Aliexpress WW   Banggood WW
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20

Tema: Legalizacija?!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970

Legalizacija?!

Interesuje me koliko konkretno košta da na svom racunaru imam Mikrosoftov operativni sistem Win98, koliko za XP, i pored toga Ms Office programe (mada mi treba samo word i access)???

Gost Гост
    Kako sam cuo licenca za XP pokriva i win98.

Za kucnu upotrebu nema potrebe da legalizujes softver. Kad bi isli po kucama i jurili piratski softver trebalo bi im par godina da sve popisu. Pirati se prodaju i na buvljaku u San Francisku bez problema.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    To je moŽda tako u trulom kapitalizmu, tačnije Americi. Ali znajući da su Srbi veći katolici od Pape kad treba da se šlihtaju strancima, ovde će verovatno uvesti smrtnu kaznu za posedovanje piratskih programa.

Ja sam pre neki dan dobio mejl od neke firme koja prodaje Majkrosoftov softver i njihova ponuda se zasniva na ovakvim informacijama:

Na udaru ce biti i firme i pojedinci, ako se posumnja da neko poseduje piratski Windows, BSA asocijacija koja zastupa Microsoft u Jugoslaviji ce moci da vas optuzi za krsenje zakona. U saradnji sa domacim inspekcijama ce se vrsiti kontrola i provere posedovanja legalnih Windowsa po svim firmama, ali i kucama onih korisnika koji se isticu u javnosti. Jedan od nacina da se provere kucni korisnici jeste da se adrese dobiju od Internet provajdera i jos mnogi drugi ...
    Veći deo njihove "informacije" moŽete pogledati ovde:
    Prikačeni fajlovi Prikačeni fajlovi

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    Hvala, ali ipak bih molio da mi neko kaze koliko to kosta i ko moze da mi kaze sta tacno treba registrovati. Kada je prica sa legalizacijom pocela rekli su da ce naplacivati 5 dolara za registraciju operativnog sistema. Moje pitanje se nije odnosilo na kucnu upotrebu, ali me i to zanima...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    Procitao sam prikaceni fajl. BSA asocijacija, ili ko vec nas podseca da ne treba krsiti zakon, vec od njih treba kupiti pravo koriscenja intelektualne svojine kompanije Microsoft. Nakon citanja pocinjem da osecam samo gnev... Sto se intelektualne svojine tice, zaista je treba stititi i zastititi. I to postujem. Ali ovakve pretnje?? Kazu da ce skupljati informacije od provajdera... I to legalno??? Sad moram da postavim novo pitanje koje i nema veze sa ovom temom: Od koga je RTS dobio podatke po kojima planira da ispostavlja racune za tv program?? Da li je do tih podataka RTS stigao u nekakvom sudskom postupku, ili je samo vodjena istraga protiv svih vlasnika televizora, automobila, firmi i slicno?? Da li nas prodaje infostan, da li nas prodaje EPS?? Da li neko vodi racuna o tajnosti nasih podataka?? Mislim da prvo treba regulisati ljudska prava u ovoj zemlji, pa tek zatim traziti od nas da ispunjavamo svoje obaveze.
    Sto se BSA asocijacije tice, zamolio bih ih da se ponasaju u skladu sa zakonima, a nas obicne smrtnike molim da prestanemo da tolerisemo njihovo bezakonje.
    Zaista bih zeleo da ovaj sajt bude od pomoci Vladi i vladarima u Srbiji, sadasnjim i buducim, ali nemojte da pripisujete neizlazak na izbore losem vremenu, nego radite stvari koje su u vasoj nadleznosti, stvari zbog kojih ste izabrani...

Jos jednom: Svi kazu da je Srbija daleko od normalnog zivljenja. Neki pominju i godine...
    Ja jos uvek mislim da je u pitanju samo nekoliko sati avionom ili malo vise nekim drugim prevoznim sredstvom. Ili nekoliko meseci uz malo dobre volje...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    "Informacija" koju sam postavio ne potiče od BSA asocijacije, već od jednog od Majkrosoftovih dilera. A oni su kao dileri verovatno obavešteni od strane predstavnika Majkrosofta koje će korake BSA preduzimati u vezi sa legalizacijom. Pitanje je jedino da li Majkrosoft i BSA moraju da poštuju naše zakone.

Inače cene sa popustom do 1. januara su:

Mirosoft DOS $44,00
    Windows98SE $135,00
    WindowsME $135,00
    WindowsXP-Home $102,00
    WindowsXP-Pro $213,00
    Windows Svr 2000 $1.085,00
    Access 2002 Win32 English Intl CD $403
    Access 2002 Win32 English Intl VUP CD $130
    Office XP Pro Win32 od $322 do $712

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    Divan im je popust. Nego malo se razlikuju cene od onih 5 dolara koje su pominjali... Koliko god da sam bio na strani Majkrosofta, pocecu da navijam za Lindows...

A valjda se i ono sto ja kazem vazi, kao sto je i ta BSA zvanicna, sa obzirom da licno poznajem neke ljude koji su zavrsili Microsoft kurseve i polozili za Microsoft sertifikate.

Hvala u svakom slucaju...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    Ako zaboravimo 5$ po licenci o kojima se pričalo po novinama, postoji u kampanji legalizacije jedan malo veći problem.

Naime u cenovniku koji sam dobio vidim da ima 50 vrsta samo Office-a za Windows. Pitam se li su dileri duŽni da preporuče kupcima koju vrstu Office-a, operativnog sistema ili nekog drugog softvera da uzmu, ili se sve svodi na to daj da prodamo, a kasnije ako vam licenca nije dobra, platite ponovo. I da li ako kupim pogrešnu licencu posle mogu samo da je promenim (uz doplatu ako treba).

I jedan mali trač. Čuo sam da su jedne dnevne novine kupile 64 licence za QuarkXPress. Sad imaju više kvarkova nego prelamača.
    www.cent.rs - Besplatno probajte VoIP telefoniranje
    SEO Optimizacija sajta

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    970
    Da... Pitam se i ja da li ce se neko od onih koji su zavrsili Microsoft kurseve da se upuste u to da stanu iza svojih dilera Microsoftovih proizvoda... Oni su kao obuceni da procene sta ti treba... Mislim da bi nas zakonodavac trebao da nas zastiti od naseg sistema legalizacije... Onaj ko prodaje licence za softver MORA biti odgovoran da je to sto je prodao bas to sto treba... Inace je i onih 5 dolara mnogo, sa obzirom na jednostavnost kupovine softvera.

A sebi dajem pravo da predlozim Vladi srbije da raspise tender za IZRADU operativnog sistema na kome cemo raditi u Srbiji.

Sebi dajem to pravo nakon sto sam obucio preko 1300 ljudi za rad sa Microsoft programima (i doneo Microsoftu jos vise potencijalnih kupaca softvera) i to na legalnom softveru u vrlo nelegalno vreme.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388

O OS

Nemoj molim te da Vlada raspisuje tender...
    Prvo: nema šanse da to urade, suviše su dobar dil napravili sa Bilom...
    Drugo: ako ga oni raspišu, dobiće ga NAJGORA firma za NAJVEĆE pare i
    Treće i najvaŽnije: SIGURNO ĆE IZNAJMLJIVANJE TAKVE INTELEKTUALNE SVOJINE BITI DUPLO SKUPLJE OD Microsofta, JER JE TO DOMAĆA PAMET KOJA MNOOOGO VIŠE VREDI. A i uterivanje će biti po domaćim zakonima

Ja glasam za pisanje domaće distribucije LINUXA, u latiničnoj i ćiriličnoj verziji (za one zadrte)... Osnova je free, ostalo ćemo sami napisati, podeliti besplatno školama i nevladinim organizacijama, a Vladi naplaćivati sa sve porezima raznim i novac poklanjati u dobrotvorne svrhe...

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    3
    Linux koristim vec 5 godina, za sada paralelno sa windows-om.

Spadam u "zadrte", cirilica je pogodnija iz vise razloga, ne samo zbog istorijskih vec i prakticnih (http://prevod.org/).

Sto se distribucija tice svaka je "srpska", mada mandrake ima najbolju podrsku za nas jezik i pri samoj instalaciji (http://www.mandrake.co.yu).

Dole vlada!!!

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388

Upitnik

Ne znam za šta je to ćirilica pogodnija, s obzirom da se u našem jeziku, hvala velikom Vuku, sve piše kao što se čita i obratno, pa je potpuno svejedno da li je ćirilica ili latinica. To je u osnovi stvar ukusa, a o ukusima pametni ljudi ne raspravljaju...

Ja ne spadam u zadrte, naprotiv, smatram da je naš jezik prihvatljiviji i lakši za shvatanje strancima ako pišemo latinicom.

Ali to nije tema ove priče... Tema je legalizacija. Ja se slaŽem da sve treba biti legalno, ali neka nam onda drŽava omogući da otplatimo sve te skupe programe koji su potreni prosečnoj firmi da funkcioniše, a ne da nas zatrpava konstantno novoizmišljenim daŽbinama i nametima.
    Poslednji put uređena Darko : 12-09-2003 u 11:02

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    Grad Minhen je recimo odabrao Linux kao povoljniju varijantu od Windowsa. U startu su dobili povoljniju ponudu Windows rešenja onoga što njima treba, ali su izračunali da za rok od 5 godina Linux košta neuporedivo manje. Problem kod nas je što kod Linuxa nema provizija pa o alternativi i ne razmišljaju oni koji bi trebalo.

Šta ste zapeli za srpske verzije? One nisu višak, ali mislim da je bolje da klinci uče na engleskim verzijama OS. Ćirilica i srpski treba da se brane na stvarima koje su manje vezane za svet.

Ja sam Grčki naučio da čitam za sat, dva i bilo mi je zanimljivo. Ali mislim da je Grcima problem kad sednu da rade za računar koji ima OS na engleskom.

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    388
    Grčki za sat, dva??? Bravo majstore, oćeš da mi drŽiš časove? Hteo bih da naučim ...

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    Samo da čitam njihova slova, a ne i Grčki da pričam. Od Grčkog znam par reči. A pošto moram da čekam u redu za vizu, više mi njihovog jezika i ne treba.

Prethodnom porukom sam hteo da kaŽem da je bolje da klinci nauče da rade na engleskom, a posle im je lako da se vrate na srpski. Ako nauče da rade na srpskom biće im problem da se prebace na druge jezike.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu