Aliexpress WW
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31

Tema: Srpska gibanica

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591

Srpska gibanica

... opet mi nije uspela
    Ne znam gde gresim, stvarno??? Evo, mada po tetkinom receptu radim, opet ne ispadne ko njena a njena je bila vazdusasta, nije tako teska ko moja ... rekla mi je da kupim svapskog sira i malo kajmaka da u njega umesam, zatim dva jaja i sa mlekom da razredim tanko ko za palacinke ... kore sam kupila kod Turcina, bas je ko nasa originalna. Umakala sam koru u testo i tako slagala u lonac, bas kao i tetka ... hm ... rekla mi jos da rernu ne podgrevam nego odma u hladnu je treba gurnuti i tek tada rernu ukljuciti ... i opet nece da bude kao njena ... ah, da je ziva pitala bi nju ali nje nema ... pa moram da zamolim ovde nekoga od vas, ko zna dobar recept ovog naseg specijaliteta za koji se tvrdi da nije ni malo tesko napraviti. Hvala unapred za recepte, sve cu isprobati koje mi ovde postavite(samo od Patka necu ni jedan prihvatiti)

Ps: Moja je ko torta i posle pola parcenca sam vec sita, ko da imam kamenje u stomaku! a njena je vazdusasta i lagana bila ... mogla sam pola lonca pojesti i nebih se prejela!

Datum priključivanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,708
    Imas milione recepata i na netu,a svako radi po svom...ja pravim na sledeci nacin,a zaista smatram da je ok i da nije teska.

1/2 kg kora za gibanicu
    4-5 jaja
    500-700 g zrelog u kriskama sira(ja koristim punomasni sjenicki zreli)
    500 ml mleka
    1 veliku punu(vrhom) kasiku pavlake
    2-dcl kisele vode
    1-prasak za pecivo
    i odokativno malo ulja
    sve to sjedinim pa onda u tepsiju redjam

prvo namazem pleh,pa stavim koru poprskam smesom i razmazem po celoj povrsini i sve redom do kraja stim sto svaku trecu odprilike jace zalijem smesom..
    Na kraju prekrijem zadnjom korom koju premazem uljem.

Pecnicu dobro zagrejem i ubacim tepsiju i tad smanjim temp.na nekih 150-180 stepeni.
    Pecem dok kora ne dobije zlatno braon boju a to je negde oko 25-30-tak minuta

Gibanica jako naraste...kasnije splasne na zeljenu debljinu...bude prelepa.kako kazu moji sinovi sva drhti...jedina mana JO ove gibanice je sto je ja ne smem jesti jer je jako kaloricna.Probaj i uzivaj

Prijatno
    masta je vaznija od znanja

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Кисела вода јој помаже да буде ваздушаста. Зашто немам појма, али је тако.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la pesma Pregled poruke
    Imas milione recepata i na netu,a svako radi po svom...ja pravim na sledeci nacin,a zaista smatram da je ok i da nije teska.

1/2 kg kora za gibanicu
    4-5 jaja
    500-700 g zrelog u kriskama sira(ja koristim punomasni sjenicki zreli)
    500 ml mleka
    1 veliku punu(vrhom) kasiku pavlake
    2-dcl kisele vode
    1-prasak za pecivo
    i odokativno malo ulja
    sve to sjedinim pa onda u tepsiju redjam

prvo namazem pleh,pa stavim koru poprskam smesom i razmazem po celoj povrsini i sve redom do kraja stim sto svaku trecu odprilike jace zalijem smesom..
    Na kraju prekrijem zadnjom korom koju premazem uljem.

Pecnicu dobro zagrejem i ubacim tepsiju i tad smanjim temp.na nekih 150-180 stepeni.
    Pecem dok kora ne dobije zlatno braon boju a to je negde oko 25-30-tak minuta

Gibanica jako naraste...kasnije splasne na zeljenu debljinu...bude prelepa.kako kazu moji sinovi sva drhti...jedina mana JO ove gibanice je sto je ja ne smem jesti jer je jako kaloricna.Probaj i uzivaj

Prijatno
    Hvala Pesma!
    ... nego sta mislis, koliko dana cu jesti tu gibanicu?
    Mislim da bolje isprobam taj recept kad budem imala goste, od prilike 6 do 10 osoba.

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    ... ah, jos nesto. Ja ne koristim prasak za pecivo i isto se gibanica digne
    Poslednji put uređena JO : 05-02-2011 u 00:49

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la Dejan Pregled poruke
    Кисела вода јој помаже да буде ваздушаста. Зашто немам појма, али је тако.
    ... nema ni ja pojma zasto, ali tako je

Datum priključivanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,708
    Citat U originalu postavio/la JO Pregled poruke
    Hvala Pesma!
    ... nego sta mislis, koliko dana cu jesti tu gibanicu?
    Mislim da bolje isprobam taj recept kad budem imala goste, od prilike 6 do 10 osoba.
    JO...trazila si recept i dobila.Ja tako pravim...svaki put je za pohvalu ko god je jede.Nas je cetvoro...mojim momcima je to malo i jedu je iskljucivo kao predjelo

Ipak je bolje da sacekas goste...da se ne baci sto ne pojedes i da ima ko da hvli sto si spremila...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    Srpska gibanica sa turskim korama. Mora da je tu nastao problem

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    JO...trazila si recept i dobila.Ja tako pravim...svaki put je za pohvalu ko god je jede.Nas je cetvoro...mojim momcima je to malo i jedu je iskljucivo kao predjelo

Ipak je bolje da sacekas goste...da se ne baci sto ne pojedes i da ima ko da hvli sto si spremila...

ok, ok,

...ma odlicna je 100% ... ni posumljala nisam da nije dobra... i hvala jos jednom na receptu a naravno i na ljubaznpsti ... i ... hmm ... duhovitom savetu!
    Inace, samo jos jedno pitanje, otkud ti ta ideja? jel' to u Srbiji takav obicaj da se cekaju gosti da se ne baci to sto se ne pojede ... i da ima ko da hvali?

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Citat U originalu postavio/la Nenad Pregled poruke
    ... uhhh, kako nisam pomislila da je to jako, jako, smelo parenje

... a inace gde je tvoj recept?... daj ako znas jedan recept sa jednim jajetom, da nebude isuvisno kaloricno ... onako neku "ustrojenu gibanicu"

Datum priključivanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,708
    ok, ok,

...ma odlicna je 100% ... ni posumljala nisam da nije dobra... i hvala jos jednom na receptu a naravno i na ljubaznpsti ... i ... hmm ... duhovitom savetu!
    Inace, samo jos jedno pitanje, otkud ti ta ideja? jel' to u Srbiji takav obicaj da se cekaju gosti da se ne baci to sto se ne pojede ... i da ima ko da hvali?
    Ne,u Srbiji to nije obicaj...mi smo ti bre siroke ruke...bacamo i sakom i kapom...i uopste nismo stipse...,a goste volimo...jer smo druzeljubivi ...i drago nam je kad su zadovoljni i dobro klopali,a onda oni to pohvale...pa bozje...

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Ne,u Srbiji to nije obicaj...mi smo ti bre siroke ruke...bacamo i sakom i kapom...i uopste nismo stipse...,a goste volimo...jer smo druzeljubivi ...i drago nam je kad su zadovoljni i dobro klopali,a onda oni to pohvale...pa bozje...
    ...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,339
    Citat U originalu postavio/la Nenad Pregled poruke
    Прави их Шехерезадин деда лично. Ускоро ће и у Србији бити најпопуларније домаће!
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    971
    ... uhhh, kako nisam pomislila da je to jako, jako, smelo parenje

... a inace gde je tvoj recept?... daj ako znas jedan recept sa jednim jajetom, da nebude isuvisno kaloricno ... onako neku "ustrojenu gibanicu"
    Znaš kako, skoro sam bio na jednoj slavi i nešto me je skroz zbunilo. Probao sam komadić nekog sušenog mesa i shvatio da je to divan ukus koji sam potpuno zaboravio.

Meso je jednostavno bilo osušeno onako kako su to u Srbiji oduvek radili.
    Danas se meso "suši" dodavanjem hemikalija. Dimljeni sir, dimljeni čips... Sve sama hemija... Ili novotarije u procesu sušenja iz kriznih devedesetih.

Za mesne prerađevine za glavnu sirovinu ne koriste meso nego soju. Deo redovnog tehnološkog procesa je postalo i ubrizgavanje vode u meso.

Prisetio sam se mnogih zaboravljenih ukusa i nisam siguran da su u to vreme mnogo više skakali holesterol i trigliceridi nego sa đubretom koje danas jedemo.

Tako da, ukoliko vodiš računa o kalorijama, traži recept za pitu. Srpska gibanica je nešto za šta kažu: "Gibanica je prava (četnička)... curi mast niz bradu"

Datum priključivanja
    Oct 2008
    Poruka
    4,591
    Da, na zalost je i ovde gde ja zivim od prilike tako i zato meso uglavnom kupujem iz domace bio-proizvodnje isto kao jaja i mleko. Skupo je ali je zato kvalitetno. Sunka ima originalnu aromu koju industriska nema, zivinsko meso je zuto ko od bakinih nekadasnjih pilicia koje je hranila kukuruzom a u supermarketima je sve zivinsko meso bledo, niti je belo, niti sivo. Jaja od bio-seljaka mogu da jedem bez straha da li su zagadjena dioksinom(po zadnjem skandalu), seljak proizvodi sam mesavinu za ishranu zivine a guske imaju svake godine svoje ogradjeno polje kukuruza i same ga beru ... evo ove slike su sa farme o kojoj pricam iz susednog sela.

Nemam nikakvih poteskoca sa holesterolom ili da moram da pazim na kalorije, nego jednostavno, ne volim kada mi hrana lezi tesko u stomaku. Tetkina gibanica je bila isto masna ali nekako vazdusasta i lagana, i to pokusavam da saznam da li neko zna u cemu je fazon?

Ipak, puno hvala
    Prikačene slike Prikačene slike

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu