Aliexpress WW   Banggood WW
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Tema: Psihološkinja

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339

Tu?an Psihološkinja

Јуче сам на РТС-у видео да је нека жена по занимању "психолошкиња". Зна ли неко да ли та реч уопште постоји у српском језику? Ја је до јуче нисам чуо и мислим да није у скаладу са језиком којим причамо.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Feb 2006
    Poruka
    3,603
    Koriste je vec neko vreme, mislim da se to poklapa sa pocetkom medijsko-estradne exponiranosti, "dama" psihologa tako da i ako nije novonastala rec, usv. slucaju tuzno zvuci

Jocaov/in lik
    Joca je offline Министар Дејанове Владе
    Datum priključivanja
    Sep 2005
    Poruka
    1,392
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Јуче сам на РТС-у видео да је нека жена по занимању "психолошкиња". Зна ли неко да ли та реч уопште постоји у српском језику? Ја је до јуче нисам чуо и мислим да није у скаладу са језиком којим причамо.
    To je neka fensi lingvistika.Kod nas na selu kažu još uvek psiholog.
    Never be afraid to try something new. Remember that
    a lone amateur built the Ark. A large group of professionals built the
    Titanic.

Datum priključivanja
    Jan 2006
    Poruka
    7,983
    A naši đaci kažu '' pedagogica '' i '' psihologica ''.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591

Psiholoskinja

Smejem se!
    Ja bi rekla PSIHOLOGICARKA ali posto je moj srpski jezik poprilicno zardjao, onda neznam da li je i PSIHOLOSKINJA isto korektno. U svakom slucaju je smesno!

Ahhhh, evo citat od jedne pametne glavice:
    Ovo nam kaže dr Miloš Kovačević, autor knjige "Srpski jezik i ... ni najučeniji naši ljudi nisu mogli skladno i uglađeno ni deset reči ...

Datum priključivanja
    Mar 2009
    Poruka
    11

Ćaskanje

Rec psiholoskinja nije juce izmisljena, to je pravilan naziv za psihologa zenskog pola! I pre nego sto postavite ovakvo pitanje proverite malo pravopis....

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la miss Pregled poruke
    Rec psiholoskinja nije juce izmisljena, to je pravilan naziv za psihologa zenskog pola! I pre nego sto postavite ovakvo pitanje proverite malo pravopis....
    A kada je to ta rec "psiholoskinja" izmisljena? Ja isto jos nisam cula da postoji!

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Mislim da ne postoji.To su ‚‚novokomponovani eksperti‚‚ i feministkinje izmislili da bi nas nervirali svojim glupostima,isto je i sa uvođenjem novih stranih reči koje nam baš i nisu bile potrebne.Kako bi napisali u ženskom rodu ekonomista,naravo da se po imenu i prezimenu zna o kome se radi,ili magistar kako bi to preveli u ženski rod... ‚‚magistrala‚‚?
    Poslednji put uređena dzoker : 20-03-2009 u 13:26

Datum priključivanja
    Mar 2009
    Poruka
    11
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    A kada je to ta rec "psiholoskinja" izmisljena? Ja isto jos nisam cula da postoji!
    Postoji, kada je izmisljena ne znam, mozda kad i rec doktorka na primer, ako mi vec ne verujes proveri neko starije izdanje pravopisa ili gramatike pa ces se uveriti!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Postoji, kada je izmisljena ne znam, mozda kad i rec doktorka na primer, ako mi vec ne verujes proveri neko starije izdanje pravopisa ili gramatike pa ces se uveriti!
    Trebala si bolje procitas pitanje i ostale postove(nije puno). Ovde se pokusava jedna rec analizirati, da li je takva kakva je pravilna a ne da li postoji u zenskom rodu!

PSIHA + LOGIJA = psihologija > psihoLOGICAR = OK! PsihoLOGICARka = isto OK! PsihoLOSKINJA ... to nebi smelo tako da se pise, jer sta je to LOSKINJA? Jesu li zene losiji psiholozi od muskih?

Datum priključivanja
    Mar 2009
    Poruka
    11
    Vidim da ti nisi dobro procitao moj prvi post (samo je jedan) u kom sam napisala da je to pravilno, a od tebe sam dobila zakljucak da mislis da ne postoji!
    Znaci ovako, imas imenicu psiholog+kinja= psiholoskinja, druga opcija je psihologica, a sufiksi -kinja kao na primer Srpkinja(slozices se da je ovo pravilno, nadam se) i -ica kao na primer Hrvatica oznacavaju razliku u rodu! Nadam se da sam bila dovoljno jasna, e sad da li ti se rec dopada ili ne to je vec do tebe, ali nemoj tvrditi da nije pravilna posto nisi u pravu!

Datum priključivanja
    Nov 2008
    Poruka
    5,019
    Vidim da ti nisi dobro procitao moj prvi post (samo je jedan) u kom sam napisala da je to pravilno, a od tebe sam dobila zakljucak da mislis da ne postoji!
    Znaci ovako, imas imenicu psiholog+kinja= psiholoskinja, druga opcija je psihologica, a sufiksi -kinja kao na primer Srpkinja(slozices se da je ovo pravilno, nadam se) i -ica kao na primer Hrvatica oznacavaju razliku u rodu! Nadam se da sam bila dovoljno jasna, e sad da li ti se rec dopada ili ne to je vec do tebe, ali nemoj tvrditi da nije pravilna posto nisi u pravu!
    Izvini, ali kome si sada ovo odgovorila?!
    Ako si meni moram da te podsetim da većina zanimanja, titula ili radnih mesta se piše u muškom rodu bez obzira na koga se odnosi-muško ili žensko,zato ljuti imaju svoje ime i prezime, što sam već pomenula.
    A kada kažem da mislim da ne postoji znači da nisam 100% sigurna jer nisam to rekla kao tvrdnju već kao predpostavku.
    Poslednji put uređena dzoker : 20-03-2009 u 21:18

Datum priključivanja
    Mar 2009
    Poruka
    11

Smile

Citat U originalu postavio/la dzoker Pregled poruke
    Izvini, ali kome si sada ovo odgovorila?!
    Ako si meni moram da te podsetim da većina zanimanja, titula ili radnih mesta se piše u muškom rodu bez obzira na koga se odnosi-muško ili žensko,zato ljuti imaju svoje ime i prezime, što sam već pomenula.
    A kada kažem da mislim da ne postoji znači da nisam 100% sigurna jer nisam to rekla kao tvrdnju već kao predpostavku.
    nisam tebi odgovorila vec JO, ja nisam govorila ovde o ljutima, niti o tome iz kojih pobuda se ta rec sada cesce koristi nego ranije, vec o tome da li je taj izraz pravilan ili nije. Sto se tice upotrebe meni licno ne smeta, manje vise sam ravnodusna!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Ko si ti ili ko sam ja da bi odlucivali ko je u pravu? To nije pitanje! Niko se nemora dokazivati!

Mislim da si ovoga puta temu bolje shvatila.

Ipak, za moj ukus, "psiholoskinja" je jos uvek tupava rec. Psihologica je OK. skoro prihvatljivija od "psihologicarka" hmmm ... za razmisliti

Ono ostalo, nije tema!

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    nisam tebi odgovorila vec JO, ja nisam govorila ovde o ljutima, niti o tome iz kojih pobuda se ta rec sada cesce koristi nego ranije, vec o tome da li je taj izraz pravilan ili nije. Sto se tice upotrebe meni licno ne smeta, manje vise sam ravnodusna!
    E pa nije ok. Ako si radovnusna, onda nemoj da pricas, samo da bi pricala, nego pricaj iz uverenja!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu