Aliexpress WW   Banggood WW
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: Ivanjdan

Datum priključivanja
    Sep 2003
    Poruka
    280

Ivanjdan

РОЂЕЊЕ СВЕТОГ ПРОРОКА И ПРЕТЕЧЕ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА - ИВАЊДАН

7. јул

Свети Јован Крститељ је један од најпоштованијих светитеља.
    О томе сведоче и празници њему посвећени. 7. јула (24. јуна по старом календару) се слави дан рођења св. Јована.

Овај празник се у народу зове Ивањдан.

Спомен Светог Јована се слави и дан после Богојављења (зимски Свети Јован), као и Усековање главе светог Јована, 11. септембра.

Овај светитељ је био савременик и рођак Христов по мајци, јер је мајка св. Јована, Јелисавета, била блиска рођака Пресвете Богородице.
    Отац св. Јована се звао Захарије и био је свештеник. Захарије и Јелисавета нису имали деце, што се у то време сматрало великом срамотом.
    По милости Божјој Јелисавета је затруднела. Архангел Гаврило се јавио Захарији и рекао му да ће добити мушко чедо којем треба да надене име Јован.
    Захарије није могао да поверује у толику благодат, а посебно зато што су и он и Јелисавета били веома стари, али што је човеку немогуће, Богу је могуће. Зато што није поверовао у речи Господње, Арханђео рече Захарији да ће занемети од тог тренутка, па све док се не роди дете и док му не надену име. Тако је и било. Захарија занеме.

Кад се Јелисавета породила, сакупи се родбина, јер је осмог дана по рођењу требало обрезати дете и наденути му име. Сви су мислили да ће дете добити очево име, како је био обичај, али Захарије на једној дрвеној плочици написа име Јован и тог тренутка развеза му се језик.

Он онда прорече да ће то дете бити пророк, који ће ићи пред Богом и припремати му пут (отуда назив Претеча, онај који иде први), Сви су се уверили да је дете Захарија и Јелисавете од самога Бога изабрано. Пронео се глас о њему по целој земљи.

Те приче су забринуле царског намесника Галилеје и Переје, Ирода Антипа, који се плашио пророчанства да ће Месија доћи на земљу као нејако дете. А када је после шест месеци од Мудраца са Истока чуо да се родио Спаситељ, и да су они вођени зваздом дошли да му се поклоне, Спаситељу, Ирод реши да побије сву децу до три године старости.
    Праведном Јосифу и Дјеви Марији се јавио анђео и рекао им да иду у Мисир. По читавој земљи се чуо страшан јаук уцвељених мајки којима су сурови војници отимали децу из наручја и убијали их.
    Захарија се успротивио том злу, па су га Иродови војници убили на прагу храма. Његова крв се скаменила на каменим плочама и остала као вечно сведочанство Иродових недела.
    Јелисавета, од анђела опоменута, побеже са дететом у пустињу. Тамо она ускоро премину, а Јован остаде сам.
    Њега су чували анђели и милост Божја, тако да не пропаде у пустињи, већ одрасте онако како је било пророковано. Јован није похађао никакве школе, није могао да слуша поуке пророка и учитеља и није имао могућности да чита свете књиге, али му је била дата сва мудрост, зато што беше Духом Светим надахнут.

Многи су мислили да је Јован обећани Месија, а он је одговарао да је он само "глас који виче у пустињи, ја вас крштавам водом, а Онај што иде замном, јачи је од мене; ја нисам достојан да му одрешим каиша са Његове обуће, Он ће вас крстити Духом светим и огњем".
    Када је Јован угледао Христа узвикнуо је: "Гле, како кротко иде! То је јагње Божје, које узе на себе грех света. Бог је хтео да ја сведочим за Њега, и ја велим да је Дух свети на Њему и да је Он Божји Син".

Христос је дошао на Јордан да га Јован крсти, Јован се силно зачудио и рекао: "Та Ти мене треба да крстиш, А Ти долазиш да ја крстим Тебе?" Исус Христос му је одговорио да тако треба да буде и Јован га је Крстио, отуда назив Крститељ.
    Свети Јован Претеча и Крститељ Господњи је, како каже Свети владика Николај охридски и жички, једини од свих пророка коме је било дато да може руком да покаже Онога чији је долазак пророковао. Колико је поштован празник Ивањдан говори и старо веровање да се на тај дан, од величине и страха пред оним што долази, Сунце три пута устави у току дана.

Datum priključivanja
    Sep 2007
    Poruka
    10,812
    О Ивањдану плету се венци од ивањског цвећа, и њима се ките стаје, а уочи тог дана, чобани пале брезове лиле (ватре), па обилазе торове и овце где чувају стоку, а затим се пењу на висове и играју свакојаке игре око пободених ватри. Ово паљење машала за Ивањдан доводи се у везу са паљењем бадњака уочи Божића, чиме се хоће рећи да зимско, божићно сунце не сија тако високо као летње, ивањданско, нити онако топло греје. Плетењем венаца жели се рећи да је природа у развоју дошла до своје највише тачке (средина лета), и да се тим венцима природа овенчава. Ти венци уједно подсећају и младе да размишљају о свадбеним венцима. Девојке у венце ставе црвену ружу. Мисли се да је Ивањдан толико велики празник да се сунце три пута заустави тог дана.

Црква овај празник назива Ивањдан, а народ додаје још неколико надимака: Биљобер, Метлар, Свитњак, Игритељ и Наруквичар, што јасно показује мноштво разних обичаја који се упражњавају на овај велики летњи празник. Вода добија посебну моћ, па се сви купају у рекама, потоцима, језерима. Биље и траве имају појачана лековита својства. Зато се бере лековито биље и плету венци, које се чува у кући као лек против разних болештина.

У таковском крају постоји прича ο неком сељаку из Невада, који је у глуво доба ноћи изашао из куће и видео неко бледо светло на планини Рудник. Одмах се обукао и кад је дошао до тог места баци капу. Сутрадан, зарана, отишао је тамо и ископао пун ковчег сребрњака. Само што је ископао и извадио благо, окренуо се према сунцу да захвали Господу, на шта се догодило ново чудо. Сунце је три пута заиграло - поскочило, као знак да је благо дар Јована Крститеља.

Ивањдан се може назвати и Девојачким празником јер је читав низ ритуала поверен девојкама. У многим нашим крајевима, ноћ уочи Ивандана девојке пале ивандањске ватре, беру цвеће и траве, певају и плету венце. Девојке из Груже палиле су с вечери живу ватру или крес, а с венцима ивандањског цвећа целу ноћ су играле и певале. У рану зору су се разилазиле, а свака је носила угарак из ватре, а исплетен венац би стављала на врх капије. Слично се радило и у чачанским селима. Све се то ради у шали па је девојачки смех и цика одзвањао у ноћи. Овде се такође верује да ове ноћи треба хватати свице и носити кући. У виноградима се ништа не ради. Виноградари се чувају и да уђу у виноград три дана пре и три дана после Ивањдана. Кажу да тих седам дана виноград највише напредује, јер га чува Свети Јован. Гружанке девојке посаде у саксији мало жита, а на Петровдан гледају како је никло.
    Prikačene slike Prikačene slike  

Datum priključivanja
    Nov 2001
    Poruka
    7,337
    У Пожареву нпр. је данас вашар!

Нажалост ми не можемода одемо.

Pravila ostavljanja poruka

• Ne možete postaviti novu temu