Sidebar

Демократија на испиту?

Blog
Typography

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

"Демократија је најбољи начин да се прикрије недостатак одговорности"

Ненад Васиљевић

 

 На изборе 17. децембра сам изашао да гласам са посебном мотивацијом да покушам да допринесем одбрани Члана 5. став 4. Устава Републике Србије.

Колико год ми била привлачна идеја демократије, резултати избора су поново показали да демократија није права опција за оганизовање било ког друштва у свету, јер очигледно ни једно данашње друштво није довољно зрело за то. Испаде да је демократија најбољи начин да се прикрију и покрију последице неодговорног понашања у једном друштву.

 Пре него што наставим са писањем, опомињем читаоца да сам, колико год то било непопуларно у данашње време, ја ипак по мало религиозан, присталица онога "Без Бога ни преко кућног прага". Опомена је стога што ни сам нећу, вероватно до своје смрти, сазнати да ли је ово моје ноћашње писаније само искушење коме нисам одолео, па ме кроз размишљања води ко не треба, тако да је сво даље читање и на вашу одговорност, а избор на вама. 

Ко је победио на овим изборима?

 По мени, ови избори јесу били мало другачији. А ко је победио, а ко добио су такође различите ствари.

За мене су победници ових избора сви они људи који су, на жалост испровоцирани трагичним догађајима у школи и у Младеновцу након тога, изашли на улицу и показали да је већинска Србија заиста против насиља.

На жалост, пошто нам још увек недостаје зрелости за паметније организовање друштва, и овде су се умешали политичари "да као искусни помогну у организовању" протеста.

 Технички су политичари на добитку, добиће од државе новац и посланичка места. А ако желе да заиста буду на добитку, морају да разумеју да су у целој причи последњи а никако први, искрено бих волео да посланичка места добијена на овај начин припадну разумним и поштеним људима који би били прави представници у парламенту разумних људи који су им то омогућили. Не знам колико можемо да рачунамо на њихову савест, али покушаћу да размишљам позитивно.

 "Владајућа" странка је такође највећи добитник и новца и мандата, поново уз агресивно понашање, злоупотребе и кршење више закона и самог Устава Републике Србије, тако да су у ствари, бар за мене, постали и званично прави губитници. Острашћени и насилни према свима који мисле другачије.

Резултати осталих странака су, као и увек, показали да многи грађани Србије још увек уместо за себе гласају за рекламе на телевизији.

Интересантан на овим изборима ми је био покушај ДЈБ и "лудог Радула", како зову Радуловића, да помири непомирљиво, и у сваком случају су нас подсетили на то да су пристојно понашање и дијалог још увек могући.

У сваком случају, ако се крене од укупног броја уписаних бирача, већ се у самом броју види да ту нису чиста посла.

Хјустоне, имамо проблем!

Наравно да нико од нас проблеме не воли, али су проблеми део наших свакодневних живота. Ми смо дошли до тога да смо толико окружени проблемима у сваком сегменту друштва, тако да смо, а што је и природно, почели да окрећемо главе на другу страну, јер је већини количина нелогичности у околини, на које наизглед не можемо ни да утичемо, постала неиздржива.

Ја сам од људи који више воле да виде добре ствари, а кад наиђем на проблем, покушавам да га решим и ништа више. Добра ствар је што већина проблема има решење.

Ако се слажете да смо приметили да проблем постоји, што нам је био први корак, као други корак би требало да извршимо анализу проблема.

1. Бројеви

Ако анализирамо изборе, узимајући податке са сајта РИКа, прво што се може видети је да ни до данас 24. децембра нису обрађена сва бирачка места. Обрађено је 8242 од 8273.

Изборна листа Србија не сме да стане је освојила овај пут 1.779.218 односно 27,37% гласова од укупног броја грађана са бирачким правом.

1.926.574 од преосталих 2.036.281 гласова су они који су гласали за неког другог, што даје остатак од 109.707 односно 2,875% негде изгубљених гласова.

Неважећих листића према данашњој ситуацији на сајту РИКа има 2,73%, можда је она разлика од 0,1423% односно 5.544 бирача изгубљена на 31-ном необрађеном бирачком месту.

 2. Чињенице (молим да ме исправите ако негде грешим)

Толика фарса са изборима, толики потрошен новац, толики потрошени живци узалуд. Као да изборе нисмо имали и раније... да ли је опозиција навучена на ове изборе је апсолутно небитно. Врло проста математика каже да је једини начин да се победи владајућа странка да се се апсолутно све остале странке удруже у једну опозициону листу, па и СПС. Да ли би то био успех и да ли то треба да буде циљ коме се тежи?

Чињеница је да ако стално радимо исто, а очекујемо другачије резултате, сваки неуропсихијатар има сва права да нам изда потврду да смо луди.

Велики део чланова владајуће странке је у странци искључиво зарад личног интереса. Лични приход им је искључиво везан за странку, тако да је бесмислено да помислимо да нису гласали за њих, односно за себе, пошто приход не сме да стане.

Ако се узме да је број чланова владајуће станке сам по себи близак броју освојених гласова, а ако не, додајмо на пример и по 0,9 чланова породице по члану странке, сва средства која су уложили у рекламу им нису била довољна да навуку грађане.

Када сам погледао сајт РИК-а тог 17. децембра у 22:37, РИК је унео резултате само са једног јединог бирачког места са навеће општине у Београду. Председник државе, председник свих грађана, се пре тога обратио са тачним резултатима у граду и републици.  

3. Додатна питања

Да ли мислите да је нормално да се даје легитимитет за доношење било какве одлуке у име грађана Србије некоме кога је подржало мање од једне четвртине грађана?

Да ли ваш партијски постављени руководилац, ако сте на пример запослени у државној управи, има основано право да се према вама понаша арогантно, као да сте роб а он ваш газда? (мислим да ни у било ком другом случају нико нема право на то)

Ако више од половине бирача који су изашли на гласање нису гласали за владајућу странку, да ли та странка има легитимитет да представља све грађане Србије?

 

4. Кораци које треба предузети да би се проблем решио

Као прво, чак и, или још боље нарочито ако вам математика није била јача страна у школи, покушајте да се вратите на податке са званичног сајта наведене изнад и уложите мало напора да их разумете. Могуће да је у њима скривени код за очување Србије и решење за очување Косова и Метохије. Ако је веровати Галилеу, математика је ипак језик којим је исписан универзум.

Буђење.

Комуникација. Морали би да научимо политичаре од врха ка дну да је комуникација нешто што има два смера. 

Обрада већ поднетих кривичних пријава, за које је већином одавно требало поступити по службеној дужности, па затим утврђивање из којих кривичних дела су настајали уговори штетни по нашу државу и појединце, како би се такви уговори поништили. Никако са циљем да се тиме било ко свети па макар и грамзивим појединцима.

Хитно је по мени потребно укључити Правни факултет, разговарати са судијама Уставног суда, нарочито онима које је својевремено сменио Томислав Николић, замолити их да својим искуством помогну да се нађе прави начин покретања Уставних жалби, како би се сачувао уставни поредак наше Републике Србије.

 Ми обични људи мање треба да се бавимо високом политиком и високим обманама. Овде поново морам да вас подсетим да су жене могле да оду у пензију са 53 године, а нико не поставља питање ко им је у међувремену украо десетогодишње пензије са причом о продужењу животног века, да не идем и у то да је за многе то значило да и не доживе остваривање права на своју стечену пензију.

 Док год нам је државно уређење овакво какво јесте начин приказивања изборних података мора да буде другачији, тако да се за израчунавање процената користи укупан број грађана Србије. Прикази некаквих 40 или 50% само хране политичаре са неком од подврста поремећаја личности, што даље неповољно утиче и на њихово ментално здравље, а нас много кошта.

 

Ова страница је још увек у изради, слободно предложите како да је довршим и молим вас навратите касније!