Aliexpress WW   Banggood WW
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 38

Tema: SRBIJA u EVROPI !? DA ili NE ???

Datum priključivanja
    Aug 2004
    Poruka
    131

Poruka SRBIJA Nezavisna DRZAVA

Bez obzira imali mi more ili ne ili jos neke druge izgovore zasto ne bi imali svoju drzavu koju smo oduvek imali. TKO je za samostalnu drzavu Srbiju ??? I zasto !?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    U kom smislu samostalnu???
    Misliš na Srbiju nezavisnu od EU?
    Ako sve drŽave na ovim prostorima teŽe da uđu u EU, zašto ne bi i Srbija?

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    DrŽava Srbija je, po meni, jednako samostalna i sa i bez Crne Gore.
    I tako ćemo svi biti zajedno under EU ako se tamo učlanimo...

Datum priključivanja
    Aug 2004
    Poruka
    131
    Ne znaci ako se uclanimo da ce nam biti bolje. Ja neznam zasto svi jurimo ka toj " Tvorevini "

Datum priključivanja
    Aug 2004
    Poruka
    36
    'Zasto toliko jurimo' bi bio i moj odgovor do pre tri dana. Mislim da je, barem u mom slucaju, vecinom inat upravljao razmisljanjem o integraciji u EU. Ipak, pre tri dana, sinuo mi je jedan od razloga...

Integracija u EU bi trebalo da znaci vecu pokretljivost u smislu trazenja posla na teritoriji cele Evrope bez poteskoca (boravisne vize, dozvole za rad...) te bi strucni kadar sa nasih prostora bio jos cenjeniji. To ne znaci da treba svi da pakujemo kofere, to znaci da ce usled konkurencije strucni kadar biti cenjeniji i ovde. Ne zavaravam se da ce plate preko noci skociti na evropski nivo, ali verujem da ce evropske firme otvoriti predstavnistva u kojima ce moci da se radi za 2 puta manju platu nego u matici (3 puta vecu nego ovde) sto nije malo. Na taj nacin ce zastititi lokalne strucnjake od najezde Istocnoevropljana a opet imati priliku da angazuju nase koji ce pri tom radije da rade kod kuce nego negde na zapadu.

Zapadna Evropa trenutno je zgrozena najezdom pripadnika novopecenih clanica EU, ali verujem da ce se sve izbalansirati pre nego sto mi dobijemo priliku da im se pridruzimo.

Sa druge strane: pod uslovima koji trenutno vaze, nikada ne bih mirne savesti pristala da udjem u EU. Ne dam generale, pa makar radila za sicu dozivotno (sto ce verovatno i biti slucaj ).

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,336
    Što se tiče traŽenja posla ulazak u EU nije neki pomak u napred. Građani novih članica narednih 3 ili 5 godina nemaju pravo da se zapošljavaju u starim članicama. To je ono što su vlasti novih članica prećutale svojim građanima.

Mislim da je za nas bolje da smo zemlja koja se graniči sa EU nego članica. Ovo je mnogo bolja pozicija za razvoj privrede. A da li ćemo to iskoristiti zavisi samo od domaćih političara.

Datum priključivanja
    Aug 2004
    Poruka
    36
    Ok, mozda sam se lose formulisala, a poenta je u sledecem...

Kada sam pricala o poslovima, napravila sam grubu generalizaciju, jer sam uglavnom mislila na svoju struku (elektrotehnika). Za ljude iz moje branse nije nikakav problem da se zaposle odmah negde u zapadnoj Evropi, pa cak i (zavisno od toga koliko su dobri u tome sto rade) da dobiju odgovarajuce trajne papire (boravisnu vizu, radnu dozvolu, pasos). Ono sto se tamo pruza je veoma primamljivo, jer su troskovi zivota (osim iznajmljivanja stana) prakticno isti kao ovde, a plate 5-6 puta vece. Tesko je u takvim uslovima voditi se patriotizmom i ostati ovde, pri cemu u ne tako malom broju slucajeva to znaci i pristajanje na razna ponizenja. Sa druge strane, niko nije vidovit, kada krene talas otpustanja prvi su na listi stranci, ma koliko bili dobri i sposobni.

Bez obzira na sve, masa ljudi jednostavno ode... uglavnom sa idejom da se vrate. Onda se naviknu na lagodan zivot tamo negde i ne mogu da prihvate ono sto se zivotom zove ovde, bez obzira sa koliko para se vracaju... Evo samo jedan jednostavan primer: sada je wireless network hit na zapadu, pa predstavlja jedno od najcescih resenja za pristup www. Jednostavno ukljucite racunar, i on vas obavesti da ste na www i da vam provider taj i taj zeli ugodan surf (koji je ukljucen u cenu stana koji iznajmljujete). Protoci abnormalni, online aplikacije itekako moguce,... ma covek prosto zaboravi zasto se svojevremeno nervirao sto nema FTP pristup necemu sto ga zanima. Onda dodjes kuci (u SCG), ustanovis da na notebook-u nemas telefonski prikljucak jer ti nikada nije ni trebao. Ako ipak imas prikljucak za telefon, onda pokrenes dial up i pocnes da vrtis... a centrala broji prekide (pulsno biranje) i usput cujes tudje razgovore... taman da ucitas svoj webmail, a pukne veza.. pa ispocetka... E, onda se setis da mail mozes da proveris putem mobilnog telefona... dok ne ustanovis da vodafone (koji pokriva celu Evropu) ne fercera bas preterano dobro kod nas. Onda dobijes nervni slom i vratis se 'kuci' (ili mozda vec bez navodnika - kuci) u Nemacku, Austriju, ... gde si vec bio pre.

Ponavljam, nisam pobornik toga da se ide u integraciju po svaku cenu, ali ima tu i poneka dobra strana. Trka sa zapadom sto se tice industrije je izgubljena. Jedini nacin da se dodje do dela kolaca sto se tice zarade od iste je da zapad dodje kod nas. Pri tom bi to omogucilo ne solidan, nego lagodan zivot za mnogo ljudi koji sada citaju novine i cekaju penziju za 9.000 (da li da napominjem - dinara) mesecno.

Inace, smatram da je davno proslo vreme kada je bilo moguce da SCG zivi od poljoprivrede kojom zbog visedecenijskog terora, zlostavljanja, neplacanja, ponizavanja - niko vise nece da se bavi. Sta vise, genetski modifikovani poljoprivredni proizvodi se uvoze i zauzimaju nase trpeze.
    Cak i kada bi sva zemlja koja postoji bila obradjena i iskoriscena to ne bi bio nacin da se izdrzava celo stanovnistvo (bar ne dok postoje tzv. 'besplatni servisi' tipa socijalnog osiguranja). Potreban je genijalan um (za koji ne tvrdim da ga posedujem) da nas iz ovoga izvuce, cak i sa integracijom u EU, pri cemu pod 'izvuce' ne mislim na prezivljavanje. Zar nije bilo dosta zivota od danas do sutra i kada ce vec jednom doci to sutra?

Godinama sam kritikovala ljude koji odu preko 'trbuhom za kruhom', ne retko ih nazivajuci hedonistima. Razlog je sto ja svoje potrebe mogu lako da zadovoljim, ali ne zato sto imam srece pa mi se moze, nego zato sto sam naucila da mi potrebe budu minimalne. Nisam sigurna da je to vestina koju treba da prenesem na sledecu generaciju.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,336
    Zmajce i ja mislim da bi nam integracija u EU donela boljitak, ali ne toliki kolikom se nadamo. Ovdašnji političari pričaju o ulasku u EU 2007., a oni iz EU kaŽu da budemo srećni ako uđemo 2015.!!!

Evo šta se dešavalo u zemljama bivšeg socijalizma prethodnih 15 godina.

Mađarska pre ulaska u EU:

- Zbog manjih troškova Života nemački penzioneri su kupovali stanove i salaše u Mađarskoj. Sa 2000 maraka penzije oni su u Švapskoj mogli lepo da Žive. Ali u Mađarskoj su postali gospoda. 1000 EU penzionera je isto kao da su otvorili fabriku sa profitom od 1.000.000 evra mesečno, a Mađari su ih privukli mnogo više!
    - Zbog drastično manjih cena popravke zuba Austrijanci su se često odlučivali da popravljaju zube u Mađarskoj. To je za Mađare postao toliko dobar biznis da su pojedina sela sa Mađarske strane granice malte ne u svakoj drugoj kući imala zubarsku ordinaciju. Ulaskom u EU mađarski zubari će morati da podignu cene usluga i ako smo pametni to ćemo iskoristiti. Ako smo pametni i celo zdravstvo moŽe da nam prosperira po istom principu, a sve zahvaljujući tome što nismo u EU.

Poljska pre ulaska u Uniju:

- Zbog drastično manjih troškova proizvođači iz EU su počeli da premeštaju proizvodnju robe za koju su već imali obezbeđeno trŽište u Poljsku. Posle izvesnog vremena otvoreno je toliko radnih mesta da su radnici postali deficitarni. Kako bi zadrŽali radnike gazde su morale da povećajvaju plate. Zbog drastično povećanog izvoza koji su napravili fabrikanti iz EU i povećane kupovne moći lokalnog stanovništva Poljska vlada je u jednom trenuku morala da zamrzne rast plata i vrednost lokalne valute!

MoŽda malo davim, ali mislim da cilj treba da nam bude poboljšanje kvaliteta Života u Srbiji, a ne ulazak u "Evropu".
    Poslednji put uređena Dejan : 11-09-2004 u 01:00

Datum priključivanja
    Aug 2004
    Poruka
    131
    Dejane ..Pa ti si CAR !!!

Nego !? Zmajce !!!

Ja mislim da ti jos nikada nisi radila ili zivela paar meseci u nekoj zapadno-evropskoj zemlji ???
    Ako jesi , gde ?
    Puno znas i to je dobro ali vecinu iz drugih , tudih prica ili iz knjiga ili interneta.Dobro je sto si optimista i ne zelim to da ti oduzmem ali ono sto je Dejan napisao odgovara apsolutno sadasnjim prilikama.Prvo plate su mnogo vece nego 5-6 puta nase kao sto ti kazes. Pricas o privikavanju na : citat " lagodan zivot " . Veruj mi nema tog lagodnog zivota pa cak ni onda ako si rodena u jednoj od tih zemalja , imas njihov pasos , pricas 6 stranih jezika ili vise ( potrebna su barem 3 da bi uopste dobila posao) , pokusas cak da se promenis i budes kao i " oni ". Nema sanse !!! Radis od jutra do mraka i ides mozda 1-2 puta na godisnji odmor i to je sve. Ako zelis vise onda ce taj lagodan zivot doci.............u penziji !!! MOZDA !!! Jer ni ta penzija vise nije sigurna itd itd... Da te sada mnogo ne gnjavim. Dejan je sve to dosta dobro objasnio. Bolje nego ja.

Ne daj boze da da udemo u tzv EUROPE ( barem ne do 2015 ) Upitaj se samo zasto Svajcarci jos nisu usli u to "bure".

Datum priključivanja
    Aug 2004
    Poruka
    36

...nastavak

Izgleda da me niko nije razumeo u potpunosti. Priznajem da je odgovornost vecinom na meni, jer patim od te glupe generalizacije... Na primer, izjavom da je plata 5-6 puta veca nisam mislila za svakoga, nego za ljude koji se bave poslom kojim se ja bavim. Pri tom sam zaboravila da pomenem da sam ja za to jako lepo placena (prema ovdasnjim uslovima).

Drugo, ja ne moram da zamisljam zivot sa radom od jutra do sutra jer ga vec imam. Realno radno vreme je daleko mimo propisanog, redovno zaspem cim dodjem sa posla i budim se sokirana kada me probudi sat sutra u cik zore da krenem ponovo.

E, sad ono sto me nervira: na sve to ja jesam (kao sto rekoh) lepo placena, ali ne toliko lepo da cu ikada imati svoj stan i da cu ikada moci da iznajmim veci od dvosobnog i da cu ikada moci da imam vise od dvoje dece i da cu ikada kupiti novi auto i da cu ikada proci bez nervnog sloma kada mi otkaze nesto na racunaru. Najvise od svega me nervira sto svi pricaju o niskom natalitetu a niko ne cini nista da bude moguce povecati ga. Ja sam sebi obecala da cu imati najmanje troje dece pa makar crkla od gladi. Strasno je sto je ta opcija sa crkavanjem veoma realna jer, onog trenutka kada odem na porodiljsko bolovanje plata ce mi pasti na 10% onoga sto zaradjujem sada, izgubicu korak i kada (ako) se vratim, necu biti u konkurenciji za najbolje projekte.

Najbolje bi bilo da se one zene nisu bunile tamo negde u Juznoj Americi (8. mart). Ja bih sada bila domacica i vec bih imala troje dece i sve bi bilo mnogo jednostavnije. Institucija domacice je upropascena, to vise ne postoji. Porodica ne moze da prezivi ako samo jedan roditelj radi.

Na kraju krajeva, sve ovo nije samo pitanje ulaska u Evropu. Ali srce me boli kada mi dodju leti rodjaci koji su kuvari, krojaci, sekretarice novim autima sa gomilama para i onda kupuju stanove po BG da imaju gde da odsednu tih 20 dana sto su ovde.

Datum priključivanja
    Sep 2004
    Poruka
    5
    Pozdrav svima

Pre svega treba razjasniti jednu stvar: zasto vi raspravljate o ulasku u EU kad o tome nece biti reci jos najmanje 10 godina. Drugo, nije stvar u tome da li smo mi spremni da prihvatimo EU, vec da li je EU voljna da prihvati nas. Svi oni koji su ziveli (ili zive) u EU znaju koliko je Srbija daleko od njihovih standarda. Izgleda da su se ljudi u Srbiji toliko navikli na rat i nasilje da misle da je takvo stanje sasvim normalno i za ostatak sveta. Svima treba da bude jasno da sve dok u Srbiji postoje medjunarodne trupe do integracije u EU nece doci. Sve dok bude postojala bilo kakva, cak i najmanja, opasnost od militantnog nacionalizma, o ekonomskim uslovima ne vredi govoriti. Cak i kada bi sve to resili ostaje nam jadna, praistorijska drzavna i ekonomska infrastuktura koja se mora iz korena menjati. Za sve te promene je potrebna stabilna vlada sa cvrstim planom i organizovana radna snaga koja ce sprovesti takav plan. Potrebna je promena kolektivne svesti ukoliko kod nas Srba uopste postoji takvo nesto kao sto je kolektivna svest. Prvo sto Srbija mora da uradi je da napravi plan po kome ce se stvoriti uslovi za povratak svih nas koji smo naucili nesto u inostranstvu i koji zelimo da radimo za opstu dobrobit Srbije. Kada Srbija stasa u jednu stabilnu i ekonomski solidnu drzavu, onda se moze raspravljati da li zelimo da se pridruzimo EU ili ne. Srbiji su potrebni ljudi sa vizijom a ne gramzivi oportunisti i politicki diletanti.

Probajte da zamislite jednog evropskog posmatraca ili novinara kako ulazi u javni klozet stajge i bice vam jasno koliko smo daleko od modernog sveta.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    Da, Srbija mora da uradi nesto da bi se vratili... Ja znam da je za boljitak u Srbiji i za to da bude dovoljno dobro u Srbiji da bi se vratili potrebno nepunih godinu dana. Ili 20 godina... Ili 50 godina...

Pa vi ste ljudi Srbija, ta ista Srbija koja mora nesto da uradi za vas... nas...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,336
    Drugar, dobrodošao na forum!
    originalnu je postavio drugar
    Potrebna je promena kolektivne svesti ukoliko kod nas Srba uopste postoji takvo nesto kao sto je kolektivna svest. Prvo sto Srbija mora da uradi je da napravi plan po kome ce se stvoriti uslovi za povratak svih nas koji smo naucili nesto u inostranstvu i koji zelimo da radimo za opstu dobrobit Srbije. Kada Srbija stasa u jednu stabilnu i ekonomski solidnu drzavu, onda se moze raspravljati da li zelimo da se pridruzimo EU ili ne. Srbiji su potrebni ljudi sa vizijom a ne gramzivi oportunisti i politicki diletanti.

Probajte da zamislite jednog evropskog posmatraca ili novinara kako ulazi u javni klozet stajge i bice vam jasno koliko smo daleko od modernog sveta.
    Što se tiče plana, slaŽem se sa tobom. Mislio sam da ovi koji su došli posle 5. oktobra imaju plan šta će da rade. NaŽalost oni kao da su pali sa marsa. Svi su čekali da doĐu na vlast pa tek onda da razmišljaju kako dalje. Evo 4 godine su na vlasti i još uvek razmišljaju.

Što se tiče kolektivne svesti mislim da nisi u pravu. Srbi ne treba da menjaju kolektivnu svest već pravosuĐe. Ako si bio ovde mogao si da vidiš kako su Srbi za 24 sata posle povećanja kazni za nevezivanje pojaseva u automobilima i početka naplate istih počeli da se vezuju. Ista "kolektivna svest" bi se pojavila i u svim ostalim oblastima kada bi se primenjivali postojeći zakoni.

Kao što reče Nenad za to je "potrebno nepunih godinu dana. Ili 20 godina... Ili 50 godina... "

Datum priključivanja
    Sep 2004
    Poruka
    2
    U prilici sam da zivim trenutno sa ljudima iz preko 40 zemalja sveta.Srbija ne treba da ceka da bude u Evropi ili da ispunjava 1001 uslov.Dragi moji Srbi,svi nas vec racunaju da smo u Evropi,osvestite se!!!Jedino mi sami sebe nikako da shvatimo.
    Aman ljudi,da li ste svesni da je Evropa bez Srbije nezamisliva?
    Da li znate da smo mi jedan od jako bitnih motora u Evropi?Da li znate da nas zapadna Evropa jedva prati u brzini nasih preobrazaja.Da li znate da u Holandiji i Nemackoj,pa i ovde u Americi gde sam privremeno,veliki procenat ljudi prezivljava,ne zivi!!!
    Zahvalimo se Bogu sto smo rodjeni u Srbiji i zivimo zivot punim plucima,jer mi smo spretna i veoma inteligentna nacija,a probleme uglavnom resavaju inteligentni ljudi,zato su nam i nabacali hiljade problema,da imamo cime da se zabavljamo,dok nas sustignu!!!Volim sto sam Srbin,sto sam Evropejac,sto imam dva pisma,pa mogu da komuniciram sa istokom i sa zapadom,sto imamo fenomenalnu kombinaciju u nacionalnoj kuhinji nastalu usled uticaja Turske,Italije,Austrougarske,Francuske.Da li znate kakav se sve buckuris jede po hotelima u Americi.Zgadicete se kada vam kazem da za dorucak sluze kacamak i przeni neljuscen krompir!!!Ja sam se zgadio kada sam video!Dolaskom ovde jako sam se razocarao u nacin zivota nama fenomenalnog "zapada"!
    Slavite to sto smo rodjeni u Srbiji,volite je pa i sa problemima.Sta god da radite radite srcem i ucite svoju decu,kao sto cu i ja uciti,dace Bog,moju kada se vratim i kada zasnujem porodicu,da budu dovoljo precizni i pedantni,da budu dovoljno bistri i ponosni sto su iz Srbije!
    Malo je nacija na planeti zainteresovanih da im kuce,dvorista,baste,zgrade budu lepe i uredjene.
    Voli Vas Vas Velimir Dukanac

Datum priključivanja
    Oct 2004
    Poruka
    4
    originalnu je postavio zmajce

Ne dam generale, pa makar radila za sicu dozivotno (sto ce verovatno i biti slucaj ). [/B]
    Bit će slučaj sve dok većina u Srbiji,kao i u Hrvatskoj budu tako razmišljali.
    ženo boŽja,pa šta imaš u toj lopti koja ti stoji na vratu???
    Čuvaj ti samo dobro svoje "GENERALE",a poslat ćemo ti i mi naše
    (Gotovinu)itd.
    ONI NE RADE ZA SIĆU!

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu