Aliexpress WW
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 36

Tema: TRAVCICE, zacin i apoteka iz prirode

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591

TRAVCICE, zacin i apoteka iz prirode

Origano(Vranilova trava):

Ime je starogrckog porekla a u prevodu se zove, odprilike, planinski ukras(Oros = planine ili brda, ganos = nakit ili ukras)
    Koliko se zna, u turskoj, italianskoj, francuskoj, spanskoj, kuhinji se koristi kao zacin vec oko 300 - 400 godina. U medjuvremenu se u celoj Europi upotrebljava.

Sujeveranici su u srednjem veku upotrebljavali ovu biljku za odbranu protiv vestica. Vesticama su pod nos vezali origanove grancice, kako bi se od Dzavola oslobodile.
    Osim toga, verovalo se(a u nekim krajevima veruje se jos uvek) da origanum deluje protiv depresije i epilepsije!
    U snasine cipele se stavljalo lisce i u bukete se pleli cvetovi, kao odbrana protiv zla i jos danas se to u nekim krajevima radi.

U modernoj medicini se ova biljka retko upotrebljava ali u srednjem veku je sluzila kao sredstvo za ubrzavanje porodjaja i sredstvo za lecenje hemoroida.
    Prikačene slike Prikačene slike  

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Origano sa mog balkona

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    ааааа....видела сам то на Копаонику, мештани га зову "мравинац", а нисам имала појма да је оригано.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    U Hrvatskoj ga zovu isto mravinac(pogledala sam malopre u vikipediji).

Pa sad znas, drugi put kad si tamo, naberi buketice i susi ih u kuhinji ili spajzu. Ja ga jos upotrebljavam svezeg jer sam ga zasadila ali na jesen cu ga pobrati i u kuhinji, sa ostalim travcicama, susiti. Obozavam, divan miris sire a i dekorativno izgleda. Evo, za one koji ne znaju, to ide ovako:

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    ... pa onda osusene u tegle napuniti.

Ps.: Susiti se mora na suvom mestu kako nebi uhvatili plesan!!! Znaci, nikako iznad ili u blizini sporeta gde se kuva i ima pare!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Osim toga, travcice se mogu konzervirati i u ulju ili sircetu ... naravno i u rakiji: jednostavno flase napuniti raznoraznim travcicama koje medjusobno harmoniraju i staviti na jednom svetlo mesto(naprimer, pored prozora), dve nedelje dana. Jedanput dnevno flase promuckati. Na kraju, kako bi sadrzaj flase lepse izgledao, dodaj sveze travcice + jednu crvenu peparonicu + nekoliko malih cesalja belog luka i bibera u zrnu.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Ko ima jos vise na ovu temu da kaze, samo slobodno! Za svaku ideju, recepte, sam zahvalna(a verujem i mnogi drugi)!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Ko ce mi reci nesto o ovoj travcici?

... danas sam marinirala kokine filete u maslinovom ulju + limunu, sa ovom travcicom

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    Ko ce mi reci nesto o ovoj travcici?

... danas sam marinirala kokine filete u maslinovom ulju + limunu, sa ovom travcicom
    Не знам, ЈО. Оно поред је аспарагус, али ово.....

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    Osim toga, travcice se mogu konzervirati i u ulju ili sircetu ... naravno i u rakiji: jednostavno flase napuniti raznoraznim travcicama koje medjusobno harmoniraju i staviti na jednom svetlo mesto(naprimer, pored prozora), dve nedelje dana. Jedanput dnevno flase promuckati. Na kraju, kako bi sadrzaj flase lepse izgledao, dodaj sveze travcice + jednu crvenu peparonicu + nekoliko malih cesalja belog luka i bibera u zrnu.
    Наравно, да сам то већ учинила у ракији. Ово је хајдучка трава у домаћој лозовачи. Помаже варењу, а кажу да је укус сличан стомаклији. Иначе, хајдучка трава има антибактеријска својства, а име је и добила по томе што су је хајдуци користили за видање рана.

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Citat U originalu postavio/la jo Pregled poruke
    u hrvatskoj ga zovu isto mravinac(pogledala sam malopre u vikipediji).

Pa sad znas, drugi put kad si tamo, naberi buketice i susi ih u kuhinji ili spajzu. Ja ga jos upotrebljavam svezeg jer sam ga zasadila ali na jesen cu ga pobrati i u kuhinji, sa ostalim travcicama, susiti. Obozavam, divan miris sire a i dekorativno izgleda. Evo, za one koji ne znaju, to ide ovako:
    Набрала сам на Копаонику пуно лековитог биља, а јуче је цела зграда мирисала на свеже припремљен чај. Како сам дуго била у хотелу, сушила сам биље на прозорској промаји, али сам понела припремљене врећице од оног материјала за пелене, па је било довољно ваздуха, а биље се није прашило. На фоткици су четири биљке - кантарион, мајчина душица, хајдучка трава и нана.

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    Дала си ми одличну идеју за рузмарин у маслиновом уљу. Мој супруг је обожавао све те дрангулије у маслиновом уљу, а мени баш и није нешто посебно, изгуби ми оригиналност маслине. Ипак, припремићу једну флашу са рузмарином, тек да конзервирам симбол верности

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812

лаванда

Ово је лаванда са мог прозора, наберем је и код пријатеља у башти, а на мору нисам била одавно, жељна сам јој мириса. Цвет лаванде и камилице су лепа комбинација за чај. Фантастичан је бенседин. Моја лаванда је овогодишња, још није цветала, па ћу "украсти" сличицу са цветом.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la plantaže Pregled poruke
    Дала си ми одличну идеју за рузмарин у маслиновом уљу. Мој супруг је обожавао све те дрангулије у маслиновом уљу, а мени баш и није нешто посебно, изгуби ми оригиналност маслине. Ипак, припремићу једну флашу са рузмарином, тек да конзервирам симбол верности
    ... da tacno je, zato ja uvek upotrebljavam obicno ulje, na primer od suncukreta.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la plantaže Pregled poruke
    Ово је лаванда са мог прозора, наберем је и код пријатеља у башти, а на мору нисам била одавно, жељна сам јој мириса. Цвет лаванде и камилице су лепа комбинација за чај. Фантастичан је бенседин. Моја лаванда је овогодишња, још није цветала, па ћу "украсти" сличицу са цветом.
    ... ja imam svake godine medju ruzama lavandu ali ove godine otrulila zbog silnih kisnih dana

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu