Aliexpress WW   Banggood WW
Strana 6 od 9 PrvaPrva ... 23456789 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 124

Tema: Cb

Datum priključivanja
    Mar 2005
    Poruka
    1,445
    Vazi mozda se cujemo na 2m preko R5 ili na nekom simleksu!
    Ja jos nemam znak zvanicno tako da se slabije oglasavam ali slusam!
    JAH RasTafari

Evo i ja da se prijavim, pozdrav svima od Ace iz Nisa, radio klub Nikola Tesla YU1DGH.HerQI nisi pogodio za mene, ja sam se tek juce prijavio za ovaj forum.

Datum priključivanja
    Mar 2005
    Poruka
    1,445
    Citat U originalu postavio/la Aleksandar Andrijevic
    Evo i ja da se prijavim, pozdrav svima od Ace iz Nisa, radio klub Nikola Tesla YU1DGH.HerQI nisi pogodio za mene, ja sam se tek juce prijavio za ovaj forum.
    Veliki pozdrav Aco dobro dosao nam na forum i na CB diskusiju!
    Pozdrav i za sve drugare u Nisu...
    JAH RasTafari

Datum priključivanja
    Mar 2005
    Poruka
    1,445

Strelica Stari Pravilnik o CB

Evo starog pravilnika o rucnim radio stanicama (CB) iz 1978 godine.
    Mislim da je doslo vreme da se i CB pravilnik prilagodi evropskom.

Правилник о техничким карактеристикама ручних радио-станица

Правилник је објављен у "Службеном листу СФРЈ", бр. 33/78.

I. Опште одредбе

Члан 1.

Овим правилником прописују се техничке карактеристике ручних радио-станица које се производе или увозе за потребе домаћег тржишта.

Техничким карактеристикама утврђеним овим правилником обезбеђује се да рад ручних радио-станица не омета рад радио-станица у другим фреквенцијским опсезима.

Члан 2.

Ручне радио-станице могу користити грађани за личну употребу за међусобне непосредне радио-везе.

Ручне радио-станице не смеју се користити за одржавање радио-везе са радио-станицама ван територије Социјалистичке Федеративне Републике Југославије.

Члан 3.

Техничке карактеристике ручних радио-станица, одређене овим правилником, проверавају се мерним методама које су прописане важећим југословенским стандардима.

II. Техничке карактеристике ручних радио-станица и експлоатациони услови под којим се оне могу користити

Члан 4.

Ручна радио-станица може имати фреквенцијски опсег од 26,960 до 27,500 MHz, а дозвољава се рад таквој радио-станици само на одређеним радним фреквенцијама са симплексним начином рада.

Члан 5.

Фреквенција 27,065 и фреквенцијски опсег од 27,200 до 27,500 MHz садржи 31 радну фреквенцију (радио-канал), и то:

1) 27,065 MHz
    2) 27,205 MHz
    3) 27,215 MHz
    4) 27,225 MHz
    5) 27,235 MHz
    6) 27,245 MHz
    7) 27,255 MHz
    8) 27,265 MHz
    9) 27,275 MHz
    10) 27,285 MHz
    11) 27,295 MHz
    12) 27,305 MHz
    13) 27,315 MHz
    14) 27,325 MHz
    15) 27,335 MHz
    16) 27,345 MHz
    17) 27,355 MHz
    ITD do

31) 27,495 MHz

Члан 6.

Ручна радио-станица мора имати најмање две радне фреквенције. Једна од тих радних фреквенција мора бити 27,205 MHz.

Радна фреквенција 27,205 MHz служи као заједничка фреквенција у случају ванредних услова ради заштите људских живота.

Члан 7.

Ручна радио-станица ради амплитудном модулацијом са максималном ширином потребног опсега од 6 kHz.

Члан 8.

Ефективна израчена снага из антене, у било ком правцу, не сме прећи вредност 2 W, односно средња вредност снаге предајника у одсуству модулације не сме бити већа од 5 W.

Не сме се користити опрема, која омогућује повећање снаге наведене у ставу 1. овог члана.

Члан 9.

Фреквенција предајника мора бити контролисана кристалом кварца.

Члан 10.

Слабљење споредних зрачења, на било којој фреквенцији, без модулације, у односу на ниво сигнала радне фреквенције, мора бити најмање 50 dV.

Члан 11.

Пријемник ручне радио-станице, ако је суперхетероидног типа, мора да има следеће техничке карактеристике, и то:

1) осетљивост мора да буде боља од 4 mV (емс);

2) селективност, у односу на суседну узастопну радну фреквенцију, мора да буде боља од 30 dV;

3) слабљење на симетричној фреквенцији мора да буде веће од 20 dV.

Члан 12.

Ручне радио-станице могу се користити само за пренос говорних информација.

III. Прелазне и завршне одредбе

Члан 13.

Ручне радио-станице које користе друштвена правна лица, а за које је издато одобрење за коришћење до дана ступања на снагу овог правилника, могу се користити и даље, за исту намену, до амортизације.

Члан 14.

Даном ступања на снагу овог правилника престаје да важи Наредба о техничким карактеристикама ручних радио-станица ("Службени лист СФРЈ", бр. 47/65).

Члан 15.

Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу СФРЈ".

JAH RasTafari

Datum priključivanja
    Jan 2005
    Poruka
    1,157

Thumbs up

Citat U originalu postavio/la Tigar
    Evo starog pravilnika o rucnim radio stanicama (CB) iz 1978 godine.
    Mislim da je doslo vreme da se i CB pravilnik prilagodi evropskom.
    Овим правилником прописују се техничке карактеристике ручних радио-станица које се производе или увозе за потребе домаћег тржишта.

Ту се слажем са њима

Техничким карактеристикама утврђеним овим правилником обезбеђује се да рад ручних радио-станица не омета рад радио-станица у другим фреквенцијским опсезима.

И ту се слажем са њима

Ручне радио-станице не смеју се користити за одржавање радио-везе са радио-станицама ван територије Социјалистичке Федеративне Републике Југославије.
    За ово нису у праву јер су направили велику грешку

Техничке карактеристике ручних радио-станица, одређене овим правилником, проверавају се мерним методама које су прописане важећим југословенским стандардима.

Слажем се са тиме
    HTTP 404 - File not found
    Internet Explorer

Datum priključivanja
    Mar 2005
    Poruka
    1,445
    To je sve u redu ako pricamo o godini 1978 kada na nasem trzistu i nje bilo toliko fabrickih radio uredjaja vec dosta home made konstrukcija.
    Sto se tice odrzavanja veza sa drugim zemljama to je totalno besmisleno jer svi CB pravilnici u evropskim zemljama dozvoljavaju Dx rad i rad sa SSB-om na tacno propisanom delu opsega za te komunikacije.
    JAH RasTafari

Datum priključivanja
    Jan 2005
    Poruka
    1,157

Thumbs up

Све је то лепо што си написао ало ако хоћете да промените закон о тој ствари ја се потпуно слажем
    Питање за тебе тигре ако усвоје закон јел слободно може да се ради са f3e модулацијом или usb или ssb ?
    И још бих додао да се уведе забрана коришћења линерарних појачала од
    500w до 2000 вати израчене снаге
    HTTP 404 - File not found
    Internet Explorer

Datum priključivanja
    Mar 2005
    Poruka
    1,445
    Jos uvek ne bi javno dapricam o tome.
    Predlog novog propisa je prakticno spreman.
    Do kraja januara bi trebalo da se ode na razgovor sa Republickom Agencijom za Telekomunikacije da se preda novi nacrt pravilnika i dogovore sve ostale pojedinosti.
    Za sada toliko nadam se da ce ova inicijativa uroditi plodom.
    JAH RasTafari

Datum priključivanja
    Sep 2008
    Poruka
    1

Tuga

Ovih dana me drmnula neka nostalgija za CB-radijom. Na kanalima samo šum, a na netu poslednji post iz maja 2005. Pa ako ima nekih aktivnosti javite na forumu. Pa bar jednom mesecno da kresnemo stanice.
    Pozdrav od Vuka iz Panceva 73

Datum priključivanja
    Aug 2005
    Poruka
    1

Namigivanje cb

ima li koga jos na cb-u ja sam iz sk

Datum priključivanja
    Mar 2009
    Poruka
    1
    Izgleda da je ovaj forum odavno zaboravljen.

Datum priključivanja
    Mar 2009
    Poruka
    1
    Pozdrav drugari 7-3 .Sta ima novo?

Datum priključivanja
    Jul 2009
    Poruka
    1

Smile cb

Pozdrav svima.Ima nas jos malo i tu smo na 5am , 9am , 30 fm , i na 51 usb.Cujemo se.

Datum priključivanja
    Oct 2009
    Poruka
    1

cb radija u Srbiji

Interesuje me da li je kod nas u Srbiju dozvoljeno koristenje cb radia u kolima?
    Naime u Poljskoj gde ja zivim to je siroko rasprostranjeno,naime nema kamiona koji nema cb-radio a i sigurno preko 50% privatnih purnickih automobila ih poseduje.Vidjao sam po putevima Evrope i nase kamione sa cb-antenom pa me interesuje koje kanale koriste nasi kad su u Srbiji a koje u inostranstvu.
    Unapred hvala na odgovoru.
    Poslednji put uređena klavijus : 26-10-2009 u 19:38 Razlog: pravopisna greska

Datum priključivanja
    Oct 2009
    Poruka
    7

Cb

Pozdrav svim CB-jasima,ajmo ljudi da ozivimo ovo,pozdrav Mladji i tu smo 5am,9am,30fm

Strana 6 od 9 PrvaPrva ... 23456789 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu
  • You may post replies