је има. Нпр. тржни центар "Ушће" има огромним словима истакнуту фирму. Онај ко има фирму у гарсоњери у згради преко пута и ставио је назив фирме на дугме од интерфона, плаћа таксу на истицање фирме у истом износу као и поменути тржни центар зато што су у истој зони.

Ако су већ увели таксу на истицање фирме, зашто не уведу и таксу на истицање личног имена? Па нек народ бира да ли ће да стави своје име на поштанско сандуче, улазна врата, дугме од имтерфона, или ће можда на сва три. Треба им дати право и да не морају да истакну име и ако о томе обавесте општинску пореску управу, да не морају да плаћају ту таксу.

Баш би било лепо да у некој згради са сто станова нема ни једног назива станара. Да нема ни на поштанским сандучићима, и улазним вратима...
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Могли би да уведу и таксу на истицање наслова. Колико би тек град зарадио на књигама чији су наслови истакнути у излозима књижара! Па писци кад већ хоће да продају књиге у Београду, нека плате!
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Много је агенција које немају истакнуту фирму, а морају да плаћају таксу. Ових дана, на Форуму, прича се о мултилевелу. Све су то тзв. агенције "за истраживање тржишта" са паушалом, немају истакнуту фирму. Чувене агенције "0900" и не смеју да истакну фирму...

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    И, да....такса за истицање фирме је изворни приход општине. Не дели се ни са ким Плаћа се општини у којој је фирма регистрована, а атрактивна је, као и административне таксе, које се такође "не деле"....Зашто? Да погађате или да вас не мучим?
    Плате државних органа регулисане су Колективним уговором за државне органе и требало би да су исте у свим општинама, једини критеријум диплома, средњошколска, више, високе....блабла...али....из сопствених, изворних прихода, могу се повећати до 30%.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Правна лица и предузетници имају обавезу истицања фирме. Док сам имао своју фирму, плаћао сам таксу управи прихода, тј. садашњој пореској управи. Да ли се то сада плаћа општини?
    Надам се да ће ово небулозно повећање фирмарине пробудити предузетнике и помоћи им да се изборе да се такса на истицање фирме најзад укине.

За оне који нису предузетници, такса о којој говоримо се, баш како је Дејан рекао, може упоредити са таксом на истицање имена и презимена физичких лица на улазним вратима свога стана, на поштанском сандучету или интерфону.

Фирмарина је само један од заостатака из времена комуниста и социјалиста који је директно уперен против предузетника и предузетништва у Србији, а који су владари наследници оставили несвесни (да ипак не кажем нешто друго) да ни њима не одговара сиромашна Србија.

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la nenad Pregled poruke
    Правна лица и предузетници имају обавезу истицања фирме. Док сам имао своју фирму, плаћао сам таксу управи прихода, тј. садашњој пореској управи. Да ли се то сада плаћа општини?
    Такса за истицање фирме је тзв. локална комунална такса, дакле општинска, увек била, па и данас. Али, општини је једноставније да овај посао повери Управи прихода и ту услугу јој плати по уговору. Ти си само мислио да плаћаш пореској управи. Дакле, пореска управа изда решење, ти уплатиш на рачун јавних прихода....такса за истицање фирме, а раније СДК, СПП, ЗОП, данас банке, усмере на буџет Општине у којој је издато Решење о оснивању....Извод достављају и пореској управи и општини. Слично је код регистрације возила. Свако каже "платио сам накнаду за коришњеће јавних упс...јадних путева МУП-у" а реч је о рачуну јавних прихода који се усмере на буџет Општине у којој је возило регистровано.
    И решење о коришћењу грађевинског земљишта издаје управа прихода, а и овај јавни приход се у целости усмери на буџет Општине.

/члан 25. Закона о јавним приходима и јавним расходима/

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Медији и "државно" удружење послодаваца кажу да је повећање таксе 114%, а како су дошли до тог процента нису рекли. У стварности за фирму која има два запослена решење изгледа овако:
    taksa_2.jpg
    Медији и власти кажу да је инфлација у Србији једноцифрена, Да ли је тако и у стварности, може се видети из прошлогодишњег решења за исту фирму:
    taksa_1.jpg
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    чење Врховног суда Србије, некоме помогне, срећно![/ЦОЛОР][/qУОТЕ]
    Ова фирма се налази на једном од виших спратова у солитеру у Устаничкој улици, дакле не у центру града. Ово је друга година од како је почела да ради. Прошле године се жалила на таксу, али није вредело. Бави се књиговодством и има драстично мањи попуст у односу на адвокатску канцеларију која је поред. Адвокати могу да штрајкују и због тога имају већи попуст, тј плаћају нижу таксу, а књиговође су разједињене и плаћају већу.

Волео бих када би неко од власти објаснио шта је могући узрок повећању таксе са 35856 дин на 108000 дин кад је инфлација једноцифрена?
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Ја још нисам добио решење, а само што нисмо ушли у јуни. Ако ми стигне такса у истом износу мораћу да платим 6 x 9000 дин у року од 15 дана. Немам истакнуту фирму у Београду што сам и навео приликом пријаве. Имам истакнуту фирму на интернету. Сервер је тренутно у Амстердаму и њима ћу платити таксу кад је уведу. У нормалној држави нити могу да ми наплате таксу, нити да ме казне зато што немам истакнуту фирму, пошто је она уствари истакнута.

Баш ме занима шта ће написати у решењу.

Ако пошаљу да треба да платим имаћу избор да платим и ставим магареће уши, или да прогласим стечај (не знам како се то ради). У случају стечаја отворићу офшор компанију која ће основати фирму на адреси кумове куће у неразвијеном делу Србије. Кретени чија је идеја да таксама отимају новац ће моћи да ме мрзе, а Србија која то дозвољава да ми да новац из фонда за неразвијене!
    Poslednji put uređena Dejan : 29-05-2010 u 23:54
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Nekakvo Udruženje poslodavaca mi je ponudilo da se priključim njihovoj akciji da se firmarina vrati na prošlogodišnje vrednosti.
    Nisam, iz prostog razloga što sam protiv svih nameta preduzetnicima koji su tog tipa. Taksa na firmu je nešto što NE ZAVISI od poslovnih rezultata.
    Država nezaposlenima nudi (vrlo malom procentu) 160.000,00 dinara (i to verovatno na račun države Nemačke ili neke slične) da se upuste u preduzetničke vode. Mislim da nema smisla pričati o firmarini od preko 100.000,00 dinara GODIŠNJE.
    Ako preduzetnik propadne, pored ostalog zbog nepovoljne poslovne klime u državi, nemogućnosti da od države traži zaštitu od prevara i nepoštovanja rokova potraživanja, država nema pravo da ga dodatno zaduži za firmarinu, već bi pre trebalo da mu nadoknadi deo izgubljenog vremena.

Država i njeni predstavnici pričaju o tome da "postoji pravni osnov" da se uvede namet vlasnicima off shore kompanija?????

Od čega država misli da živi kad nas sve natera da otvorimo off shore kompanije i krenemo da se smejemo "pravnom osnovu".

Hajde bolje da nastavimo da radimo na pozitivnoj klimi za poslovanje u Srbiji.

Ukidanje firmarine i ostalih nameta na vazduh su, po meni, u interesu svih građana Srbije.

Jak preduzetnik znači i jak budžet, i manje nezaposlenih i jači fond PIO (mogućnost da se ode u penziju pre 101-ve godine), ne slabite ga taksama na vazduh, pretnjama kaznama, odvraćanjem od bavljenja osnovnom delatnošću. Ne terajte ga da osniva off shore kompanije ili da plaća porez drugim državama. To nije nikome od nas u interesu.

Datum priključivanja
    Jun 2008
    Poruka
    287
    Firmarina je u sustini jos jedan porez.
    I rekao bih protivzakonit...
    I mozda bi bilo malo bolje da postoji neki sindikat privatnika i preduzetnika koji bi nesto i radio. Neko organizovanje, jer ako niko ne plati ni dinar, moraju da smanje... i to na neki simbolican nivo, a ako nesto placas treba i da nesto dobijes, ovako to je samo otimanje...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la skituljko Pregled poruke
    firmarina je u sustini jos jedan porez.
    I rekao bih protivzakonit...
    I mozda bi bilo malo bolje da postoji neki sindikat privatnika i preduzetnika koji bi nesto i radio. Neko organizovanje, jer ako niko ne plati ni dinar, moraju da smanje... I to na neki simbolican nivo, a ako nesto placas treba i da nesto dobijes, ovako to je samo otimanje...
    Има удружење послодаваца. Они су се као нешто бунили, али то је још једно од државних удружења...
    SEO Optimizacija sajta

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu