Aliexpress WW
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4

Tema: Забрана извоза пшенице

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971

Забрана извоза пшенице

Шта мислите о причи да ће и Србија увести забрану извоза пшенице?

Ко год да је то лупио, мени изгледа као одлична идеја. Још ћу помислити да неко овде размишља у интересу грађана Србије.

Зашто тако мислим:
    - Да смо паметни, сви би у Србији нешто посадили. Већина људи у граду данас има неку своју заборављену дедовину...
    - У поседу пшенице, у време пшеничне кризе нису сељаци, пољопривредни произвођачи, већ искусни трговци (овде их називају тајкунима), који су имали нос да нањуше прилику да зараде, са једне стране, а са друге држава (робне резерве).
    -Да су произвођачи у прилици да извезу свој производ, не бих имао ништа против.
    - Да држава извезе по доброј цени,не бих имао ништа против. Док год има вишка.
    - Оно што би се сад десило извозом је да би они који су произвођачима платили пшеницу испод цене остварили велику разлику у цени што бих подржао као (бивши) предузетник, али знајући да ће та разлика у цени завршити изван Србије и да је разлика у цени настала плаћањем испод цене произвођачима или на врло чудан начин "купљеним" земљиштем и свим осталим за производњу, мислим да би забрана извоза допринела да се сви заинтересујемо да поново почнемо да производимо храну и да избацимо из игре оне "наше Србе" који нас деценијама спречавају да је слободно извозимо.
    - Као грађанима Србије свима би таква забрана ишла у прилог, јер хлеб не би морао да поскупи, како су нам одмах најавили контролом цене чувеног хлеба сава, него би чак могао и да појефтини.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Знајући за обичај наших извозника хране да је извезу, вештачки направе несташицу, па је поново увезу и продају по високој цени, слажем се са идејом.

То су најчешће радили са јабукама.

Али ту су министри и партије који се боре за либерално тржиште и конкуренцију, алии истовремено гурају и пропагирају давање монопола "у интересу државе". Они неће дозволити забрану извоза стратешких производа у оваквој ситуацији. ...
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Пусти сад министре и партије. Њих ће историја вероватно ставити на право место, а нове генерације осудити за извртање појма демократија.

А и ми обични грађани нећемо боље проћи пред судом историје. Када се дигне прашина око било чега, то траје пар дана и готово. Све остане исто, а мали број људи директно угрожених проблемом долазе у још гору ситуацију. Проблем им остаје, а нада да ће се решити нестаје.

Ја сам се једноставно запитао ша је у овом случају наш интерес, као грађана Србије. Ако ми не дефинишемо шта нам је у интересу...

Мени је у интересу да живим у земљи која је орјентисана да заштити своје грађане, а волео бих да живим у својој Србији. Да ли ће бити тако зависи и од министара и партија, али првенствено од свести нас обичних грађана.

Као што сам већ поменуо више пута, да живимо са стандардом и сигурношћу као у нпр. Швајцарској, могло би да буде потребно неколико месеци...
    Или пар сати авионом...

Иако сам генерално против забрана било које врсте у трговини, остајем при томе да је у овом тренутку у интересу нас обичних смртника привремена забрана извоза пшенице.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Мало више сам се заинтересовао и дошао до следећих мени чудних и нејасних података.
    На сајту Политике извесни господин Саковић каже:
    http://www.politika.rs/rubrike/Ekono...rozeno.lt.html
    "...treba prepustiti tržištu da formira cenu na nivou koji bi odgovorao i ponuđačima i kupcima, napominjući da bi potreba za eventualnim merama vlade mogla da se pojavi tek ako bi naš izvoz prešao 400.000 tona, i „čak ni tada ne bi trebalo razmišljati o zabrani izvoza”, već o ukidanju carine na uvoz pšenice."

На пример, у Кини је ситуација, према следећем чланку из јула, значи од пре руског стопирања извоза:
    http://www.chinadaily.com.cn/bizchin...t_10077287.htm
    30 долар центи за килограм "у појединим откупним станицама" би било 0.226176€, а тамо се напомиње да је тржишна цена иначе већа.
    Чак ако се узме најнижа откупна цена са тог сајта од 1.72 CNY то би било 0.191571 EUR.

Ако бисмо укинули царину на увоз, разлог би био вероватно то што се код нас не производи довољно пшенице.
    Ако смо спремни да увеземо пшеницу која би очигледно коштала преко 20 динара плус транспорт плус складиштење, зашто нисмо спремни да дамо више од 15так динара нашем произвођачу?

Како би то све утицало на цену хлеба од 38 динара? Има ли неко рецепт за хлеб? Колико брашна се потроши за наш српски килограм од 600 грама? Колико шећера, соли, воде и струје у кућној варијанти?

По којој цени би држава извезла пшеницу? Испод 25 динара? У том случају забрана опет има смисла.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu